gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Nisan 1 Şakası nedir?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

1 nisan, şakası nasıl yapılır, nedir, anlamı nasıldır, merak ettikleriniz burada
    Hanımlar bu 1 nisan neymiş bakalım.. [​IMG]
    Nisan şakasının kökeni nedir? 1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles'in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler.1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.1 Nisan'a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı.

Nisan 1 Şakası nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. nisan 1 şakası

nisan 1 şakası

çok güzel bi şaka bunlar ama biraz uğraş istiyo en güzeli
  2. Nisan 1 Şakası Yapmayalım Meleklerim!!!

Nisan 1 Şakası Yapmayalım Meleklerim!!!

Nisan 1 şakası'nın nerelere dayandığını biliyor musunuz meleklerim?Anlatılagelen bir sürü şey var ama bu hikaye çok daha farklı.ben bunu okuduktan sonra bir daha nisan 1 şakası yapacağımı sanmıyorum.Bir sürü hristiyan adetini yapıyoruz tamam ama bu biraz ağır kaçıyor bence.Açıkçası ben çok şaşırdım bu yazıyı okuyunca.Ne kadar doğru ya da hangi anlatılan doğru bilemiyorum ama işte size bir...
  3. Patronumun 1 nisan şakası ve hazin sonu

Patronumun 1 nisan şakası ve hazin sonu

1 nisan, 1 nisann,1 nisannn, 1 nisan şakası, 1 nisan şakaları, 1 nisan hikayesi, nisan 1 şakası, nisan 1 şakaları Merhaba Melek'lerim :) Asi'nin sözde yapmış olduğu ama tarafımca bozulmuş olan 1 nisan şakası bana 2 yıl öncesinde yaşadığım 1 nisan şakasını hatırlattı ve bu anımı sizlerle paylaşmak istedim:) İş hayatım da en son çalıştığım iş yeri bir çeyiz firmasıydı. A'dan z'ye...
  4. 1 NİSAN şakası yapmadan önce okuyun!!!

1 NİSAN şakası yapmadan önce okuyun!!!

kızlar bu az önce mailime gelmiş.biraz araştırdım we doğru olduğunu öğredim üzgünüm :((( "1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar "Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz" dediklerin de Haçlı ordusu komutanı "Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur" diye cevap verir ve...
  5. 1 Nisan Şakasının Kökeni Nedir?

1 Nisan Şakasının Kökeni Nedir?

1 nisan şakası, nedir, nerden gelir, kökeni, kaynağı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Her yıl nisanın birinde özellikle çocukları bir heyecan alır,kime ne şaka yapsak diye..Bu şakaların kimisi hafif,kimisi de adama kalp krizi geçirtecek cinsten olur..Çocukluk işte..Peki bu adet nerden geliyor? 1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak...

Sayfayı Paylaş