gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

NeMeSiS Nedir Ne Değildir :D

Konu, 'Melekler Cafe' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

nemesis nedir nemesis tanrıçası tanrıça tanrıça Kısa Bilgiler
    - Nemesis - Gecenin kızı İntikam Tanrıçası. Aynı zamanda o, dünyada adaleti koruyan, haklıyı haksızdan ayırt eden bir ahlak Tanrıçası telakki ediliyordu.

- Nemesis , Yunan mitolojisinde, aşırı gurur ve enaniyete düşenleri cezalandıran tanrıçadır. İnanışa göre o; kinci, yapılan hata veya kötülüğün karşılığını getiren, kaderin vücut bulmuş hali, merhametsiz bir tanrıçadır.

- Hesiodos "Bir de ölümcül Nyx (Gece) Nemesis'i doğurdu, fani insana acı vermek için" der

- Eskiden İzmir'de basılan paraların üzerinde karaborsacıları korkutmak için Nemesis'in resmi bulunurdu

- Gözü korkutan düşman; hak ettiği cezayı veren vesile; b.h. eski Yunanlıların ceza ve öç alma tanrıçası, intikam tanrıçası.

• İnsanların haddini bilmez davranışlarına, aşırı zenginliklerine karşı tanrısal öfkeyi simgelemektedir.
    • Sanatta ciddi ve düşünceli bir kız olarak tasvir edilmektedir.
    • Ilımlılığı tasvir ediliyorsa cetvelledir ya da bir parmağı dudağındadır.
    • Cezalandırmayı temsil ediyorsa kılıç veya kamçı taşır.
    • Müdahale hızını simgelemek içinse kanatları vardır, grifonların çektiği arabayladır.

NeMeSiS...

Gece tanrıcası'nın kızı. Yaşadıkları ve yaptıkları uygulamalar sonucunda, cezanın adilane kısmıyla ilgili olduğu kadar aynı zamanda bir ödül tanrıçası olarak bilinir. Bu yaklaşım adaletin tanrıçası ünvanını kazandırır Nemesis'e. Dünyada adaleti koruyan, haklıyı haksızdan ayıran bir adalet tanrıçası olarak da kabul edilir.

Ölçüsüz hareket eden her kimse tanrıların öfke ve kıskançlığını üstüne çeker ve Nemesis'in gazabına uğrar. Nemesis, eşyanın düzenini belirleyen ücretten çok, doğru ve hakkaniyetli olan bir paylaşım sistemini de simgesidir, daha net bir deyimle doğru paylaşımın kendisidir. Ayrıca güzelliğiyle dillere destandır..

NOT: Nemesis'in anlamı bana soruluyordu, ben de toptan açıklayayım dedim :)

2. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: NeMeSiS Nedir Ne Değildir :D
    teşekkürler gerçekten merak ediyordum :D

3. @şK_MeLeĞ!.

@şK_MeLeĞ!. Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0

admınım gerçekten çok güzel bı anlamı warmış..teşekkurler..

4. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Rica ederim melekler...

Özellikle, özenle seçmiştim bunu :)

5. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Iyi ettin valla:D:D
    Benide koru olar mi :zuha:

6. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Korumaz mıyım :D he he

7. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48
    gerçekten çok güzel bir anlamı varmış...siteye geldiğimde ilk gözüme sizin nick çarpmıştı.çok dikkatimi çekti.merak ediyorum anlmaını sayenizde öğrenmiş oldum sağolun:):):) tıpkı isminiz gibisiniz:):)

dünyada adaleti koruyan, haklıyı haksızdan ayırt eden bir ahlak Tanrıçası telakki ediliyordu.

8. Misafir

Misafir Forum Okuru

nemesis'in anlamını bilmiyordum ama bildiğim tek şey en iyisi olduğuydu :):) bide bilgeli bilgemi yazmamşısın oda nemesisin bi diğer anlamı :):)

bilgilendirme için tşkler adminim :)

9. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Güzel düşüncelerin için ben teşekkür ederim canım :)

:):) Asıl herşey için ben teşekkür ederim dostum benim :)

10. kar_tanesi

kar_tanesi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

hepp merak etmiştim bu isimi acaba ne? die sonunda ögrendim cok cok güzel bir anlamı varmıs bayıldım gercekten
    bilgilendirdiginiz için saolun adminimm

( bizide korursunuz artık :):) )

11. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

emeğine sağlık

12. gizemli_melek

gizemli_melek Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

vatanımızı korumalıyız:)

NeMeSiS Nedir Ne Değildir :D konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Evlilik Nedir,Ne Değildir

Evlilik Nedir,Ne Değildir

Evlilik,küçük bir çocukken düşünmeye başladığımız ve yetişkinlikte dahi hakkinda yeni yeni fikirlerimizin oldugu bir kavram,kurum ve olgudur.Evlilikle ilgili kendimize ilk soracağımız,kuşkusuz evliliğin ne olduğudur. Evlilik Nedir,Ne Değildir *Huzurdur,kargaşa ortamı değildir. *Yardımlaşma ve dayanişmadır. *Sorumluluğun azalmasıdır,iki kat artması değildir. *Sosyal ortamda hanim ve bey...
  2. Hipnoz Nedir, Ne Değildir?

Hipnoz Nedir, Ne Değildir?

1 - Hipnoz nedir? 2 - Hipnoz olan kişi, bir daha uyanamazsa ne olur ? 3 - Sırlarımı hipnoz altında söyler miyim ? 4 - Herkes hipnoz olabilir mi ? 5 - Herkes hipnoz yapabilir mi? Her seyden önce Hipnozun uyku olmadığını bilmekte fayda mülahaza ediyorum. Her ne kadar hipnosis Yunanca da uyku anlamına gelse de (hatta Yunan mitolojisinde uyku tanrısının adı olsa da) yapılan elektrofizyolojik...
  3. Domuz gribi nedir, ne değildir?

Domuz gribi nedir, ne değildir?

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, H1N1 (domuz gribi) konusunda panik yapmadan korunma önlemleri alınması gerektiğinin altını çiziyor. -H1N1 (domuz gribi) ölümcül bir hastalık mıdır? Hayır, her hastalanan ölecek diye bir yanlış inanış var. Oysa korunma önlemleri ile gençler bir hafta 10 gün içerisinde hastalığı geçiriyorlar. Dünyadaki çalışmalardan çıkan sonuçlara...
  4. Ne Organik Ne Değil

Ne Organik Ne Değil

Tatsız yiyecekler, zayıflayan bağışıklık sistemimiz, peşi sıra gelen hastalıklar… Mecburen, organik yiyeceklere yönelir olduk! İyi de eskiden organik diye bir şey yoktu. Öyleyse, durup dururken bu organik kelimesi hayatımıza nasıl dahil oldu? Türkiye Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman’dan aldığımız bilgiye göre, organik gıda ya da ürün kavramı, kimyasal ve yapay uygulamalar...
  5. Moda nedir, ne değildir?

Moda nedir, ne değildir?

MODA NEDİR? NE DEĞİLDİR? Moda yalnızca giysi anlamına gelmez. Sanat müzik tiyatro edebiyat yemek iç mimarlık mimari bahçe bakımı gibi duyuları uyaran herşeyi içine alır. Artık işler değişti. Her şeye tüketici karar veriyor. Uygun veya pratik olmayan şeyleri onlara empoze etmek mümkün değil. Kitle iletişim araçları sayesinde moda herkese her kesime ulaşabiliyor. Yeterince paranız varsa...

Sayfayı Paylaş