gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Niyetsiz Oruç Kabul Olur mu?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

niyetsiz oruç, niyet etmeden oruç tutmak, oruca niyet etmek

oruç3.jpg

Sual: Gece çalışıyorum. Ramazan orucuna niyet etmeyi unutup yattım. Uyandığımda öğle ezanları okunuyordu. Artık niyet edilmez dediler. Ben de belki bir çaresi vardır diye akşama kadar bir şey yiyip içmedim. Oruçlu gibi durdum. Bu orucu kaza etmem gerekir mi?
    CEVAP
    Niyetsiz oruç sahih olmaz. Kaza etmek gerekir. Ancak bunun gibi istisnai durumlarda, ibadeti kurtarmak için, zayıf da olsa başka kavil veya diğer hak mezheplerde bir çaresi varsa, o taklit edilerek ibadet kurtarılır. Hanefî mezhebindeki müctehid imamlardan İmam-ı Züfer’e göre, niyetsiz oruç sahihtir. Bu imama göre, niyet unutulmuşsa veya herhangi bir sebeple niyet edilmemişse, o gün orucu bozan bir şey de yapılmadıysa, oruç tutulmuş olur. Böyle zaruri durumlarda İmam-ı Züfer’in kavliyle amel edilir.

Niyetsiz Oruç Kabul Olur mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir kadın muayene olursa orucu bozulur mu?

bir kadın muayene olursa orucu bozulur mu?

adetliyken oruc bozulurmu adetliyken oruç bozulur mu oruçluyken adet olunursa oruç bozulurmu oruçluyken muayene olmak "Bir hanım oruçlu olduğunu unutup doktora muayene olsa keffaret gerekir mi?" Asıl itibariyle bir insan unutarak yiyip içse, cinsi yakınlıkta bulunsa veya doktora muayene olsa bile bu çeşit davranışlardan sonra ne oruç bozulur, ne de kaza...
  2. Tefriciye miktari 4444 bundan fazla okunursa duan kabul olur mu?

Tefriciye miktari 4444 bundan fazla okunursa duan kabul olur mu?

Tefriciye miktari 4444 bundan fazla okunursa duan kabul olur mu? Tefriciye miktari 4444 den fazla okunursa duan kabul olur mu? Evet arkadaşlar tefriciye duası bildiğiniz gibi 4444 tane okunmalı peki ya bundan fazlası okunsa kabul olur mu? Bu konuda acil yardım bekliyorum lütfen!
  3. Hamilelerin duası kabul olur mu ?

Hamilelerin duası kabul olur mu ?

Hamilelerin duası kabul olur diyorlar kızlar bu doğ ru mu neye dayanak böyle bişey söylüyorlar ki ? Acaba Allah katında anne olacak yani doğum yapacak bir kadının hamileliği kutsalda ondan mı ? Bilgisi olan var mı :D
  4. Orucun kefareti olur mu melekler ?

Orucun kefareti olur mu melekler ?

Melekler, ramazanda tutamadığım oruçlar var ve ben bunun kefareti olup olmadığını merak ediyorum. Acaba tutulamayan oruçların kefareti olur mu ?
  5. Nafile orucun da sevabı olur mu?

Nafile orucun da sevabı olur mu?

Oruç kazası olmayanın nafile oruç tutması çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Bir gün nafile oruç tutan kimseye, yeryüzü dolusu altın verilse, o orucun sevabını karşılamaz.) [İbni Neccar] (Gizleyerek, bir gün nafile oruç tutana, Allahü teâlâ, Cennetini ihsan eder.) [Hatib] Sual: Ramazandan sonra her ay oruç tutmak isteyen hangi günler tutmalıdır? CEVAP Her ay 3 gün oruç tutmak...

Sayfayı Paylaş