gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Neden Seslerimiz Farklıdır?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

insan sesleri, neden farklıdır, sebepleri, nedenleri, sonuçları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Kimimizin sesi çok güzeldir,''Bir şarkı söyle de dinleyelim'' deriz.Kimimizin ki de bir faciadır.Seslerin güzelliğinin yanı sıra ilginç olan kimsenin ses tonunun birbirine benzememesidir.

Ses telleri kişiye özgü yapılardır. Kısalığı ve uzunluğu seslerin birbirinden farklı olmasına yol açmaktadır. Bu farklılık sonucunda ise uzun ses telleri ince seslere kısa ses telleri ise kalın seslere neden olmaktadır. Bu tür değişiklikler insanların gelişim dönemlerinde sık sık ortaya çıkabilir. Ses tellerinin yanında ayrıca dil diş ve dudak gibi yapılarda sesin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Bu yapılar bir arada sesi oluşturmaz ise çok itici sesler ortaya çıkabilir.

Diş dudak ve diğer etkenlerden etkilenen ses konuşma sırasında nefesinde yardımıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durum da ses telleri farklı seslerin oluşmasının başlangıç noktası olarak görevini sürdürmektedir. Ayrıca beyinde göz ve kkulaktan gelen duyular sesin tam anlamıyla oluşmasını sağlayan zihinsel faaliyetlerdir.

Hayvanların konuşamama nedenini ise yine bu yapıların olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yapılar var olmadığı için biliçli şekilde ses çıkarmaları mümkün değildir. Papağan gibi hayvanların konuşması ise tekrarlama ve dinleme yeteneklerindendir. İnsana en yakın yapıda olan şempanzeler dahi bu yapıyı bulundurmaz. Bu yapı var olmuş olsa bile ddiğer faktörler tam olarak kendini gösteremediği için konuşma gerçekleşmez.

Neden Seslerimiz Farklıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kaydedilmiş sesimiz neden farklı gelir?

kaydedilmiş sesimiz neden farklı gelir?

Genellikle İnsan kaydedilmiş kendi sesini (video,teyp,camera vs den )dinlerken şaşırır ve yadırgar. Hatta o sesin kendisine ait olmadığını bile söyleyebilir. Halbuki bir başkasının sesi kayıt edilmiş bir cihazdan dinlenirken normal konuşma sesi ile bir fark duyulmaz. Ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. Bu dalgalar kulağımıza girip orta kulağımızdaki kemikleri...
  2. niçin her insanın sesi farklıdır?

niçin her insanın sesi farklıdır?

İnsan sesi, daha doğrusu insan konuşması oluşurken katkıda bulunan o kadar çok şey vardır ki, bunlar bir araya gelince iki insanın konuşmasının aynı olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Hatta her bireyin konuşması o kadar kendine özgüdür ki, telefonda sesin alttan ve üstten belirli frekansları yok edilmesine rağmen, açar açmaz 'merhaba' deyişinden karşımızdaki kişiyi tanıyabiliriz....
  3. her insanın sesi farklı?

her insanın sesi farklı?

İnsan sesi, daha doğrusu insan konuşması oluşurken katkıda bulunan o kadar çok şey vardır ki, bunlar bir araya gelince iki insanın konuşmasının aynı olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Hatta her bireyin konuşması o kadar kendine özgüdür ki, telefonda sesin alttan ve üstten belirli frekansları yok edilmesine rağmen, açar açmaz 'merhaba' deyişinden karşımızdaki kişiyi tanıyabiliriz. Sesimizin...
  4. Neden her insanın sesi farklı?

Neden her insanın sesi farklı?

İnsan sesi, daha doğrusu insan konuşması oluşurken katkıda bulunan o kadar çok şey vardır ki, bunlar bir araya gelince iki insanın konuşmasının aynı olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Hatta her bireyin konuşması o kadar kendine özgüdür ki, telefonda sesin alttan ve üstten belirli frekansları yok edilmesine rağmen, açar açmaz 'merhaba' deyişinden karşımızdaki kişiyi tanıyabiliriz. Sesimizin...
  5. o ses ne sesiydi?

o ses ne sesiydi?

eşim nobette oldugu günler tv başında uyurum genelde gece bi sesle uyandım banyodan geliyodu takur tukur önce uyku sersemi şaşırdım ve korktum acıkcası biarz bekledim devam etti sonra banyoya gitti sesin banyoda vileda kovasından geldiğini anladım önce kuş ve çıkamadıgı için çırpınıyo diye düşündüm ama sonra dün hic cam acmadıgım aklıma geldi kuş girmesi imkansız dı yani fare oldugunu düşündüm...

Sayfayı Paylaş