gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Nefes darlığına hangi bitkiler iyi gelir?

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Herkesin arada bir nefesi kesilebilir. Dik bir yokuşu tırmandıktan, hızla bisiklet sürdükten ya da ağır bir fiziksel aktiviteden sonra nefessiz kalmak zaten beklenen ve kontrol edilebilecek bir durumdur. Burada sözünü edeceğimiz nefes darlığı ise, nefes almanın beklenmedik şekilde zor ve rahatsız edici olduğu, durumun kontrolden çıktığı hissi yaşatan nefes kesilmeleridir. Nefes darlığı, nefesin yetmemesi, derin nefes alamama, nefes alıp verirken zorlanma şeklinde tarif edilebilir. Nefes darlığına tıp dilinde ‘dispne‘ denir. İster durup dururken yaşansın ister her gün meydana gelsin nefes darlığı korkutucu bir deneyimdir. Sebebini anlayamadığı bir şekilde nefesi kesilen bir kişinin bu durumdan dolayı kaygılanması da normaldir. Bazı kişilerin aynı sorunu yaşamamak için nefes darlığı yaşadıktan sonra kimi aktivitelerden kaçınmaya başladıkları olur.
    1.jpg

Ancak günlük işler sırasında nefes darlığı yaşanıyor ve hatta buna engel olmak için çeşitli işlerden kaçınılıyor veya daha yavaş hareket etmek gibi önlemler düşünülüyorsa, atılacak en doğru adım bir doktora başvurmaktır.

Nefes Darlığına İyi Gelen Bitkiler
    Bir miktar denizkadayıfı, toz haline getirir. Ihlamur içine 1 çay kaşığı oranında katılarak kaynatılıp içilir.
    Atkestanesi parçalanıp kaynatılır. Balla tatlandırılarak günde 3 su- çay bardağı içilir.
    Pelesenk odunu, sinirli ot ile beraber kaynatılıp, balla tatlandırılıp içilmeye devam edilir.
    Sinirli ot kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
    Ak günlük otu, sinir otuyla öğütülüp, balla macun yapılarak yenmeye devam edilir. Günlük çiğnenmeye devam edilir. Günlükle tütsülenir.

Anason tohumu, biberiye ve sinirli ot kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
    Atkuyruğu, devetabanı otuyla beraber kaynatılıp, balla tatlandırılarak ılık olarak içilmeye devam edilir.
    Bıldırcın yumurtası yenmeye devam edilir.

Yeni demlenmiş çay içmek, nefes darlığına şifa verir.
    Denizkadayıfı sinirli ot ve biberiye ile beraber kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
    Deniz üzümü meyve ve yaprakları sinirli ot ile beraber kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilirse, içinde bulunan efedrinler astımın tedavisini sağlar.

İpek dövülüp, kaynatılır, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
    Devetabanı, biberiye ve çörek otuyla beraber kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
    Kimyon, sirke ile kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
    Melek otu tek başına ya da biberiye, sinirli otla beraber kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
    Oğul otu, sinirli otla beraber içilirse, astım ve nefes darlığında da faydalıdır.

Nefes darlığına hangi bitkiler iyi gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Apseye Hangi Bitki İyi Gelir ?

Apseye Hangi Bitki İyi Gelir ?

Apse İçin Şifalı Bitkiler Apseye Hangi Bitki İyi Geliyor apseye iyi gelen bitkiler Zaman zaman oluşan insanı canından bezdiren apseler için kullanabileceğiniz şifalı bitkilerle ilgili bilgiler şöyle melekler :) Apse Belirtileri: Vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşan apse, kendini ağrı, kızarıklık ve şişikler yaratarak belli eder. Apse Tedavisi: Apsenin tedavisi,...
  2. Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

nefes darlığı nedir,nefes darlığı neden olur,nefes darlığı nasıl geçer,nefes darlığı tedavisi,nefes darlığı hakkında bilgiler Nefes darlığı, akciğerlerin oksijen ihtiyacını karşılamak için gerekli olan havayı tenefüz ederken darlık ve zorlanma hissi olmasıdır. Genellikle bir rahatsızlık olarak görülmese de önemli hastalıkların belirtiside olabiliyor . Şayet spor ve benzeri yorucu işler...
  3. Astıma hangi bitkiler iyi gelir?

Astıma hangi bitkiler iyi gelir?

Eczanelerde astım tedavisi için kullanılan pek çok başarılı ilaç bulabileceğiniz gibi tüm dünyada bir çok astım için bitkisel tedavi yöntemleri de kullanmaktadır. Astım bitkisel tedavi uygulamaları uzun yıllardır kullanılmakta ve astımın bu uygulamalar sonucunda iyileşme gösterdiği bazı durumlarda tamamen ortadan kalktığı görülmüştür. Ancak astım için kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri her...
  4. Depresyona Hangi Bitki İyi Gelir?

Depresyona Hangi Bitki İyi Gelir?

Zaman zaman mutsuz hissetmek, bazen çabuk öfkelenmek hepimizin başına gelebilir ve oldukça normaldir. Ancak ruh haliniz sürekli düşükse, kendinizi sabahtan akşama mutsuz hissediyorsanız ve öfkenizi kontrol edemiyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Oldukça sık görülen bir duygu durum bozukluğu olan depresyon, şiddetine bağlı olarak genellikle terapi ve ilaçların birlikte kullanıldığı bir...
  5. Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

Gebelikte vücudun oksijen ihtiyacı artar. Buna karşın ilerleyen aylarda rahmin yukarı doğru büyümesi ve göğsü sıkıştırmasından dolayı nefes alma zorlaşır. Gebelikte artan hormonlardan özellikle progesteron hormonu beyindeki solunum merkezini uyarır ve daha sık soluk alıp vermeyi tetikler. Bu nedenle gebelikte bir dakikada yapılan solunum sayısı hafif artar ve akciğerler daha fazla oksijen...

Sayfayı Paylaş