neden dediğiniz soruların cevapları..

Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *LavinyA* tarafından paylaşıldı.

 1. *LavinyA*

  *LavinyA* Yeni Üye  bebekleri neden hıçkırık tutar bebekler neden saçlarını çeker bebekler saçını çeker saçını saç Damarlarımız NEDEN Mavi Görünür ?
  Diğerlerinden daha uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı ışınlar, deri yüzeyinden daha derine inerek kan damarlarına kadar ulaşır ve emilir. Kısa dalga boylu olan mavi ışınlar ise damarlara ulaştığında geri yansıtılır. Bu nedenle de kan damarlarımız, içinde akan kanın kırmızı olmasına rağmen dışarıdan mavi renkte görünür. (Bilim ve Teknik)

  Otellere NEDEN Döner Kapıdan Girilir ?
  DÖNER kapıların tek amacı enerji tasarrufudur. Çünkü kapıların döner kanatları sıcak havanın dışarı çıkmasını önler. Bu kapı sayesinde soğuk hava da içeri giremez. Normal kapılar ise hava değişimine neden olduğu ve klimaların çalışma sistemini olumsuz etkilediği için giriş çıkışın çok olduğu bu binalarda kullanılmaz.

  Saçımız NEDEN Beyazlar ?
  SAÇ köklerinde bulunan pigmentler melanin maddesi üreterek saca renk verir. Bu maddenin salgılanması durunca saçlar beyazlaşmaya başlar. Sarışın, kumral veya esmer olmamız bu durumu değiştirmez. Koyu renk saçlarda beyazlaşma daha fazla dikkat çeker. Saçların beyazlaşması genellikle erkeklerde 30, kadınlarda ise 35 yaşlarında başlar. Ancak genetik nedenler de önemli bir etkendir.

  Bazı Saçlar NEDEN Kıvırcıktır ? SAÇ telinde proteinler arasında sülfür bileşimi bağlan vardır. Bu bağlar ne kadar çoksa saç o kadar kıvırcık olur. Saç kökündeki kesecikte gelişen keratin adlı protein, saçın ana yapı taşını oluşturur. Bu kesecikte başka proteinler de üretilir ve bunlar saç telinin bir parçasını meydana getirir. Bu proteinlerde sülfür maddesi atomları bulunur. Bu atomlardan ikisi birleşince, "disülfid" adlı bağ meydana gelir. Aynı protein içindeki sülfür atomları belli mesafeden birleşince protein de kıvrılır. Dolayısıyla saç kıvırcık hale gelir.

  Köprüler NEDEN Yollardan Önce Buzlanır ?
  KÖPRÜ ve üstgeçitler hem alttan hem de üstten ısı kaybetmeye müsaittir. Yollar ise sadece yüzeyden ısı kaybına uğrar, ikinci bir nedense, günümüz köprülerinin daha çok çelik ve betondan yapılmasıdır. Her ikisi de iyi birer ısı iletkenidir, bu nedenle ısının çabuk kaybolmasına neden olurlar. Yollardaki asfalt ise iyi bir ısı iletkeni değildir.

  Kar Yağınca Hava NEDEN Yumuşar ?
  Kar, bulutları oluşturan su taneciklerinin O derece santigradın altında buz kristalleri şeklinde yeryüzüne düşmesidir. Ancak çok soğukta kar yağmasına yetecek kadar su taneciği birikemez. Donma noktasının altında kalmak koşuluyla bir-iki derecelik artış gerekir. Yani aslında kar yağınca hava ısınmaz. Havanın ısınması kar yağmasını sağlar.

  İstiridye NEDEN İnci Üretir ?
  İnci, aslında istiridyenin kendini koruma mekanizmasının ürünü. Kabuğu ile iç yüzünü kaplayan dokunun arasına yabancı bir madde girdiği zaman, hayvan iç deriye zarar vermesin diye bu maddenin üzerine sedef özü salgılar ve inci oluşur.

