gebe
  1. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113

Niyet etmeden oruç tutulurmu

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

niyetlenmeden oruç tutulur mu niyetlenmeden oruç tutulurmu niyet etmeden tutulurmu niyet etmeden tutulur mu oruç niyeti, niyetlenmeden oruc tutulurmu, niyet etmeyi unuttum ne yapmalıyım, niyet nedir, nasıl edilir hakkında bilgileri

oruc niyet etmeden tutulmaz melekelrim mutlaka niyetinizi edip öyle yatın işte niyet hakkında bilgiler

Niyet etmeyi unutursak oruç kabul olur mu?

Niyetsiz oruç sahih olmaz. Kaza etmek gerekir. Ancak bunun gibi istisnai durumlarda, ibadeti kurtarmak için, zayıf da olsa başka kavil veya diğer hak mezheplerde bir çaresi varsa, o taklit edilerek ibadet kurtarılır. Bu hususta zayıf da olsa bir kavil vardır. Hanefî mezhebindeki müctehid imamlardan İmam-ı Züfer’e göre, niyetsiz oruç sahihtir. Bu imama göre, niyet unutulmuşsa veya herhangi bir sebeple niyet edilmemişse, o gün orucu bozan bir şey de yapılmadıysa oruç tutulmuş olur. Böyle zaruri durumlarda İmam-ı Züfer’in kavliyle amel etmek caiz olur.

Niyet etmeden oruç tutulurmu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamileyken Oruç tutulurmu?

Hamileyken Oruç tutulurmu?

hamileyken oruç tutulurmu hamilelikte oruç tutulurmu hamile iken hamilelikte tutulur mu hamile iken oruc tutulur mu arkadaşlar ben 2 aylık hamileyim.Ramazanda geldi çattı.oruç tutmakla ilgili hiç bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar ama o zamanlar karnımda böyle güzel bir şey taşımıyordum:)ve üstelik bu sene herkes sanırım oruç tutmakta zorlanacak malum kış gibi kolay olmayacak artık.gebeliğin...
  2. niyet etmeden oruç tutulur mu arkadaşlarım

niyet etmeden oruç tutulur mu arkadaşlarım

Niyet etmeden oruç tutulur mu meleklerim ya dün niyet etmeyi unuttum orucum kabul olur mu bununla ilgili bilgi verir misiniz bana
  3. Gebelikte oruç tutulurmu?

Gebelikte oruç tutulurmu?

ramazan ayı oruç tutmanın faydaları Selam kızlar malum ramazan ayı yaklaşıyor ve en önemlisi yaz aylarına denk geliyor normalde bile tutmak çok zorken gebelik döneminde daha bşr zor uzamanlar gebelerin tutmasını önermiyorlar çünkü gebenin gün içerisinde bol sıvı alması ve iyi beslenmesi gerekiyoru gebe kadınların kan sekerı normal ınsanlara gore daha fazla dusuyormus bu yuzden ac kalmayı...
  4. Niyet Etmeden Oruç Tutulur mu?

Niyet Etmeden Oruç Tutulur mu?

niyet etmeden oruç tutmak niyet etmeden oruç tutulur mu Sevgili melekler, oruçla ilgili merak edilen sorulardan biri de niyet etmeden oruç tutulup tutulmayacağıdır. Diyanet'ten aldığımız bilgilerle işte bu sorunun cevabı... Orucun önemli bir şartı da niyettir. Niyetsiz oruç sahih değildir. Bu sebeple; niyetin ne zaman ve nasıl yapılacağının bilinmesi gerekir. Niyet zamanı itibariyle...
  5. Uyuyarak oruç tutulurmu?

Uyuyarak oruç tutulurmu?

Bir hoca, (Uyuyarak oruç tutan sevab yerine hava alır ve sevabına ancak rüyada kavuşur, sevabını hayâl bile edemez) diyor. Ben, gece çalışıyorum, gündüz uyuyorum, sadece namaz vakitlerinde uyanıyor, namazımı kılıp yatıyorum. Benim oruçlarım boşa mı gidiyor? CEVAP Hayır, oruçlunun uyumasının mahzuru olmaz. Aksine uyuması bile sevab olur. Gece çalışmasanız bile, gündüz uyuyabilirsiniz. Bir...

Sayfayı Paylaş