gebe
  1. siyahinci50

siyahinci50 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    28
    eşim ve çocuklarımın oldu heryerde yaşarım

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (SÜNNET)

Konu, 'İç Anadolu' kısmında siyahinci50 tarafından paylaşıldı.

[h=1]SÜNNET[/h]Dini bir hükmün yerine getirilmesi amacıyla erkek çocukların ****** organındaki sünnet derisinin kesilmesi işlemidir.Toplumca erkekliğe atılan ilk adım olarak görülen sünnet etrafında oluşan gelenekler bakımından, dini ve milli hüviyette bir sentez oluşmuştur.Dini bakımdan normal sünnetin yanında "Peygamber Sünneti " diye bilinen ikinci bir kavramda vardır.Bu türden sünnet, erkeğin ****** organında sünnet derisi olmayanlar için geçerlidir.Doğuştan sünnetli olduğuna inanılan çocuklar için kesme işlemi uygulanmaz.Sadece dua edilerek konu komşuya yemek veriler.Normal sünnet işlemi için, sünnetçi köçek, çalgı grubundan oluşan bir ekip getirilir.Bunun yanında davetlilerde sünnette iştirak ederler.Bir gün boyunca çalgı grubu ve köçek davetlileri eğlendiririler.Aynı zamanda o gün misafirlere de yemek verilir.Sünnet olacak çocuğun odası hazır edildikten sonra, sünnet ustası kesme işlemini tamamlar.Ondan sonra da hatim duası yapılar. Hocalar odayı terk ettikten sonra çocuk ziyaret edilir.Ziyaret esnasında bahşiş takmak adettendir[​IMG]

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (SÜNNET) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Örf -Adet -Gelenek -Görenek

Örf -Adet -Gelenek -Görenek

örf ve adetlerimize örnekler örf ve adetlerimiz örnekler asker uğurlama adetleri adetlerimize gelenek görenek adet ÖRF Örfler,çoğu zaman toplumun katı beklentileri olarak nitelenen birtakım örnek tutum ve davranışlardır.Örfler, aynı zamanda toplumu,herhangi bir değer sisteminin bünyesini oluşturan temel taşlarını da temsil ederler.Bu değerler sistemi,toplumsal yapının durumuna göre giderek...
  2. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (DOĞUM)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (DOĞUM)

RF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ DOĞUMGeçmişten günümüze değin toplumların varoluşunu esasını teşkil eden insan olgusunun varedilmesine, bunun yanında varolmasının sınırlanması ve gelecek yaşam için başlangıç ve hazırlık dönemi olması niteliğini taşıyın komple bir oluşum olan doğum olayı etrafında gelişen geleneksel uygulamalarla ilgili, Nevşehir ve çevresindeki tespitlerden bazıları aşağıda...
  3. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (DÜĞÜN)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (DÜĞÜN)

EVLENMEKişi hayatında ferdi sorumluluktan, ailevi sorumluluğa geçilen önemli bir rol ve statü değişikliğidir. Evlenebilmek için maddi ve manevi yönden kişiler uzunca bir hazırlık dönemi geçirmek durumundadır. Nevşehir yöresin de, kızlar için evliliğe hazırlık, Annesi tarafından başlatılır.Kendisi ise 12-13 yaşları civarında Annesine iştirak eder.Bu dönem içerisinde geleneğin gerekli kıldığı...
  4. NEVŞEHİR örf adetlerimizi  tanıtıyorum    (YÖRESEL YEMEKLERİMİZ)

NEVŞEHİR örf adetlerimizi tanıtıyorum (YÖRESEL YEMEKLERİMİZ)

Nevşehir ve yöresi yemeklerinin malzemeleri pek fazla olmamakla birlikte bölgesel denebilecek yemekleri vardır. Genellikle et tüketimi fazladır. Yörede sebzeciliğe de önem verildiğinden birçok sebzeyi kendileri yetiştirmekte ve yemeklerinde kullanmaktadırlar. Bölge, şarapları ile de ünlüdür. Yöre mutfağından bazı örnekler aşağıdadır: Çorbalar: tarhana, düğü, kesme, sütlü, patates çorbaları...
  5. adet ,gelenek,görenek,örf

adet ,gelenek,görenek,örf

OFFF!Gıtmısınız kardeşim örnek istiyoz örnek siz ne olduğunu söylüyonuz adet, gelenek,görenek,örf örnekleri verin bu nedir yhhaaaaaaaaaaaaaa

Sayfayı Paylaş