  Kedilerin NEDEN Bıyığı vardır ?
  KÖKÜ sinir ve damarların yoğun olduğu bölgeye uzanan bıyıklar doğal bir "cetvel" görevi görür, kedilerin bir delikten geçip geçmemesine karar vermesinde yardımcı olur. Aynı zamanda hava akımındaki değişikliği algılayacak kadar hassastır. Kediler bu sayede eşyaların etrafındaki hava akımını hissedip sağa sola çarpmaz.

  Uçan Balon NEDEN Uçar ?
  Uçan balonlar, soluduğumuz havayla değil, helyum gazıyla doldurulur. Helyumun ağırlığı ise bir litrede 0.1785 gramdır. Dolayısıyla bu gazla doldurulan balonlar, havadan hafif olacağı için serbest bırakıldığında yükselecektir. Çok yanıcı bir madde olan hidrojen de bu balonlarda kullanılabilir. Bir litredeki ağırlığı 0.08988 gram olan hidrojen, helyumdan da hafiftir.

  Mısır NEDEN Patlar ?
  MISIR tanesinin iç kısmım oluşturan doku kütlesi tohumun filizlenme sürecinde bir depo vazifesi görür. Mısır kavrulduğu zaman iç kısımdaki su buharlaşır ve basınçla mısırı patlatır. Yani bir anlamda mısırın içi dışına çıkar.

  Ağaçkakanlar NEDEN Ağaç Gagalar ?
  BU, ağaçkakanın beslenme yöntemidir. Ağaçkakanlar ağaçları gagalayarak kabuğun içindeki böcekleri ve kurtlan avlar. Gözle görülemeyen böcekleri belirler ve ağaç kabuğunu delerek avına ulaşır. Bu işlem, ağaçlar için de çok yararlıdır. Çünkü bu böcek ve kurtlar ağaçlara zarar verir.

  Flaşlı Çekimlerde Göz NEDEN Kırmızı Çıkar ?
  SEBEBİ, ışığın retinadan yansımasıdır. Kedi, köpek, geyik gibi birçok hayvanın retinasında "tapetum lucidum" adlı özel bir yansıtıcı bulunur ve ayna vazifesi görür. Gece hayvanların gözüne far tutulursa gözden gelen yansıma parlak, beyaz renkte olur. insanlarda bu özel tabaka olmadığı için flaş ışığı, gözü besleyen damarların kırmızısını ortaya çıkarır ve bu fotoğrafa yansır.

  NEDEN Hıçkırık Tutar ?
  SOLUK alıp vermemizde önemli rol oynayan diyaframdaki istem dışı kasılmalar hıçkırığa neden olur Bu kasılmalara sebep olan faktörler henüz belirlenebilmiş değil. Ancak hıçkırığın hızlı yemek ve içmek; sinirli, heyecanlı olmak ya da boğaz ve midedeki tahrişle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

  İnsan Kendini NEDEN Gıdıklayamaz ?
  Gıdıklanmanın nedeni beklenmedik bir anda gerçekleşmesi ve vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirmesidir. Ancak kendi kendinizi gıdıklamaya çalıştığınızda vücut bunu bir tehdit olarak görmediği için tepki göstermez. Vücudun kendi kendine yapılan gıdıklama hareketini tehdit olarak algılamamasının bir nedeni de kendi içinden gelen sinyalleri yok saymaya programlanmış olmasıdır.

  Yarasalar NEDEN Başaşağı Durur ?
  YARASALAR uçabilen tek memeli oldukları için, yürümeyi ya da ayakta durmayı sağlayan uzuvları fazla gelişmemiştir. Yarasaların bacak ve ayakları bu fonksiyonları uzun süre yerine getirecek kadar güçlü olmadığı için bu hayvanlar kendilerini baş aşağı asılı tutarlar ve ayaklarına yük binmemesini sağlarlar.

  (alıntı)

   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye  tşkler canım paylaşım için..
   
