gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

NeMeSiS'den Transformers - Revenge Of The Fallen Kritiği

Konu, 'MeleKritiK' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

transformers replikleri transformers karakterlerinin isimleri karakterleri isimleri autobotların [​IMG] Decepticons Vs. Autobots

80'li yılların sonu ve 90'lı yılların başında en sevdiğimiz ve izlemekten bıkmadığımız Autobot'lar ile ezeli düşmanları Decepticon'ların mücadelesini bizlere getiren TRANSFORMERS çizgi filmini zaten hiç unutmamıştık.

Çizgi filmden

Gönlümde taşıdığım bu bitmez sevgi Michael Bay'in Transformers 1 filmiyle tekrar ortaya çıktı ve büyük bir nostaljik duyguyla ilk filmi onlarca kere izledim. (Abartmıyorum orjinal replikleri neredeyse ezberledim :) )

Henüz böyle bir çizgi filmden haberi olmayan yeni nesilleri de durumdan haberdar eden bu filmden sonra insanların dilinde Optimus Prime ve Megatron gibi isimler dolaşmaya başladı ve herkes yeni çekilen ve bütün dünyada aynı anda 24 Haziran'da gösterime girmiş olan Transformers - The Revenge of the Fallen (Yenilenlerin İntikamı) filmini dört gözle bekler oldu. Nihayet gösterime girdi ve halen vizyonda büyük ilgi görmekte.

Autobot'lar (Soldan sağa) Ironhide, Bumblebee, Jazz (ilk filmde Megatron parçalıyor onu) ve Ratchet

Zaman zaman gazetelerde bu filmle ilgili yorumları görsem de okumamaya gayret ederek ve ne zaman gidebileceğim acaba derken nihayetinde fırsatını bulup filmi izleyebilmiş olmanın verdiği mutlulukla hemen eleştiri yazımı paylaşayım istedim.

Kurgu ve senaryo açısından çok fazla bir şey söylemek istemiyorum, izlemeyenler için filmin vermesi gereken tadı kaçırır diye düşünüyorum. O yüzden daha genel bir şekilde yazmaya çalışacağım. Lakin Autobots sevgim ve Optimus Prime hayranlığım nedeniyle ne kadar objektif olabilirim orası tartışılır. :)

Transformers 1

İlk filmin verdiği Transformers'larla tanışma ve olaya hakim olma atmosferinin ardından ikinci filmde AllSpark'tan kalan izler ve yepyeni Autobot'larla; evreni ele geçirmek isteyen Decepticon lideri Megatron'un planını gerçekleştirmek için verdiği mücadeleye tekrar tanık oluyoruz. Transformers'ın dünya gezegeni üzerindeki varlığını M.Ö. 10000'lere taşıyan ve insan ırkıyla ilişkisini iyice perçinleyen tarihi anlatımla başlayan film, kahramanımız Sam WitWicky'nin üniversiteye atılma macerasıyla devam ediyor. Her ne kadar uzak kalmak istese de Megatron'un hain planları nedeniyle, o da mücadelenin en başında (her zamanki gibi) yerini alıyor.

Revenge of the Fallen

Filmi izlemeye devam ettikçe "FALLEN" kelimesinin neden Title'da yer aldığını çok iyi anlıyorsunuz. Ben başlığı ilk duyduğum zaman daha farklı bir anlam çıkarmıştım ama çok hoş bir yanıltmaca olmuş. Fallen'a dikkat diyorum.

Autobots lideri Optimus Prime'ın gücünü, Prime isminin nereden geldiğini de kronolojik olarak aşama aşama veriyor film. Bir kez daha seviyor ve ona hayran oluyorsunuz. (Evet evet özellikle ben)

1980'lerin sonunda Intertoy'un üretmiş olduğu ve babamızın bize hediye olarak aldığı dönüşebilir Optimus Prime oyuncağımıza sevgiyle bakıyoruz kardeşimle. Çocukken de neden bu kadar sevdiğimizi filmi izledikçe daha çok duyumsuyoruz içimizde. Kızıyoruz, gülüyoruz, seviniyoruz ve bu fantastik ama bizim çocukluk dünyamızda bütün gerçekliğiyle ayakta duran dünyayı bir kez daha yaşıyoruz.

