Negele yöntemi ile hamilelik haftası hesaplama nasıl yapılıyor ?

R

ROUTEM

Forum Okuru
Negele yöntemi ile hamilelik haftası hesaplama nasıl yapılıyor ?
Gebelikte kaç haftalık hamile olduğumuzu hesaplayacağımız bi yöntem varmış beyza abla Negele yöntemi az önce komşum söyledi ha biliyorum dedim ama bilemiyorum da benim bhcg değerim iki hafta önce 1020 çıkmıştı şimdi bu negele yöntemi hakkında bana bilgi verir misiniz nasıl hesaplanıyor nasıl bakmam gerekiyor

Mahçup olmim sonra sitede aradım yoktu heralde ya da var ise konu linkini verebilirseniz kendim bakabilirim teşekkür ediyorum

Merhaba,

Bu basit yönteme göre, anne adayının son adet tarihine 7 gün eklenir ve 3 ay çıkartılır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; son adet kanamasının ilk günü 1 Şubat olan bir anne adayı için bebeğin doğacağı tarih, 1+7 ile çıkan 8 Şubat tarihinden 3 ay öncesi yani,8 Kasım olarak hesaplanmaktadır. Fakat bu negele yöntemi ile hamilelik hesaplama yöntemi yalnızca bir beklentiden ibarettir ve kesinlik taşımamaktadır. Çünkü yapılan araştırmalara göre bebeklerin sadece %5’lik kısmı beklenen tarihte dünyaya gelmiştir. 37 hafta ile 42 hafta arası doğan bebekler normal kabul edilirken, 37 haftadan önce doğanlar preterm, 42 haftadan sonra doğanlar ise postterm olarak adlandırılmaktadır.

Bir başka örnekle açıklarsak ;

Anne adayının son adet tarihinin ilk gününün 21 Kasım 2014 olduğunu varsayalım; 21 Kasım’a 7 gün eklendiğinde = 28 Kasım 2014 sonucuna ulaşılır. Kasım ayından 3 ay geriye gidildiğinde Ağustos ayı sonucuna ulaşılır. 2014 yılına bir yıl eklendiğinde de bebeğin tahmini doğumu ortaya çıkar. Sonuç = 28 Ağustos 2015 olur.

Geri