gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Nedensiz Zenhinleşme

Konu, 'Borçlar Hukuku' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

1. Nedensiz Zenhinleşme: Hiçbir neden yokken zengin olunması. Komş-unun tavuğu kümesime 2 tane yumurta bıraktı. Bu durumda nedensiz zenginleşme vardır. Hiçbir neden yokken zenginleşen borçludur. Arkadaşıma borçlu olduğumu sanıp 10 milyon lira verdim ama borçlu değilim. BEnim mal varlığım azaldı ama diğerinin ki arttı . Neden yok 2. Nedensiz Zenginleşmenin Koşulları

Nedensiz Zenginleşmenin Olması İçin 4 koşul gereklidir.
    1. TAraflardan biri zenginleşecek yani mal varlığında artış olacak. veya beklenen azalma yapılmamış engellenmiş ise. Borcum vardı ödemedim dolayısı ile mal varlığım arttı.
    2. MAl varlığının azalması, fakirleşme.
    3. Fakirleşmenin bir nedenini olmaması gerekir.
    4. Zenginleşme ile fakirleşme arasında bir nedensellik ilişkisinin olmaması gerekir.
    Fakirleşen taraf dava açabilir. Nedensiz zenginleşme sonucundaki davalar ikincil ( tarihi nitelikte) davalardır. Eğer bir kişi zararını hukuki işleme, mülkiyete haksız eyleme dayanmıyorsa nedensiz zenginleşme davası açabilir. Kişinin zararı hukuki işleme, haksız eyleme dayanıyorsa nedensiz zenginleşme davası açılamaz. İade ile yükümlü kişi iyi niyetli ise arta kalan miktarı. tutarı öder, iyi niyetli değilse nedensiz zenginleştiği miktar ya da tutarın hepsini öder.
    Bu davalar için de 1 ve 10 yıllık zaman aşımı süresi geçerlidir.

Nedensiz Zenhinleşme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Teoman - Aşk Nedensiz Sevmekmiş

Teoman - Aşk Nedensiz Sevmekmiş

ne güzel süpriz bu böyle hoşgeldin boşver çabalama konuşmak zorunda değilsin hem hareketlerinden küçücük mimiklerinden kalbini okurum ben bütün gün yataktaydım yüzümde yastık izi seninde geçmişinde binlerce ağır yenilgi çok şakayaptıysam aslında korktuğumdan beni zaten tanırsın sen derlerki bir yerden sonra acımaz kanamazlar zaten aşk kötü bir şaka anlamaya çalışma her güzel şey bitermiş...
  2. nedensiz yorgunluk kanser belirtisi olabilir

nedensiz yorgunluk kanser belirtisi olabilir

sebepsiz zayıflama nedensiz zayıflama kalp kanseri belirtileri kalp kanserinin belirtileri kanseri nedir Kalp ve damar hastalıklarından sonra kanserin ölümcül bir hastalık olarak ikinci sırada yer aldığı belirtildi. 1-7 Nisan Kanser Haftası sebebiyle açıklamalarda bulunan Bartın Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, ölümcül etkisi bulunan kanserin tedavi sürecinde ülke ekonomisi ve iş gücüne de...
  3. Gül işte nedensiz sebepsiz

Gül işte nedensiz sebepsiz

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. Aşk nedensiz sevmekmiş<3

Aşk nedensiz sevmekmiş<3

Yaşlı bir bey, sabah erken evinden çıkmış, yolda ilerlerken, bir bisikletlinin ç...arpmasıyla yere yuvarlanmış ve hafif yaralanmış. Sokaktan geçenler yaşlı beyi hemen en yakın sağlık birimine ulaştırmışlar. Hemşireler, önce pansuman yapmışlar ve 'biraz beklemesini ve röntgen çekerek her hangi bir kırık veya çatlak olup olmadığını inceleyeceklerini' söylemişler. Yaşlı bey huzursuzlanmış;...
  5. Açıklanamayan kısırlıkta nasıl bir yol izlenmeli?

Açıklanamayan kısırlıkta nasıl bir yol izlenmeli?

Kısırlık, bir çiftin gebelik elde etme kapasitesinin toplumun genel ortalamasının altında olmasıdır. Kısırlık tanısı almış çiftlerin yaklaşık %15-30’unun açıklanamayan grupta yer aldığı görülür. Korunmasız düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içinde gebelik elde edememiş (kadın yaşı >35 ise 6 ay) çiftlere yapılan tüm temel kısırlık testleri normal sınırlarda saptandığında açıklanamayan kısırlık...

Sayfayı Paylaş