Optimus Prime - Autobot'ların lideri

Görsel efektlerin muhteşemliğinden bahsetmeme gerek olmayacaktır sanırım, ileri düzeyde kullanılan bilgisayar efektleri inanılmaz bir görsel şölen sunuyor izleyicilere. Yönetmenin özellikle askeri kanatta sevilen ve Autobots yanlısı olan karakterlere dokunmadan ikinci filmde de yer vermesi gerçekten isabetli olmuş. İzleyici kendini daha da bağlı hissediyor çünkü.

Megan Fox yine bütün güzelliğiyle filmi süslüyor gerçekten, Mikaela karakterine tamamen bürünmüş cesur ve güçlü, aynı zamanda fedakar sevgiliyi çok iyi oynamış. 1986 doğumlu olan ve artık aksiyon filmlerinin vazgeçilmez yıldızı olan (bknz Eagle Eye) Shia Saide LaBeouf da "Sam Witwicky" karakterini başarıyla canlandırıyor yine...

Aslında söyleyecek sözüm hiç bitmez bu konuda çünkü filmin hayranıyım :)

80'lerin sonundaki benim gibi bu çizgi filmi her hafta sonu sabırsızlıkla bekleyip izlerken dünyası duran çocuklardansanız mutlaka izleyin derim. O günlere geri dönüyorsunuz. Bu yaşınızda da fantastik dünyaya kapılarınızı açıyorsunuz, seviyor, üzülüyorsunuz.

Sevgilerimle...

NeMeSiS

2. zaga

zaga Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    sinemalarda gösterime başlamış bile,ihş gitmek nasip olur,bende çok severim ay yaşımızda çıkıcak meydana :)

3. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Yaşınızı yazmışsınız zaten ki .:)

Transformers... İyi ki geri geldi...

Emeğinize sağlık hocam çok iyi değerlendirmişsiniz...

NeMeSiS'den Transformers - Revenge Of The Fallen Kritiği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. The  Sea  of  Glomp  oyunu

The Sea of Glomp oyunu

http://www.oyunkabini.com/veri/theseaofglomp.swf
  2. The Valley of Light

The Valley of Light

Yönetmen:Brent Shields Yapım : 2007 Ülke : Amerika Tür : Drama IMDB Puan : 7.3/10 File size: 700 mb Language: English (Turkce altyazılı) Oyuncular Chris Klein, Noah Gretchen Mol, Eleanor Jay O. Sanders, Howard Robert Prosky, Hoke Angela Paton, Granny Betty Moyer, Ada Reynolds Zach Mills, Matthew Alexander Baird, Sunday School Kid Jim Beaver, Radio preacher (voice)...
  3. Radiohead - The Best Of

Radiohead - The Best Of

RADIOHEAD'in en iyileri bu albümde! Müziğe yön veren öncü gruplardan Radiohead en iyi parçalarının bir arada toplandığı bir albümle karşınızda. Thom Yorke (vokal/gitar), Ed O’Brien (gitar, vokal), Johnt Greenwood (gitar), Colin Greenwood (bas) ve Phil Selway (davul) tarafından 1986 yılında Oxford’da ‘On A Friday’ ismiyle kurulan grup, EMI ile anlaştıktan sonra isimlerini Radiohead olarak...
  4. The Legacy of the Divine Tarot'u tanıyalım

The Legacy of the Divine Tarot'u tanıyalım

devine işaretleri The Legacy of the Divine Tarot = Eski ilahi Tarot Bu destede de 78 kart mevcut. Kartlar siyah bir çantada taşınıyor. İçinde puro kutusu gibi bir tahta kutuda kartları saklamanız için.. Kutunun arka kapağında ise ne yazıyor biliyormusunuz? Uzun zaman önce kaybolmuş bir dünyaya adım..... Neden eski ve ilahi olduğunu anladınız sanırım... O dünya yaşanan bir...
  5. Transformers 3 ayın karanlık yüzü türkçe fragman ( dark of the moon )

Transformers 3 ayın karanlık yüzü türkçe fragman ( dark of the moon )

transformers 3 ayın karanlık yüzü Transformers filmini sizlerde benim gibi mi bekliyorsunuz bilmiyorum arkadaşlarım. Halay gücü çok geniş yapımcıların inanılmaz paralar harcayarak yaptıkları bu filmi 29 haziran 2011 te izleyebileceksiniz. 3 D olarak sinemalarda. Ben sizlere şunu söylemek istiyorum. Kudreti bu kadar büyük bir Yaradan'ın küçücük Dünyamızla yetineceğini sanmıyorum. Geçtiğimiz...

Sayfayı Paylaş