gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Neden hamile kalamıyorum?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Nasıl hamile kalınır,hamile kalmak için ne yapmalı,gebe kalmaya engel durumlar hakkında bilgiler
    Kadınlarda hamile kalmayı zorlaştıran yani kısırlık (infertilite) problemi ile ilişkili çeşitli hastalıklar ve faktörler vardır. Bu faktörlerin başında yaşın ilerlemesi gelir. Kadının yaşı ilerledikçe (özellikle 35 yaşından sonra) hamile kalması zorlaşır. 40 yaşından sonra bu risk daha fazla artar.

Hamile kalmayı (gebeliği) zorlaştıran veya engelleyen nedenler:
    - Düzensiz cinsel ilişki: Gebelik için ideal olan haftada 2 kere düzenli ilişkidir. Eğer çiftler arasında herhangi bir nedenle haftada 1 veya daha seyrek cinsel ilşki meydana geliyorsa hamilelik oluşması zorlaşır, gecikir.
    - Yumurtlama döneminde ilişkiye girilmemesi.
    - Sigara hamile kalmayı kötü yönde etkileyen bir faktördür.
    - Obezite (aşırı kilo, şişmanlık) olumsuz yönde etki eder.
    - Aşırı zayıf olmak da olumsuz etki gösterir.
    - Emzirme döneminde hamile kalmak zorlaşır ancak emzirme bırakıldığında tamamen normale döner.
    - Stres
    1.jpg

Hamile kalmayı zorlaştıran veya engelleyen hastalıklar:
    - Hiperprolaktinemi (Süt hormonu, prolaktin yüksekliği)
    - Troid hormon bozuklukları (Guatr hastalıkları)
    - Yumurtalık ve tüpler ile ilgili geçirilen ameliyatlar
    - Endometriozis ve Çikolata kisti (endometrioma)
    - Rahim içerisinde bulunan septum (perde), büyük myom ve benzeri patolojiler
    - Polikistik over sendormu
    - PID (rahim ve yumurtalıkları içeren enfeksiyon) geçirilmesi
    - Anovulasyon (Yumurtlama olmaması, yumurtlama düzensizliği)
    - İleri derecede ciddi kronik hastalıklar (kalp, karaciğer v.b)

Hamile kalmayı zorlaştırmayan, etkilemeyen faktörler nelerdir?
    Bazı faktörler sanılanın aksine hamile kalmayı engellemez, kısırlık (infertilite) problemine sebep olmaz, bunlar:
    - Daha önce doğum kontrol hapı, doğum kontrol iğnesi kullanmış olmak
    - Adet geciktirici veya adet söktürücü benzeri hormonal ilaçlar kullanmak
    - Daha önce spiral kullanmış olmak
    - Kürtaj yapılması
    - Düşük yapmak, boş gebelik olması
    - Erkeğin erken boşalması
    - Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar
    - Adet zamanında ilişkiye girmek
    - Rahim ağzında bulunan yaralar
    - Rahim ağzı için yakma ve dondurma tedavileri
    - Vajinal akıntı veya mantar
    - Genital siğiller (kondilom)
    - Rahmin geriye dönük olması (retrovert uterus)
    - Ufak myomlar ve rahimin iç tarafında (submüköz) olmayan myomlar hamile kalmayı etkilemez
    - Folikül kisti, korpus kuteum kisti, korpus hemorajikum gibi basit yumurtalık (over) kistleri kısırlığa neden olmaz. Ancak çikolata kistleri (endometrioma) tüplerde yapışıklık yaratarak kısırlık problemine neden olabilirler.
    - Adetlerin aşırı ağrılı olması veya ilşki sırasında ağrı olması kısırlık (infertilite) ile ilgili değildir.
    - Vajinal estetik ameliyatları (dudakların düzeltilmesi v.b) ileride hamilelik olıuşmasını etkilemez.

Neden hamile kalamıyorum? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Neden hamile kalamıyorum?

kadın neden hamile kalamaz 5 aydır hamile kalamıyorum sorun yok ama kalamıyorum 2 aydır neden değilim Merhaba;bende aranıza yeni katıldım.5 ayllık evliyim daha.ama hiç korunmadım.adet düzensizliğim vardı benim. 16 yaşımdan beri hep düzensiz olurum.bazen 30 günde bazen 45 günde.bazen 40 hiç belli olmadı.ama evlenmeden önce bile düzene girsin diye doğum kontrol hapı kullanmadım.doktora...
  2. Neden Hamile Kalamıyorum Diyenlerdenseniz Okuyun

Neden Hamile Kalamıyorum Diyenlerdenseniz Okuyun

neden hamile kalamıyorum neden hamile kalınamaz Sevgili melekler, rüya gibi bir düğün ile evlilik yoluna adın attıktan sonra her çift gibi siz de bir bebek istediniz. Ancak o kadar beklemenize rağmen bir türlü çocuğunuz olmadı. Acaba bir sorun mu var ? Ne kadar daha beklemelii, ne zaman doktora gitmelisiniz ? Eğer siz de neden hamile kalamıyorum diyenlerdenseniz aşağıda ki makalede bu...
  3. Hamile kalamıyorum nedeni ne olabilir?

Hamile kalamıyorum nedeni ne olabilir?

hamile kalamama sebepleri,hamile kalamama nedenleri,neden hamile kalamıyorum,hamileliğe engel faktörler,hamile kalmayı engelleyen durumlar Çiftlerin yaklaşık %15 kadarında net bir sebep bulunmamasına rağmen infertilite durumu gözlenmektedir. Bu çiftlerde kadın faktörleri değerendirildiğinde rahim, tüpler, yumurtalık ve endokrin çevrenin net bir patolojisi görülmemektedir. Diğer...
  4. Neden hamile kalamıyorum?

kısırlık nedenleri,hamile kalamama nedenleri,hamile kalmayı engelleyen faktörler,hamile kalmak için ne yapmalıyım,gebe kalma hakkında bilgiler Kadından kaynaklanan kusurlarda en sık görülen neden kadında döllenebilecek yumurta üretimi, yani ovulasyon (yumurtlama) olmamasıdır. Bu durum polikistik over sendromu gibi kronik bir nedene bağlı olabileceği gibi, kadının yumurta hücreleri menopoz ya...
  5. Hamile kalamıyorum nedeni nedir?

Hamile kalamıyorum nedeni nedir?

1 yıllık ( 35 yaş üzerinde iseniz , Ailede erken menopoz var ise bu süre 6 aydır !) düzenli birlikteliğe rağmen gebelik oluşmuyorsa işe nedenini araştırarak başlamak gerekir. Nedenini anlamadan sorun çözümü mümkün değildir. Bir çiftte birden fazla sorun olabilir. Bu nedenle tedaviye başlamadan tüm olasılıklar gözden geçirilmelidir. Tedaviye başlandıktan sonra, tedaviden sonuç alamadıgımız...

Sayfayı Paylaş