gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Neden ''Alo'' Deriz?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

neden alo deriz, alo neyin kısaltmasıdır, alo ne demek, ne demektir, niçin kullanırız, ile ilgili bilgileri burada bulablirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Günümüzde hele de cep telefonları çıktığından beri bu aletler elimizden düşmüyor.Peki her an elimizde olan bu aletleri kullanırken neden sürekli olarak ''ALO'' dediğimizi biliyor musunuz?

Hiç düşünmemiştiniz değil mi? Söyleyeyim;
    ALO kelimesi Allessandra Lolita Oswaldo isimli kişinin kısaltılmış adıdır.
    Peki kimdir bu şahıs?

Telefonu icat eden Graham Bell, ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz “Allessandra Lolita Oswaldo” diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu “Ale Lolos” diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu: “Alo!”

Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka bir şey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla baş başa bırakıp onu terk etti. Yaşlı Bell, sevgilisinin bir gün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu “Alo” diyerek açıyor ve herkes “Alo” diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak “Alo” demeye başladı.

Bugün hepimizin kullandığı “Alo” sözcüğü işte buradan geliyor...:tik:

Neden ''Alo'' Deriz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. deri nedir??

deri nedir??

Vücudumuzun en büyük organı olan deri; dokunma organıdır. Kişi dokunmayla; basınç, sıcak, soğuk ve acıyı algılar.Dokunmayla eş seçer. Altderide bulunan sinir uçlarına bağlı duyu cisimciklerinin kimi dokunmayı, kimi basıncı, kimi sıcağı, kimi soğuğu, kimi acıyı alır. Geniş yüzeyi ve büyük duyarlığıyla deri vücudumuzun dış etkilerden korunmasını sağlar. Bu nedenle derinin bakımı ve korunması...
  2. Nİye Alo Derİz?

Nİye Alo Derİz?

Her gün belki de yüzlerce defa telefon konuşmalarımızda bu sözcüğü kullanıyoruz:ALO; Alaskadan tut, Japonyaya kadar dünyanın her yerinde kullanılan bir sözcük;ALO; Bunun anlamını biliyor musun? Ne demektir ALO? Telefonda hemen hemen her gün kim bilir kaç kez kullandığımız Alo; sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo;dur. Bu...
  3. Ne Dersin ?

Ne Dersin ?

Sarılsam şöyle sımsıkı .. İçimi döksem biraz, rahatlarım belki .. Dinler misin beni ? Ağlarsam darılmak yok ama .. Kıyamazsın bilirim, bu seferlik izin ver .. Kalemimin ucuna dizildi cümleler .. Ve orada kaldı .. Tıpkı beynimden süzülüp, dilimin ucuna takılanlar gibi .. Onlar da oraya hapsoldu tarafımdan .. Susmak, kabullenmek sayılır ya bazen .. Susuyorum ben de, "...
  4. Alo 147 nedir

Alo 147 nedir

Alo 147 nedir Merhaba kızlar Alo 147 nedir nerenin nosudur bilenleri bekliyorum
  5. alo acil yardım merkezi nin numarası nedir?

alo acil yardım merkezi nin numarası nedir?

alo acil yardım merkezi nin numarası nedir? selam kızlar sizden alo acil yardım merkezi nin numarasını rica ediyorum lütfen biliyorsanız yazın numarayı

Sayfayı Paylaş