gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Nevruz bayramıyla ilgili neler yazabilirsiniz ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba ben nevruz bayramının tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.Tek bildiğim bahar bayramı diye geçmesi, tam olarak bilgi verirmisiniz rica etsem.Teşekkürler..

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Nevruz bayramı baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bir şölendir. Tarihte ilk defa bugünkü iran toprakları olan farisi memleketlerde milattan sonra 2.yüzyılda kutlandığı sanılmaktadır.
    21 Mart'ta kutlanan yeni yıl ve bahar festivallerinin Ortadoğu’nun çeşitli topluluklarınca kutlandığı MÖ 18. yüzyıldan itibaren bilinmektedir. Yine, birçok Orta Asya Türk topluluklarınca MÖ 4.-3. yüzyıllar gibi erken dönemlerden itibaren bu tarihte bahar-yeni yıl festivallerinin kutlandığı bilinmektedir.

Nevruz, günümüzde İran’dan Çin’e, Anadolu ve Batı Trakya’dan Sibirya steplerine kadar çok geniş bir coğrafyada kutlanan kozmolojik ve kozmogonik karakterli bir bahar bayramıdır. Anadolu’nun özellikle doğu ve güneydoğusunda Nevruz kutlamaları görülürken, orta ve batı Anadolu’da ise 6-8 Mayıs tarihlerine denk düşen ve yaz başlangıcı olarak kutlanan Hıdrellez şenlikleri dikkati çekmektedir.

Nevruz bayramıyla ilgili neler yazabilirsiniz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nevruz Bayramı ile ilgili güzel sözler

Nevruz Bayramı ile ilgili güzel sözler

nevruzla ilgili güzel sözler nevruz bayramı ile ilgili güzel sözler nevruz ile özlü sözleri Nevruz Bayramı ile ilgili güzel sözler, Nevruz Bayramı ile ilgili özlü sözler, nevruz sözleri İlk Olarak En Güzel Ve Anlamlı Nevroz Bayramı Şiirleri Sizler İçin: Anadolu’da Bahar Nasıl Kutlanır ? İlkbahar geldi Anadolu’nun, Her tarafı yeşil şimdi. Ağaçlar çiçek açar, kuşlar ötüşür, Her yanı cıvıl...
  2. nevruza benzeyen diğer bayramlar

nevruza benzeyen diğer bayramlar

nevruza benzeyen diğer bayramlar hangileridir lütfen yazarsanız çok sevinirim
  3. Nevruz Nedir Hangi Ülkelerde Kutlanır ?

Nevruz Nedir Hangi Ülkelerde Kutlanır ?

nevruzu kimler kutlar nevruz nedir nevruz hangi ülkelerde kutlanır Bu yazımızda nevruzun ne olduğunu bir bayram gibi hangi ülkelerde kutlandığı ve tarihi geçmişi hakkında bilgiler edineceğiz melekler :) Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, he r ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü...
  4. Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz ?

Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz ?

Anıtkabir bu dönem ki performans ödevim ve onun hakkında her türlü bilgiyi toplayıp düzenleyeceğim. Siz bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz, Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz benim için :)
  5. nevruz bayramının bir anlamı var mı ?

nevruz bayramının bir anlamı var mı ?

Selamlar melekler.Size sormak istediğim şey nevruzla ilgili. Bu her yıl ateşler yakılan üstünden atlanan nevruz bayramının ne anlamı var ?

Sayfayı Paylaş