Niyetiniz için İstihare Namazı*

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

1. handanca

handanca Daimi Üye

istihare namazı diyanet adetliyken istihare hacet namazı diyanet adetliyken istihareye yatılır mı istihareye yatılırmı İstihare "hayırlı olanı istemek" anlamına gelir. İnsanlar, kendileri için önemli olan bir karar verecekleri veya bir seçim yapacakları zaman, bazan belki eldeki verilerin yetersizliği sebebiyle veya çeşitli sebeplerle dünya ve ahiret baımından kendileri için hangi seçimin hayırlı olacağını kestiremezler ve bunu bilmek için çeşitli çarelere başvururlar. Mesela, Peygamber imiz'in nübüvetle görevlendirildiği sıralarda Araplar'dan bir kimse yolculuğa şıkmak istendiğinde, bu yolculuğun kendisi için hayırlı olup olmadığını anlamak için fal oklarına başvururdu. Peygamberimiz bu adeti kaldırarak onun yerine istihareyi getirmiş ve şöyle buyurmuştur: (1)

" Biriniz bir iş yapmaya niyetlenince farzın dışında iki rek'at namaz kılsın ve şöyle desin: Ey Allahım, ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lutfundan bana ihsan etmeni istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Ben bilmiyorum, ama sen bilyorsun, ben güç yetremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allahım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. yok eğer benim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!" (2)

Namazda, makbul olanı; ilk rekatta Fatiha ve Kafirun Suresi, ikinci rekatta ise Fatiha ve ihlas suresi okumaktır. İki rek'at namaz kılıp bu duayı yaptıktan sonra, kalbe doğacak istek veya nefretle, yahut yapıcı veya engelleyici sebeblerle işin hayırlı olan tarafı gerçekleşmiş olduğuna kanaat beslenir ve buna rıza gösterilir. Namazı kıldıktan sonra dünya kelamı etmemek, sağ tarafa ve kıbleye doğru yatmak, uymaya çalışırken kalpten "Allah Allah" demek güzel olan şeylerdir. Bu namazı buradan okuyup, tatbik etmek isteyenlerden bir dileğimiz olacak, Yukarıdaki Peygamber efendimizin yukarıdaki duasını kendi sıkıntısına, problemine uyarlayıp kalbinden okuduktan sonra;

3 ihlas ve 1 Fatiha'yı da başta Peygamberimize, sevdiklerine ve Zamanın Sahibine hediye eylesin. Onların yüzü suyu hürmetine bu aciz kulunun anlayacağı şekilde her şeyi aşikar göstersin, perdeleri aralasın diye Allah'a dua etsin. Dua esnasında:

• Allah ile konuşur gibi dua etsin,
    • Etrafını saran melekleri hissetsin,
    • Dua esnasın da gözlerini kapatsın,
    • Boynunu büksün,
    • Allah'ın aciz bir kulu olduğunu hisssetsin.
    Birinci defada sonuç alınamazsa üç kere veya yedi defa tekrarlanabilinir.

Sammi olarak yapıldığı takdirde, kalbe doğuş olabilir, istihare sonucu bir ferahlık ve rahatlık olursa o işin hayırlı olacağına, sıkıntı ve darlık olursa olumsuz olacağına işaret edilir. Gündüz yapılacağı gibi, iyice konsantre olunabilmesi için geceleyin yatmadan hemen önce yapılması tavsiye edilir. İstihare için uykuya yatma ve rüya bekleme şartı olmadığıda unutulmasın. Allah bunu samimi olarak isteyenlere bir işaret veya ipucu verir.

O kapısına geleni geri çevirmez. O'nun kapısı umutsuzluk kapısı değildir.

Kaynaklar:
    1) İlmihal 1, İman ve İbadetler, Türkiye Diyanet Vakfı, 1999

2) Buhari, Teheccüd, 25

Allah niyetimizi kabul etsin.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye

Cevap: Niyetiniz için İstihare Namazı*
    emeğine sağlık

Niyetiniz için İstihare Namazı* konusuna benzer içeriklerimiz
  1. istihare duası!

11 adım duası istiare duası 11 adım nasıl yapılır onbir istişare İstihare duası bize Buhari 1/155 ‘de naklediliyor. Duanın arapçasını yazının devamında bulabilirsiniz. İstiharenin İslam Hukukundaki hükmü konusunda Hayrettin Karaman’ın kendi sitesinde yayınladığı fetvasını esas aldık : Terim olarak istihare iki rek’at özel (istihare niyetiyle) namaz kıldıktan veya vakit namazını eda ettikten...
  2. Bir insana namazı sevdirmek için neler yapmalıyız?