 3. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye  paylasim icin tsk
   
 4. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye  Bazı Saçlar NEDEN Kıvırcıktır ? SAÇ telinde proteinler arasında sülfür bileşimi bağlan vardır. Bu bağlar ne kadar çoksa saç o kadar kıvırcık olur. Saç kökündeki kesecikte gelişen keratin adlı protein, saçın ana yapı taşını oluşturur. Bu kesecikte başka proteinler de üretilir ve bunlar saç telinin bir parçasını meydana getirir. Bu proteinlerde sülfür maddesi atomları bulunur. Bu atomlardan ikisi birleşince, "disülfid" adlı bağ meydana gelir. Aynı protein içindeki sülfür atomları belli mesafeden birleşince protein de kıvrılır. Dolayısıyla saç kıvırcık hale gelir.


  Benim saçlarr:D

   
 5. melekim

  melekim Yeni Üye  bilmediğimiz ince detaylar çok güzel , bilgi dağarcığımız zenginleşiyor sayenizde teşekkür ederiz....
   
 6. $ul€

  $ul€ Yeni Üye  çok güzel detaylar..tşkler
   
 7. <3PirayeEda<3

  <3PirayeEda<3 Yeni Üye  İnsan Kendini NEDEN Gıdıklayamaz ?
  Gıdıklanmanın nedeni beklenmedik bir anda gerçekleşmesi ve vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirmesidir. Ancak kendi kendinizi gıdıklamaya çalıştığınızda vücut bunu bir tehdit olarak görmediği için tepki göstermez. Vücudun kendi kendine yapılan gıdıklama hareketini tehdit olarak algılamamasının bir nedeni de kendi içinden gelen sinyalleri yok saymaya programlanmış olmasıdır.

  bu çok ilgimi çekti teşekkürler :D
   
 8. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye  Kedilerin NEDEN Bıyığı vardır ?
  KÖKÜ sinir ve damarların yoğun olduğu bölgeye uzanan bıyıklar doğal bir "cetvel" görevi görür, kedilerin bir delikten geçip geçmemesine karar vermesinde yardımcı olur. Aynı zamanda hava akımındaki değişikliği algılayacak kadar hassastır. Kediler bu sayede eşyaların etrafındaki hava akımını hissedip sağa sola çarpmaz. süperdi...
   
 9. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye  çok faydalı gercekten tesekkurler..
   
neden dediğiniz soruların cevapları.. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bu Soruların Cevabını Bilen Bana da Desin:)

  Bu sorulara neden olan olayları hergün mutlaka yaşıyorsunuzdur.Çünkü o kadar tanıdık ki bu olaylar.Ama kimse niçin böyle davrandığını düşünmez,düşünen de cevabını bulamıyordur herhalde.İşte o sorular... # Neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız? # Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye'yi bulmaya çalışırız? Millet olarak...
 2. Nedenler ve niçinlerle dolu bir dünya biz kısa kestik …….NEDEN…. NEDEN….. NEDEN…..

  nedenler niçinler nedendir bitmez Neden fazla okumayız ama herşeyi bildiğimizi sanırız? Neden güzellik uzmanları çok çirkin olur?Gazete ve dergilerde resimlerini gördüklerim pek gudubet. Neden moda tasarımcısı bayanların kendilerine hayrı yoktur?Esmer bir bayan modacı kendini sarışın yapmış çok komik olmuş, bir de kadınlara stil sahibi olmayı öğretecekler. Neden dımtıs dımtıs çalan ve...
 3. Peki Bu Soruların Cevabını Biliyomusunuz:):D

  Bu Soruların Cevaplarını Bilen Varmıı ?? * Neden bozulan otobüsün yolculari bizim otobüsümüze aktarildiginda onlara mültecilermis gibi bakariz? * Neden her gördügümüz haritada hemen Türkiye'yi bulmaya çalisiriz? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardir? * Neden insanlar birbirlerine sarilinca saga-sola sallanirlar? * Neden ögrenciler ilkögretimin besinci sinifina...
 4. Soruların Komik Ve Süper Cevapları

