gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Nişanlı iken nikâh kıymak

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

rüyada imam nikahı kıymak rüyada imam nikahıyla evlenmek nişanlılıkta nikahı nikah kıyma oyunları nişanlıyken kıyılır mı Nişanlı iken nikâh yapmanın pişmanlıkları

!

Soru: Nişanlandıktan sonra oğlan tarafı resmî nikâhtan önce dinî nikâhta ısrar etti Ben de kabul ettim İki tarafın da ailelerinin iştirakiyle evimizde dinî nikahımızı yaptık

Maksadımız da birbirimizi daha yakından tanımak, olumsuz yanlarımız varsa yolun başında tespit ederek ya düzeltmek ya da daha ileri gitmeden geri dönmekti Nitekim öyle de oldu Bana baştan çok olumlu görünen genci nikâhtan sonra daha yakından tanıma fırsatı buldum Gördüm ki, kendine ait gizli inançları yanında bağımlılık derecesinde alışkanlıkları da var Hayatı biriyle paylaşma, kararları ortak alma diye bir paylaşım ise onun dünyasında hiç yok Evlendikten sonra da tek başına karar vermede ısrar edecek, beni de kendi yanında tek başına aldığı kararlarına uymaya mecbur bir köle gibi kullanacak! Birkaç defa, ben bu anlayışa evlilik değil diktatörlük diye baktığımı söylememe rağmen hayatta tüm kararları kendinin alacağını, başkasını kendi kararlarına ortak edemeyeceğini açıkça söylemekten vazgeçmeyişi, benim yüzüğü iade etmeme sebep oldu Yani fiilen ayrıldık Ancak o şimdi beni boşamıyor, yani nikâhımı vermiyor, ne yapmalıyım? Ayrılmış olmak için mutlaka beni boşaması mı gerekir dinen? Boşamazsa ayrılmış sayılamaz mıyım?

Efendim, bu konulara ait çok sorular gelmekte, maalesef olumsuz olaylar da yaşanmaktadır Halbuki biz bu köşede oldukça açık seçik ikaz yazıları da yazmış; "Nişanlılık döneminde birbirinizi iyice tanımadan dinî nikâh yapmayınız, kendinizi zor duruma sokmayınız!" diye hatırlatmalarda da bulunmuştuk Buna rağmen daha işin başında dinî nikâh yaparak büyük bir yanlışa girenler olmakta, sonra da böyle tatsız olaylar yaşamaya mecbur kalmaktalar

Burada en başta yapılan yanlış şu olsa gerektir:

Dinî nikâh yapalım da aradan mahremiyet kalksın, daha yakından tanışalım, uyuşamayacağımız, anlaşamayacağımız yanlarımız varsa baştan tespit edip yolun başında iken hemen geri dönelim gibi çok makul ve masum bir gerekçe

Halbuki bu çok makul ve masum düşünceyi gerçekleştirmek için mutlaka dinî nikâh yaparak dönülmesi zor yola girmek gerekmez Dinî nikâh yapmadan da taraflar umuma açık yerlerde, aile bireylerinin bilgi ve müşahedeleri içinde, özellikle kızın itibarına gölge düşürmeyecek ortamlarda bir araya gelirler, her meseleyi görüşüp konuşabilirler Evlilik hayatından beklediklerini beklemediklerini, vazgeçilmezlerini olanca açıklığıyla bütün boyutlarıyla konuşabilirler Hatta konuşmalıdırlar da Bütün bunları etraflıca konuşup anlaştıktan sonra resmî nikâhla dinî nikâhın zamanının geldiğini düşünmeliler

Böylesine bir tanışma araştırmayı tamamlamadan nişanlılık döneminde dinî nikâhı hemen yapmak, büyük bir hatayı baştan işlemek demektir Artık bu nikâhı hükümden kaldıracak çare, nikahını verdiği gencin onu boşaması, yada tarafları temsil eden hakem heyeti araya girerek, onları ayırması Böylece bir tarafın bir tarafa zulume yönelmesine fırsat vermemek hedeflenmiştir

- Evet, nişanlılar resmî nikâhtan önce dinî nikâh yaparak birbirlerini daha fazla sıkıntıya sokmamalılar Nişanlılık dönemi demek, birbirlerini tanıma dönemi demektir Tanıma ise nikâhtan önce olur, nikâhtan sonra tanımanın faydası olmaz Nikâhtan önce taraflar, birbirlerini şaibe altına sokmayacak mahremiyet ortamlarında mutlaka konuşmalı, bir gizlilikleri asla kalmamalıdır ki, nikâhtan sonra sürprizlerle karşılaşmasınlar, mutluluğu gölgeleyecek pişmanlıklar yaşamaya mecbur olmasınlar

Ahmed Şahin
    kaynak:mumsema.com

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Nişanlı iken nikâh kıymak
    emeğine sağlık

3. nar

nar Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

paylaşımın için teşekkürler....

4. beyazmelek_melek

beyazmelek_melek Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

emegine saglik

5. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Paylaşım için tşklerr

Nişanlı iken nikâh kıymak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nişanlı

Nişanlı

Nişanlısını güleryüzlü görmek sevinçli haber ve gelişmelere, onu asık çehreli görmek - evli ve bekar kimseler için- üzüntü ve kedere delalet eder.
  2. Ferhunde, oğuz'u nişanlısından ayırdı

Ferhunde, oğuz'u nişanlısından ayırdı

Gerçek hayatta oldu FERHUNDE, OĞUZ'U NİŞANLISINDAN AYIRDI Yaprak Dökümü dizisinin Ferhunde'si Deniz Çakır bu kez gerçek hayatta genç aktörü nişanlısından ayırdı. Posta'nın haberine göre Tolga Karel ile 1 buçuk yıllık nişanlısı Öykü Çelik Deniz; Çakır yüzünden ayrıldı. Öykü Çelik, nişanlısı Karel ile Çakır'ın 1 buçuk yıl önce aşk yaşadığını öğgrenice çılgına döndü. "İkimizi birden...
  3. canına kıymak ne demek :S

canına kıymak ne demek :S

canına kıymak ne demek anlamı nedir bazen annem kızıyor kıyacam canıma yettin diyor, canına kıymak anlamı nedir nolur söyleyin :(
  4. Tuğba Özerk'e Eski Nişanlısından Tehdit!

Tuğba Özerk'e Eski Nişanlısından Tehdit!

tuğba özerk tuğba özerk haberleri Sevgili melekler, başarılı şarkısı Tuğba Özerk geçtiğimiz günlerde nişanlısından ayrılmıştı. Evliliğe doğru gittikleri düşünülen Tuğba Özerk ve Mazhar Can'in ayrılıklarının ardından Özerk Med Yapım'ın ikinci adamı Fatih Cesur'la iki sefer objektiflere takılınca eski nişanlı küplere bindi. İşte haberin detayları... 15 gün kadar önce nişanlısından...
  5. Serdar Ortaç Nişanlısıyla Kavga Etti!

Serdar Ortaç Nişanlısıyla Kavga Etti!

serdar ortaç, serdar ortaç haberleri, serdart ortaç chloe Sevgili melekler, geçtiğimiz gün Serdar Ortaç ve nişanlısı Chloe büyük bir kavgaya tutuşmuş. Söylenenlere göre kavganın sebebi çok kalabalık olan Chloe'ün ailesinin, gecelik ücreti çok yüksek olan Divan Palmire Otel'e yerleşmesiymiş. İşte detaylar... Yaz aylarının başından bu yana Çeşme ve Bodrum'da tatil yapan Serdar Ortaç ile...

Sayfayı Paylaş