neden mavi??

*LavinyA*

Yeni Üye
Üye
neden mavi??
bir arkadaş sormuş neden mavi diye .. doğru aynen bende katılıyorum ve merak ediyorum.. neden mavi ???

(Genelde) Yazılan Tüm Şiirlerde - Makalelerde - Edebi yazılarda Mavi rengi tüm şairler hemen hemen ele almışlar..
Mesela ;

Sevgi Maviydi, aşk Mavi
Hayat Maviydi, ölüm Mavi
Gerçek maviydi, Düş Mavi
Sen Maviydin
Ben Mavi….

Bu gibi benzetmelerde bulunmuşlar..

Ben merak ediyorum neden Mavi .._?
Yeşil - Beyaz - Sarı - Kırmızı - Siyah - Eflatun vesaire değil de ..

Mavi

Neden... sizce??

Cevap: neden mavi??

Mavi sonsuzluğu simge ettiği için olsa gerekkk... Gökyüzü maviii okyonuslar mavii... Sonsuzluğu simge ettiği için olsa gerekkkk... :)
deniz_ve_gokyuzu_manzarasi.jpg

Maviye ,
Maviye çalar gözlerin,
Yangın mavisine,
Rüzgarda asi...

Yangın bile mavi demek şairlerin düşleri mavi ondan :D

:D:D:D nebilim, belki insanlarin genelde mavi kalem kullandiklari icinme. yani cok nadir sari, pembe..vs renklerle yazi yazariz demi :D:D

(biliom sacma oldu ama, baska birsey gelemdi aklima) :D:D:D

Cünkü mavi huzurun rengidir, ferahligin, bereketin, suyun rengi! Derinligin ve sonsuzlugun rengi gökyüzü gibi, denizler gibi:28:...... ( ayy cok siirsel oldu ya)

mavii bence sonsuz aşkı temsil ettiği için şairler kullanıyor...
genelikle mavii aşk şiirlerinde yazılarında gectiği için böle bir düşünceye vardım da ben...

Biraz mavi sevdim seni :)

Mavi doğadan olduğu için şair gözlerini göğe dikiyor maviyi görüyor sevgiliye bakıyor maviyi görüyor ve aşkını maviye yakıştırıyor. Öyle bir şey ki şair aşkını mavide yaşamayı seviyor. Sevgililerde der kafamı havaya kaldırır bir derin nefes alırım ve gözlerimi göğe diker seni mavilikte ararım der :) Mavi aşk :)

Geri