gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

nevüz benler

Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

NEVÜSLER (BENLER) Tıpta “Nevüs”, halk arasında “Ben” adı ile anılan deri oluşumları, çok farklı görünümde ve yapıda olabilmekle beraber, genellikle kastedilen; yuvarlak veya oval deriden hafif kabarık 3-5 mm büyüklükte, siyah-kahverengi sertçe yapılardır. Bunlar; pigment üretici hücreye çok benzeyen özel hücrelerin deri içinde bir alanda yuvalanması sonucu gelişirler. Doğuştan itibaren var olabilecekleri gibi çoğu çocukluk döneminde, bir kısmı da sonraki bir zamanda ortaya çıkarlar. Benler 2 nedenle tıbbi açıdan önem taşırlar; 1- Bazı ben tiplerinin zamanla malignleşme (kötü huylu bir şekle dönme) riskine sahip olması,
    2- Pigment üretici hücrelerden gelişen “Melanom” adındaki malign oluşumunun iyi huylu bir ben olarak algılanıp tedavisiz bırakılması.
    Bu nedenle risk taşıyan benlerin özelliklerinin ve bir bende rastlanabilecek hangi değişimlerin önemli olduğunun bilinmesi gerekir;
    · 0.5-1 cm’den büyük olması
    · Sınırın girintili çıkıntılı asimetrik olması
    · Rengin alacalı olması (yer yer siyah, kırmızı, kahverengi, beyaz)
    · Ayak tabanı, el ayası ve parmak uçlarında yer alması
    · Sayılan bu özellikleri taşıyan benlerin ailede de olması
    · Geçmişte zaman zaman yanık yapacak şekilde yoğun güneşlenmelerin olması
    Var olan bir benin;
    · Neden yokken kanaması
    · Üzerinde ülser gelişmesi
    · Rengin hızla koyulaşması
    · Rengin etrafa yayılması (veya etrafta beyazlanma olması)
    · Kaşınma, acıma gibi belirtilerin olması
    Günümüzde malign melanom için en etkin tedavi, olabildiğince erken teşhis edilip cerrahi olarak etraflıca çıkarılmasıdır. Başlangıçta ve sonra zaman zaman yayılma olasılığına karşı gerekli incelemeler yapılır. Bir bene cerrahi girişim uygulandığında malignleşebileceği veya yayılabileceği inanışı YANLIŞ ve maalesef yaygın bir inanıştır. Ben veya bene benzeyen oluşumlarla ilgili herhangi bir kuşkuda sağlık kuruluşuna başvurmak en doğru davranış olacaktır.

alıntıdır

2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: nevüz benler
    emegine saglik canim,paylasim icin tsklerr,sevgiler

3. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

bişey değil canım arkadaşım

4. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

paylaşımın için saol canım dostum benim

nevüz benler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ben de ben de

Ben de ben de

Eşimin de benim de başarılı olduğumuz, istediklerimizi yaptığımız günleri düşünüyorum... Bazı şeyler mümkün olursa çalışmalarıma üniversitede devam etmeyi, üniversiteye geri dönmeyi, eğitimciliği orada sürdürmeyi hayal ediyorum... Ve bebiş hayal ediyorum bir de... Allah nasip ederse çocuğum olmasını... Bunlar çok yakın olmayanlar... Mesela bu akşam eşimin denetlemeden mutlu dönmesini,...
  2. nevüzler (benler )

nevüzler (benler )

”Ben”ler ”Ben” sözcüğü, yaşamdaki en önemli sözcüklerden biridir. Bedensel kimliğimizi ifade ettiği gibi ruhsal kimliğimizi, dürtülerimizi, megalomanilerimizi de ifade eden, derin anlamları olan, psikiyatri biliminde ve edebiyatta da çok önemli yeri olan bir sözcüktür. Oysa deri üzerindeki ”ben”lerden söz edildiğinde anlamı da, yerleşimi de bu kadar derin değildir. Halk arasında derideki pek...
  3. Ben

Ben

Rüyada yüzde, vücutta görülen benler para olarak yorumlanır.

Sayfayı Paylaş