namazı sevdirmek Bir insana namazı sevdirmek için neler yapmalıyım? öyle bir davranış veya söz Allahın izniyle etkilemeli ki her vakit o aklına gelmeli. bana yol gösterebilir misiniz? Namaz konusunda tembel davranmamızda ve onu zevk ile kılmamıza mani olan bazı nedenler vardır: 1- Günah ve isyanlarımız 2- İmanın taklidi olması, 3- İbadetleri kime karşı işlediğimiz tam olarak bilmemek 4-...
  3. Hacet Namazı sıkıntılar dertlerimiz için*

dilek namazı nasıl kılınır fetava i karı ül hidaye sıkıntı namazı hacet nasıl kılınır video sikinti namazi Hâcet namazı birkaç şekilde kılınır: 1- Eshâb-ı kirâmdan Osman bin Huneyf hazretleri anlatır: Gözleri görmeyen bir kimse, gözlerinin açılması için Resûlullaha ricada bulundu. Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Abdest alıp iki rek'at namaz kıl, sonra şöyle duâ et!: "Allahümme innî...
  4. Istihare Namazi

istihare Namazi, istihare duasi, istihare nasil kilinir, Istihare İstihare "hayırlı olanı istemek" anlamına gelir. İnsanlar, kendileri için önemli olan bir karar verecekleri veya bir seçim yapacakları zaman, bazen belki eldeki verilerin yetersizliği sebebiyle veya çeşitli sebeplerle dünya ve ahiret bakımından kendileri için hangi seçimin hayırlı olacağını kestiremezler ve...
  5. Seytanin Namazi bozdurmak icin yaptiklari

Seytanin Namazi bozdurmak icin yaptiklari, Namaz bozan seyler, Seytanin hileleri Seytanin Namazi bozdurmak icin yaptiklari Kul namaz kilmak isteyince, ona vesvese veririm. Henüz vakit var, mesgulsün, isini bitir, sonra kilarsin, derim Namazini geciktiremezsem, insan seytanlarindan birini yollarim ve namazini geciktiririm Onu da yapamazsam, o kula namazda musallat olurum. - Saga...
  6. Ali Taran Acun Ilıcalı'yı dövmeye kalktı hemde cenaze namazı için:S

ali taran acun ılıcalı kavgası ali taran selma ann desmond cenaze namazı acun ılıcalı fotoları haberleri burada arkadaşlar. Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasının geçtiğimiz sezonda juri üyeliğini Acun ılıcalı Hülya Avşar Ali Taran yapmıştı. Bu üç arkadaş nedense küstüler. Ali Taran Hülya Avşar aşk dedikoduları yüzünden araları açılmıştı ama Acun Ilıcalı Ali Taran neden küstü işte bende onu...
  7. istihare namazı

melekler bir arkadaşım için istihareye yatacağım da fakat arkadaşım rüyaya göre hareet edecek yani aralarında birşey yok fakat çocğun kendisinden hoşlandığını düşünüyor hani tutturdu hayırlıysa zaten hoşalnıyor olacaktır bu iş diye hoşlanıyorsa onu da görürsen diye ben biliyorum hayırlı mı hayırsız mı diye yatılıyor diye ama yine de arkadaşımı kırmamak için sorayım dedim ? bilgisi olan var mı...
  8. İstihare namazı ve rüyası

Merhaba , ilk kez istihare namazımı kıldım ama uykum yoktu Allah'ı tekrarlayarak uyudum ve Halk dilinde karabasan bilimsel dilde uyku felci basıma geldı hıc bır ruya olmadan , uyudugum yerde gozlerım acık ve hareket edemıyordum her Allah dediğimde kalbimin içinde kaynayan sular sel yaratır gibiydi ağırlık çöktü korkmuyorum devam edeyim dedim aynı sekılde cıkamadım en sonunda bağırdım üç dört...
  9. İstihare yorumu.. Ben onun için hayırlı mıyım?

Ben ve erkek arkadaşım istihareye yattık. Birbirimiz için hayırlı mıyız değilmiyiz diye. Evlilik kararı almamız buna bağlıydı. Ben çimenlerde koştuğumu gördüm. Fakat erkek arkadaşım rüyasında hatice diye biriyle sevgili olduğunu (hiç tanımadığı biri) ve onunla büyük bi camiye girdiğini. Erkek arkadaşımın annesinin camlara tül geçirdiğini beybeyaz görmüş. Tam evlencekken aklına ben gelmişim ve...
  10. Kadir Gecesi Namazı - Tesbih Namazı Nasıl Kılınır

Kadir Gecesi nasıl ibadet edilmeli? Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir Gecesi namazı kaç rekat? Tesbih Namazı nasıl kılınır? Kadir Gecesi duaları. Kadir Gecesinin anlamı ve önemi İşte 2014 yılı dini günler ve geceler hakkında bilmeniz gereken tarihler; Üç ayların başlama tarihi: 30 Nisan 2014 Çarşamba günü Regaib Kandili: 1 Mayıs 2014 Perşembe günü Miraç Kandili: 25 Mayıs 2014 Pazar...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. adetliyken istihareye yatilir mi

,
  2. adetliyken istihare

,
  3. adetliyken istihare duasi okunur mu

,
  4. adetliyken istihare namazı kılınır mı,
  5. hastayken istihareye yatılır mı,
  6. adetliyken istihare nasıl yapılır ,
  7. adetliyken istihareye yatmak,