gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Nİzam-i Cedİd

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Geniş anlamda[​IMG] Sultan III. Selim'in Osmanlı İmparatorluğu'nu Batılı usüllerle yeniden düzenlemek amacıyla giriştiği reform (ıslahat) hareketlerine verilen (yeni düzen) addır. Dar anlamda ise[​IMG] bu hareketin bir bölümü olarak yeniçeri ocağının yanı sıra ve ileride onun yerine geçmek üzere Avrupa usulüne göre kurulan yeni ordu anlamındadır.

Nİzam-i Cedİd konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ceza Hiza Ve Nizam Yok

Ceza Hiza Ve Nizam Yok

nakarat sokaklar kimin acep, kimin elinde rifle, ben yoldayım plakam yerli yana kaykıl, tüm yollar çıkmaz, zaman çok geç oldu ayrıl, şaşkın teenager özenti laf atma sen yardır, bilinçsizce bakan gözler bir düşünsün, rap mi, rock mı yada punk mı, jazz mı, bol pantolon mu yoksa uzun saç mı, golü atmak mı yoksa golü kurtarmak mı, belki eşit değiliz ama hepimiz dengiz, çatışmaya hiç gerek yok...
  2. Sekban-i Cedİd

Sekban-i Cedİd

Nizam-ı Cedid ordusu yerine kurulan askeri ordu. 1808 yılında Bayraktar Mustafa Paşa tarafından kurulmuştur. Avrupa standartlarına göre kurulan bu ordu Üsküdar'daki kışlalarda askeri eğitim ve öğretime başladı. Sekizinci ocak olarak tanımlandı ve tuğ ve sancak verilerek bağımsız bir ocak haline getirildi. 1808 yılında Yeniçerilerin isyanı ve Mustafa Paşa'nın öldürülmesiyle Sekban-ı Cedit ocağı...
  3. İrad-i Cedİd

İrad-i Cedİd

Nizam-ı Cedid hazinesi olarak bilinmektedir. III. Selim'in emri ile 1793'te Nizam-ı Cedid ordusunun giderlerini karşılamak amacıyla oluşturulan bütçe. Padişahın başkanlık ettiği toplantı sonucunda olağan bütçe gelirlerinin dışında bir bütçe oluşturularak gelir kaynaklarının hazineden ve genel bütçeden ayrılması kararına varıldı. Bu kararla oluşturulan yeni hazineye de İrad-ı Cedid adı...
  4. Kainattaki nizam

Kainattaki nizam

Hepimiz biliriz herşey göründüğü gibi değildir ama şu bir gerçektir ki arkadaşlarım iman hangi gönüle girerse girsin o gönül cennet gibi olur. Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değildir. Babam, "Ya Rabbi, hayırlının da hayırlısını ver!" diye dua ederdi. Adam en lüks uçaklarla göklerde uçuyor, yerdeki derdin acısıyla havada kıvranıyor. Öbür adam köyünün yolunda, yırtık...
  5. ince

ince

arkadaşlar en dayanıklı ince çorap hangisi?bana en fazla 3 gün dayanıyor.normalmi bu süre.daha fazla kullanan varmı?yırtılınca napmalıyım.yardımlarınız için teşekkürler......:grev:

Sayfayı Paylaş