gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Neden haram var

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

Hayatımızı karanlık yerine aydınlatmak sadece bizim elimizde karanlıkta kaybolmak yerine aydınlıkta korkmadan yolunu görerek yüremek en güzeli meleklerim [​IMG]

Bir barajdan parmak kadar su sızsa, baraj yıkılır, haramlar da helal dünyamıza sızan zehirdir. Peygamberlerin vasıflarından biri de 'ismet'tir. Yani maddî-manevî temizlik... Bütün peygamberler evvelâ haramlardan tamamen uzak kalmışlardır. Onların "temizliği" budur. Ümmetleri, öncelikle onların bu temizliklerine hayran olmuşlardır.

Sahabe-i Kirâm, ilk ayet indiğinde hemen Müslüman olmuşlar. Hâlbuki Kur'an'ın tamamı henüz gelmemiş, İslâmiyet'in ne olduğu anlaşılmamış... Fakat onlar (ra) Hz. Muhammed (sas)'in her yönden temizliğine hayran oldukları için bu dine girmişlerdir. "O söylüyorsa doğrudur." demişler.

Haram öyle bir kirdir ki, onu hiçbir temizlik maddesi temizleyemez. Haramı iki şey temizler:

Harama girmemek için çaba sarf etmek

Tövbe istiğfâr

İnsan incelerse görür ki, Allah'ın yarattığı hiçbir şeyde kötülük yoktur. İnsan da yaptığı işlerde mükemmel olmaya çalışırsa, âdetullaha, sünnetullaha ittiba etmiş olur.

Bir arkadaşım vardı. Gayrimüslim bir kızla evlenmek istedi. Kızın annesi arkadaşımdan Kur'an-ı Kerim'i istedi. Kadın bir haftada Kur'an mealini okuyup bitirmiş. Sonra arkadaşıma, "Bu kitaba uyarsan kızımı sana veririm." dedi. Arkadaş da mecburen "Uyacağım." dedi. Evlendikten bir ay sonra kızın annesi, arkadaşıma "Kızımı boşayacaksın! Sen Kur'an'a uymuyorsun, harama helale dikkat etmiyorsun! Yaptıkların kitaba aykırı!" dedi. Arkadaş kıvranıyor tabii... "Ben Müslüman'ım amma, dinimi öğrenemedim. Bana izin verin. Dinimi öğreneceğim. Harama helale uyacağım! Söz veriyorum!" dedi. Arkadaşa bir ilmihal verdim. Okudu. Sonra da kadına gidip, "Dinimi öğrendim. Allah'ın izniyle dinimi yaşayacağım." dedi. Evlilikleri bu şekilde kurtuldu.

Haramlardan uzak durmak, aklı korur. Adam içki içmiş, aklı başından gitmiş, birini yaralamış. Mahkemede ağlıyor. "Hakim bey, sarhoştum." diyor. Senelerce hapis yatıyor...

Bir tanıdığım vardı. Babası çok içki, sigara içerdi. Beş kardeştiler. Dördü anormaldi. Haramda hayır olmadığını o tanıdığın hayatında çok net gördüm.

Haramdan kaçmanın tadı da çok güzeldir. Çok tatlıdır. Hayatın güzelliği haramdan kaçmaktadır.

Haramdan kaçan malını korur, neslini korur, sağlığını korur...

İlmi, ibadeti, itibarı artar.

Kâr içinde kâr eder...
    alıntı

Neden haram var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Domuz eti neden haram

Domuz eti neden haram

kükürt yenirmi IMTIHANIN GEREGI Bir seyin helal veya haram olmasi, Allah'in emrine tabidir. Allah bir seye "helal" derse helal, "haram" derse haram olur. Yani din bir imtihandir, insanlara yapilan bir tekliftir.Cenab-i Hak, cennete layik bir duruma getirmek icin, insanlari imtihana tabi tutuyor. Bu sebeple, bazi emir ve yasaklar koymustur. Esas olan da bu emir ve...
  2. Harama bakmak bize neleri kaybettirir

Harama bakmak bize neleri kaybettirir

hamileyken harama bakmak harama bakmak islamda ayet Cenab-ı Allah: Mü'minlere söyle: 'Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar Bu, onlar için daha temizdir Gerçekten Allah, yaptıklarından haberdârdır (NUR SURESİ 30 Ayet) diye buyurmaktadır Zamanımızda en çok karşı karşıya kaldığımız harama bakma mevzuundan korunabilmek için neler yapılmalıdır? Harama bakmanın...
  3. Haramdan sadaka verilse ne olur?

Haramdan sadaka verilse ne olur?

Haramdan sadaka verilse ne olur? CEVAP Haramdan sadaka verilse, alan fakir de haramdan olduğunu bilerek, verene, Allah razı olsun dese veya Allah kabul etsin dese ve veren de, âmin dese, ikisi de küfre girer. Bir kimsenin elindeki malın haram mal olduğu bilinmedikçe, çalınmış veya kumardan almış olsa bile, elindeki bu malın onun helal mülkü olduğu kabul edilir. Bunu verince, mülk-i habis...
  4. Sigara içmek  neden haram ?

Sigara içmek neden haram ?

Şunu hemen belirtelim ki, sigara hakkında yazan ve konuşanların çoğu sigaranın haram olduğu görüşüne varmışlardır ve sigaranın "mutlak haram" olduğunu söyleyenlerin tutundukları deliller, onun mutlak mubah olduğunu iddia edenlerin delillerinden hem daha çok hem de daha tutarlıdır. Ileride bunların tartışmasına girecek olmakla beraber bundan hemen şöyle bir sonuç çıkarmamız da...
  5. Sigara içmek haram mı neden haram

Sigara içmek haram mı neden haram

sigara içmek harammı iddaya girdim lütfen yardımcı olun

Sayfayı Paylaş