  Çılgın felsefe hocası 100 puanlık tek soruyu yanındaki sandalyeyi göstererek sorar: - Bana bu sandalyenin var olmadığını kanıtlayın! 100 puan alan tek kişinin cevabı ise sadece şudur: - Hangi sandalye İLKOKUL 3. SINIF Soru: Ormanların faydalarını sayınız. Cevap: Ormanların faydaları saymakla bitmez. Sonuç: Tam not NE BİLİRSİN? SEVİYE: Üniversite DERS: Eğitim Felsefesi SINAV:...
 5. İş Görüşmesindeki Soruların Cevapları

  İş görüşmesi daveti geldiğinde eliniz ayağınız birbirine dolaşır. Acaba neler sorulacak, nasıl cevap vermeliyim gibi soruların içinde bulursunuz kendinizi. Şimdi size, iş görüşmesi sırasında insan kaynakları uzmanı tarafından en çok soruları ve cevapları sunacağım. Sizi niye işe alalım? Banko soru! Mutlaka cevabınızı hazırlayın, iş görüşmesine öyle gidin. İş dünyasında onların işine...
 6. söyle neden susyorsun..neden bakmıyorsun...neden duymuyorsun.. nedennnn

  neden susuyorsun şiir Söyle neden susuyorsun, Bu suskunluk çaresizlikten mi? Yoksa uyulması gereken bir edep den mi? Ya da kelamsızlığın hüküm sürdüğü bir bahada mısın? Belki de heybende durumunun izahına uygun söz kalmamıştır. Ve yahut faniliğin yorgunluğu sinmiş iyiden iyiye lal diline. Şimdi susma haykır, avazın çıktığı kadar Sevgilerini, kırgınlıklarını, umutlarını, hayallerini… Bir...
 7. İkizlere Sıkça Sorulan Soruların Cevapları

  İkizler benim de çok dikkatimi çekmiştir.Yani nasıl olur da iki insan birbirine bu denli benzer diye.Bakalım meraklıların sorularına onların cevapları ne olmuş:) Hayır efendim, burama dokununca o da hissetmiyor senin aklın alıyor mu kuzum öyle birşeyi? Evet birimiz hastalanınca diğerimizin de hasta olması büyük ihtimaldir.24 saatini hasta birisiyle beraber geçirsen sen de hasta olursun....
 8. Olmazsa Olmaz Dediğiniz 10 Üye...

  Olmazsa Olmaz Dediğiniz 10 Üye kimdir? hadi bakalım arkadaşlar
 9. Orgn Bağışı Hakkında Aklınıza Takılan Tüm Soruların Soru ve Cevapları

  Bu konu organ nakli hakkında bilgi, soru ve cevaplar hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, hastanelerde organ nakli bekleyen ve sıkıntı çeken binlerce hasta olduğunu düşünürsek organ bağışının önemini biraz daha anlayabiliriz. Ateş düştüğü yeri yakar ama bir an sonra o hastalardan biri olmayacağımızın garantisini veremeyeceğimize göre organ bağışı konusunda çok daha fazla duyarlı...
 10. Aşılama Sonrasıyla İlgili Merak Edilen Tüm Soruların Cevapları

  Bu konu; Aşılama Sonrasıyla İlgili Merak Edilen Tüm Soruların Cevapları hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bebek sahibi olmak için tedavi gören çiftlerin tercihlerinden biri aşılamadır. Aşılama yöntemine başvuran anne adayları için aşılama sonrası pek çok şey merak edilir. Elbette ki bu sorular doktorlara sorulur ama yine de akla gelen sorular ve cevapları için bu sayfamızdan...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. bebekler neden saçını çeker

  ,
 2. bebekler saclarini neden ceker

  ,
 3. saclar neden kendini ceker

  ,
 4. çocuklar neden saçlarını çeker,
 5. 10 aylik bebek annesinin sacini neden ceker