gebe
  1. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83

Nisan 1 Şakası Yapmayalım Meleklerim!!!

Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

Nisan 1 şakası'nın nerelere dayandığını biliyor musunuz meleklerim?Anlatılagelen bir sürü şey var ama bu hikaye çok daha farklı.ben bunu okuduktan sonra bir daha nisan 1 şakası yapacağımı sanmıyorum.Bir sürü hristiyan adetini yapıyoruz tamam ama bu biraz ağır kaçıyor bence.Açıkçası ben çok şaşırdım bu yazıyı okuyunca.Ne kadar doğru ya da hangi anlatılan doğru bilemiyorum ama işte size bir rivayet....
    Nisan'ın tarihçesi 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur'an bir elinde İncil "Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız BU akşam size bir şey yapmayacağım" der.

Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine

Müslümanlar "Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz" dediklerin de Haçlı ordusu komutanı "Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur" diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada şehit edilir.

İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında hile günü olarak kutlanmaktadır ve bu bir gelenek haline gelerek Günümüzde 1 Nisan şakası haline gelmiştir

2. DreamerDoll

DreamerDoll Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle bende bir daha yapmayı düşünmüorum :s :S

Nisan 1 Şakası Yapmayalım Meleklerim!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. nisan 1 şakası

nisan 1 şakası

çok güzel bi şaka bunlar ama biraz uğraş istiyo en güzeli
  2. Patronumun 1 nisan şakası ve hazin sonu

Patronumun 1 nisan şakası ve hazin sonu

1 nisan, 1 nisann,1 nisannn, 1 nisan şakası, 1 nisan şakaları, 1 nisan hikayesi, nisan 1 şakası, nisan 1 şakaları Merhaba Melek'lerim :) Asi'nin sözde yapmış olduğu ama tarafımca bozulmuş olan 1 nisan şakası bana 2 yıl öncesinde yaşadığım 1 nisan şakasını hatırlattı ve bu anımı sizlerle paylaşmak istedim:) İş hayatım da en son çalıştığım iş yeri bir çeyiz firmasıydı. A'dan z'ye...
  3. 1 NİSAN şakası yapmadan önce okuyun!!!

1 NİSAN şakası yapmadan önce okuyun!!!

kızlar bu az önce mailime gelmiş.biraz araştırdım we doğru olduğunu öğredim üzgünüm :((( "1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar "Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz" dediklerin de Haçlı ordusu komutanı "Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur" diye cevap verir ve...
  4. Nisan 1 Şakası nedir?

Nisan 1 Şakası nedir?

1 nisan, şakası nasıl yapılır, nedir, anlamı nasıldır, merak ettikleriniz burada Hanımlar bu 1 nisan neymiş bakalım.. Nisan şakasının kökeni nedir? 1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles'in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto...
  5. 1 nİsan

1 nİsan

1 nİsan nedir 1 nİsan hakkında bilgi verin

Sayfayı Paylaş