Nefs ve Çeşitleri ...

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında »| HeRCai |« tarafından paylaşıldı.

1. »| HeRCai |«

»| HeRCai |« Aktif Üye

kadın nefsi kadının 9 nefsi nedir kadının 9 nelerdir kadınların nelerdir kadındaki nefis
    Meleklerim hani derizya Allah (c.c) kimseyi nefsi ile bas basa birakmasin diye, gercektende öyle...
    Benim nacizane fikrim ama, bence insanin kötü nefsi kadar büyük bir düsman yoktur!!!
    Simdi 7 tane farkli nefs cesitleri var buyrun Meleklerim...
    Rabbim cümlemizi KÖTÜ nefsden korusun (Amin)

Nefs: Kulun kötü ve günah olan hal ve huyları, behimi, hayvani ve süfli arzular. Enaniyet, nefs-i emmare, ruh, insani ruh, kalb.
    Etvar-ı Seb’a: Nefsin ve ruhun yedi tavrı, yedi şekli ve hali.
    1. Nefs-i Emmare: Kötü ve günah olan işlerin yapılmasını emreden nefs, hayvani nefs. “Şüphesiz ki nefs kötülüğü emreder.” (Yusuf, 12/52)
    2. Nefs-i Levvame: Kınayan, yeren ve kötüleyen nefs. Yapılan kötü ve günah iş sebebiyle failini muaheze eden ve hesaba çeken nefs, vicdan azabı. İşlenen kötülük sebebiyle pişmanlık duyan, tevbe eden ve özür dileyen nefs. (Kıyamet, 75/2) 3. Nefs-i Mülhime: İlham ve keşfe mazhar olan nefs. Neyin iyi ve sevap, neyin kötü ve günah olduğunu ilhamla bilen ve ona göre hareket eden, vicdanın sesini duyan ve dinleyen nefs. (Şems, 91/7-8)
    4. Nefs-i Mutmainne: Tatmin olunmuş, huzur ve sükuna kavuşmuş, faziletlerle donanmış, ilahi fiillerin tecellilerine mazhar olmuş nefs. (Nahl, 18/106; Fecr, 89/27)
    5. Nefs-i Raziyye: Kendi ferdi iradesinden ve isteğinden vazgeçen, celali ve cemali tecellileri gönül hoşluğu ile karşılayan, kaza ve kaderin her nevi tecellisi karşısında mutlak olarak rıza durumunu muhfaza eden, sızlanmayan, şikayetçi olmayan, lütfun da hoş kahrın da hoş, diyebilen ve böylece rıza makamına eren nefs. “Ve radu anhu” (Maide, 5/191; Fecr, 89/28)
    6. Nefs-i Marziyye: Allah’ın kendisinden razı olduğu nefs. “Radiyallahu anhum”. Bu makamda Allah razi (razı olan) kul marzidir (razı olunan). Karşılıklı rıza hali. (Fecr, 89/28; Beyyine, 98/8)
    7. Nefs-i Kamile veya Nefs-i Zekiyye veya Nefs-i Safiyye: Bütün kemal sıfatlarını kazanarak insanları irşad mevkiine yükselen kamil, temiz ve saf nefs, insan-ı kamil. (Şems, 91/9)
    Kaynak: Tasavvufi Hayat, Necmüddin Kübra, Dergah Yay.

2. Misafir Melek

Misafir Melek Forum Okuru

kadinin nefsi
    neden anlanmasi kolaydegil anliyacagimiz sekilde kisa ve öz yani su yasadimiz anlara yada olaylara göre aciklama yapsanizolmazmi

Nefs ve Çeşitleri ... konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ET ÇEŞİTLERİ ve BÖLGELERİ

et çeşitleri dananın bölümleri et cesitleri çeşitleri ve bölgeleri hayvan bölgeleri ETİN ÖNEMİ ve KUZUNUN BÖLÜMLERİ Yemek pişirme sanatında et, çok önemli bir yer tutmaktadır. Et, yurdumuzda sığır ve koyun eti gibi başlıca iki sınıfa ayırmaktansa bunların yavrularını yani kuzuyla danayı da katmak gerekir. Çünkü daha körpe olan bu hayvanların pişirilmeleri daha çabuk olduğundan, bunlara...
  2. yağmurluk ve kaban çeşitleri

kaban çeşitleri 2009 kaban çeşitleri bayan yağmurluk erkek yağmurluk
  3. salavat çeşitleri ve anlamları

lütfen bana salavat çeşitleri ve anlamlarının neler olduğunu yazınıt teşekkür ediyorum.
  4. Baklagiller ve Çeşitleri

Baklagil nedir Baklagil çeşitleri Baklagiller hakkında bilgi Aşağıda ki makalede baklagil çeşitleri ve faydaları hakkında biligler bulacaksınız melekler :) Fasulye: protein, yag, sellüloz ve karbonhidratça zengindir. Bileşiminde bunlardan başka kalsiyum, fosfor, demir gibi madensel tuzlarla beraber B kompleksi vitaminleri de bulunur. Sindirimi oldukça zordur. Kabukları barsaklarda gaz...
  5. Orkide Bakımı ve Çeşitleri

Orkide Bakımı Orkide Çeşitleri Orkidenin Bakımı Cok zahmetsiz bence orkideler.Cok seviyorum ben ama cok büyük bi saksidaki orkidemi düsürdüm elimden saksisi kirildi baska saksiya aldim ama sanirim küstü ve solduuuuu gitti:cry:.Yenisini almaya karar verdim.Anneler günü yaklasti cesit cesit orkideler cikti ortaya:çapkın:.Bikac tane almayi istiyorum ama bakalim. ORKiDE BAKIMI VE...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. kadındaki 9 nefis nedir

,
  2. kadınlarda nefis

,
  3. kadındaki nefis

,
  4. kadında kaç nefis var,
  5. kadınlardaki 9 nefis,
  6. erkeklerde kaç nefis vardır,
  7. erkekteki nefis sayısı ,