gebe
  1. siyahinci50

siyahinci50 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    28
    eşim ve çocuklarımın oldu heryerde yaşarım

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (DOĞUM)

Konu, 'İç Anadolu' kısmında siyahinci50 tarafından paylaşıldı.

[TABLE="width: 680"] [TR] [TD="class: subHeader, width: 676"]RF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: bodyText"][h=1][/h][h=1]DOĞUM[/h]Geçmişten günümüze değin toplumların varoluşunu esasını teşkil eden insan olgusunun varedilmesine, bunun yanında varolmasının sınırlanması ve gelecek yaşam için başlangıç ve hazırlık dönemi olması niteliğini taşıyın komple bir oluşum olan doğum olayı etrafında gelişen geleneksel uygulamalarla ilgili, Nevşehir ve çevresindeki tespitlerden bazıları aşağıda verilmeye çalışılmıştır.
    Doğum Öncesi Yargılar :
    Toplumda cinsiyet ayrımı yapılmamasına karşın ailenin bekçisi olarak bakılan yanı Anne ve Babanın yaşlandıklarında sosyal güvenceleri olması gibi bir fonksiyon dan dolayı erkek evlat tercih edilmektedir.-Çocuğu olmayan kadına yörede "Kısır" denmektedir. Hamile kadına ise "Üzeri yüklü ve Gebe " kadın denmektedir.
    -Gebe kadının hayırlı bir evlat doğurabilmesi için bazı durumlardan kaçınması gerektiğine inanılmaktadır.
    -Ebeveyinlerdeki özelliklerin aynısının çocukta da tekerrür edeceğine inanılır.

Doğum Sonrasında ise :
    -Çocuğun anneden ilişiğinin kesilmesinden sonra, leğende yıkanır.
    -Gelecekte çocuğun ağzının kokmaması ve pişkin olması için tuzlanır.
    -Sonra çocuğun kundaklama işlemine geçilir.
    -Kundaklanan çocuğu sarılıktan korumak için yüzüne sarı yemeni örtülür.Anne yatağına konur.
    -Anne çocuğu kucağına alarak, ikisi üzerine çarşaf örtülür ve üzerlerinden kalburdan az su dökülerek ilk "Kırklama" işlemi yapılır.
    -Anneye süt olması için tatlı şeyler yedirilir.
    -Doğum olan eve Anne ayağa kalkana kadar komşular tarafından yemek getirilir.
    -Çocuğun ad koyma işlemi, Dedesi tarafından kulağına Ezan okunarak yerine getirilir.

[/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (DOĞUM) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Örf -Adet -Gelenek -Görenek

Örf -Adet -Gelenek -Görenek

örf ve adetlerimize örnekler örf ve adetlerimiz örnekler asker uğurlama adetleri adetlerimize gelenek görenek adet ÖRF Örfler,çoğu zaman toplumun katı beklentileri olarak nitelenen birtakım örnek tutum ve davranışlardır.Örfler, aynı zamanda toplumu,herhangi bir değer sisteminin bünyesini oluşturan temel taşlarını da temsil ederler.Bu değerler sistemi,toplumsal yapının durumuna göre giderek...
  2. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (SÜNNET)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (SÜNNET)

SÜNNETDini bir hükmün yerine getirilmesi amacıyla erkek çocukların ****** organındaki sünnet derisinin kesilmesi işlemidir.Toplumca erkekliğe atılan ilk adım olarak görülen sünnet etrafında oluşan gelenekler bakımından, dini ve milli hüviyette bir sentez oluşmuştur.Dini bakımdan normal sünnetin yanında "Peygamber Sünneti " diye bilinen ikinci bir kavramda vardır.Bu türden sünnet,...
  3. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (DÜĞÜN)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (DÜĞÜN)

EVLENMEKişi hayatında ferdi sorumluluktan, ailevi sorumluluğa geçilen önemli bir rol ve statü değişikliğidir. Evlenebilmek için maddi ve manevi yönden kişiler uzunca bir hazırlık dönemi geçirmek durumundadır. Nevşehir yöresin de, kızlar için evliliğe hazırlık, Annesi tarafından başlatılır.Kendisi ise 12-13 yaşları civarında Annesine iştirak eder.Bu dönem içerisinde geleneğin gerekli kıldığı...
  4. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (YÖRESEL YEMEKLERİMİZ)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (YÖRESEL YEMEKLERİMİZ)

Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte bölgesel denebilecek yemekleri vardır. Genellikle et tüketimi fazladır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden birçok sebzeyi kendileri yetiştirmekte ve yemeklerinde kullanmaktadırlar. Bölge, şarapları ile de ünlüdür. Yöre mutfağından bazı örnekler aşağıdadır: Çorbalar: tarhana, düğü, kesme, sütlü, patates çorbaları...
  5. adet ,gelenek,görenek,örf

adet ,gelenek,görenek,örf

OFFF!Gıtmısınız kardeşim örnek istiyoz örnek siz ne olduğunu söylüyonuz adet, gelenek,görenek,örf örnekleri verin bu nedir yhhaaaaaaaaaaaaaa

Sayfayı Paylaş