gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Neden hamile kalamıyorum?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

kısırlık nedenleri,hamile kalamama nedenleri,hamile kalmayı engelleyen faktörler,hamile kalmak için ne yapmalıyım,gebe kalma hakkında bilgiler Kadından kaynaklanan kusurlarda en sık görülen neden kadında döllenebilecek yumurta üretimi, yani ovulasyon (yumurtlama) olmamasıdır. Bu durum polikistik over sendromu gibi kronik bir nedene bağlı olabileceği gibi, kadının yumurta hücreleri menopoz ya da prematüre ovaryan yetmezlik ("erken menopoz"-burada erken menopozdan kastedilen 30 yaş öncesinde oluşan menopozdur) nedeniyle tükenmiş de olabilir.
    Nadir görülen bir neden de kadında yumurtalıkların hiç olmamasıdır ki bu durum kendini zaten hiç adet görmemiş olma şeklinde gösterir.
    Menopoz, kadında yumurtalıklarda yumurtlama için kullanılabilecek oosit (yumurta) hücrelerinin tükenmesinden kaynaklanır. Erkekte ömür boyu sperm üretimi devam etmesine karşın, kadın dünyaya geldiği anda belli sayıda oosit (yumurta hücresi) ile doğar. Yaklaşık 400 olan bu sayı tükendiğinde menopoz oluşur. Menopoz Türk kadınında ortalama olarak 47 yaşında ortaya çıkar ve kalıtsal özelliklerden etkilenir (annenizin menopoza girdiği yaş önemlidir). Halk arasında "erken menopoz" olarak bilinen durum menopozun daha erken (35-40 yaşlarında) ortaya çıkmasıdır.

kısırlık-infertilite.png

Bu durum normalin bir varyantıdır, çeşitli nedenleri olabilmesine karşın en sık görülen neden kalıtsal olarak belirlenen menopoz yaşının düşük olmasıdır. İleri inceleme gerektirmez.
    30-35 yaşından önce menopoza giren kadınlarda ise bunun nedenini ortaya çıkarmak için incelemeler yapmak gerekebilir. POF (premature ovarian failure- prematüre ovaryan yetmezlik, erken menopoz) adı verilen bu durumda yumurta hücreleri hızlı bir şekilde tükenmektedir.Oosit ve spermin karşılaşması ve birleşmesiyle ilgili sorunlar
    Sperm üretimi ve iletilmesinin normal olması, kadında ovulasyon (yumurtlama) yoluyla dölnebilir oosit (yumurta hücresi) sağlanması gebelik oluşumu için yeterli değildir.
    Overden (yumurtalıktan) karın boşluğuna atılan oosit Fallop tüpünün (kanalın) saçakları tarafından yakalanılarak tüpün içine gönderilmeli, burada oosit spermlerle karşılaşmalı, döllenme gerçekleştikten sonra döllenen zigot tüpteki yolculuğuna devam etmeli ve endometriumda (rahim iç tabakası) kendine uygun bir yer bularak implante olmalıdır (yerleşmelidir).
    Bunun için de dış ortamdan vajinaya, vajinadan rahimağzına, rahimağzından rahim içine, buradan da Fallop tüplerine, Fallop tüplerinden karın boşluğuna uzanan yol tümüyle açık olmalıdır.

Neden hamile kalamıyorum? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Neden hamile kalamıyorum?

kadın neden hamile kalamaz 5 aydır hamile kalamıyorum sorun yok ama kalamıyorum 2 aydır neden değilim Merhaba;bende aranıza yeni katıldım.5 ayllık evliyim daha.ama hiç korunmadım.adet düzensizliğim vardı benim. 16 yaşımdan beri hep düzensiz olurum.bazen 30 günde bazen 45 günde.bazen 40 hiç belli olmadı.ama evlenmeden önce bile düzene girsin diye doğum kontrol hapı kullanmadım.doktora...
  2. Neden Hamile Kalamıyorum Diyenlerdenseniz Okuyun

Neden Hamile Kalamıyorum Diyenlerdenseniz Okuyun

neden hamile kalamıyorum neden hamile kalınamaz Sevgili melekler, rüya gibi bir düğün ile evlilik yoluna adın attıktan sonra her çift gibi siz de bir bebek istediniz. Ancak o kadar beklemenize rağmen bir türlü çocuğunuz olmadı. Acaba bir sorun mu var ? Ne kadar daha beklemelii, ne zaman doktora gitmelisiniz ? Eğer siz de neden hamile kalamıyorum diyenlerdenseniz aşağıda ki makalede bu...
  3. Hamile kalamıyorum nedeni ne olabilir?

Hamile kalamıyorum nedeni ne olabilir?

hamile kalamama sebepleri,hamile kalamama nedenleri,neden hamile kalamıyorum,hamileliğe engel faktörler,hamile kalmayı engelleyen durumlar Çiftlerin yaklaşık %15 kadarında net bir sebep bulunmamasına rağmen infertilite durumu gözlenmektedir. Bu çiftlerde kadın faktörleri değerendirildiğinde rahim, tüpler, yumurtalık ve endokrin çevrenin net bir patolojisi görülmemektedir. Diğer...
  4. Hamile kalamıyorum nedeni nedir?

Hamile kalamıyorum nedeni nedir?

1 yıllık ( 35 yaş üzerinde iseniz , Ailede erken menopoz var ise bu süre 6 aydır !) düzenli birlikteliğe rağmen gebelik oluşmuyorsa işe nedenini araştırarak başlamak gerekir. Nedenini anlamadan sorun çözümü mümkün değildir. Bir çiftte birden fazla sorun olabilir. Bu nedenle tedaviye başlamadan tüm olasılıklar gözden geçirilmelidir. Tedaviye başlandıktan sonra, tedaviden sonuç alamadıgımız...
  5. Neden hamile kalamıyorum?

Nasıl hamile kalınır,hamile kalmak için ne yapmalı,gebe kalmaya engel durumlar hakkında bilgiler Kadınlarda hamile kalmayı zorlaştıran yani kısırlık (infertilite) problemi ile ilişkili çeşitli hastalıklar ve faktörler vardır. Bu faktörlerin başında yaşın ilerlemesi gelir. Kadının yaşı ilerledikçe (özellikle 35 yaşından sonra) hamile kalması zorlaşır. 40 yaşından sonra bu risk daha fazla...

Sayfayı Paylaş