gebe
  1. sılam_nisa

sılam_nisa Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    1.024
    Ödül Puanları:
    113

Nohut Köftesi(Falafel)

Konu, 'Köfteler' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

nohut köftesi Meleklerim benim severek yediğim ve misafirim gelince sofrayı süsleyen aperatiflerimden birini sizlerle paylaşmak istedim.Sizlerde yaparsanız beğeniyle yenecektir eminim ;)

Nohut Köftesi(Falafel)

Malzemeler
    1 kase haşlanmış nohut
    1 yumurta
    1 tane kuru soğan
    1 -2 diş sarımsak
    1/2 bardak galeta unu
    2 yemek kaşığı un
    1 çay kaşığı karbonat
    kimyon
    karabiber
    kişniş(ben onun yerine çerkez tuzu koydum kişnişim yoktu)
    Yarım demet maydanoz
    Hazırlanışı
    Nohut rondoda ezilir, yumurta, soğan rendesi, un, galeta unu, sarımsak(ez), karbonat, maydanoz ve baharatları koyularak iyice yoğurulur. Yapışkan olursa içine galeta unu ilave edilir. Dolapta 1 saat bekletilip köfte şekli verilerek, bol kızgın yağda kızartılır. Lavaş ekmeği ve yeşillikler ile servis yapılır. Ben bir kısmını misket köfte şeklinde yapıp kürdan batırdım.

Nohut Köftesi(Falafel) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Falafel (lÜbnan)

Falafel (lÜbnan)

Malzemeler : 1 Adet pide ekmek 75 Gr köftelik bulgur 1 Kutu haşlanmış nohut 3 Diş sarımsak (ince kıyılmış) 1 Adet küçük boy soğan (ince doğranmış) 1 Çorba kaşığı limon suyu 2 Çorba kaşığı maydanoz Kırmızı pulbiber Tuz Karabiber Kızartma yağı Yapılışı : Bir kabın içerisinde ekmekleri ıslatıp, bekletin Köftelik bulgurun da üzerine bir miktar su ekleyip dinlendirin Diğer tarafta, mikser...
  2. Nohut

Nohut

Güçlükle elde edilen mala, zorluk ve çetinliğe delalet eder.Rüyada nohut görmek, bugünlerde iyi bir iş haberi alacağınıza işarettir. Rüyada nohut görmek, yakınlarda güzel bir haber alacağınıza yorumlanır. Rüyada nohut zorlukla kazanılan paradır. Rüyada bir yerden nohut aldığını görmek parayla ilgili bir söz vererek güç durumda kalır. Nohut yediğini görmek para kazanmak demektir. Güçlükle...
  3. nohut

nohut

(Kichererbse / Pois chiche / Chickpea / Cicer arientinum) Yemeklik baklagillerden bir bitki. Derin bir kazik köke sâhiptir. Toprak içinde 50-60 cm kadar derine gidebilir. Fazla yankökü vardir. Bunlar toprak yüzeyine yakin olup, böbrek seklinde nodoziteler (yumrular) ihtivâ eder. Gövdenin topraga yakin yaprak koltuklarindan meydana gelen çiçek saplari, çiçekleri tasir. Çiçek beslidir ve beyaz,...
  4. Nohut

Nohut

(Kichererbse / Pois chiche / Chickpea/ Cicer arientinum) Yemeklik baklagillerden bir bitki. Derin bir kazik köke sâhiptir. Toprak içinde 50-60 cm kadar derine gidebilir. Fazla yankökü vardir. Bunlar toprak yüzeyine yakin olup, böbrek seklinde nodoziteler (yumrular) ihtivâ eder. Gövdenin topraga yakin yaprak koltuklarindan meydana gelen çiçek saplari, çiçekleri tasir. Çiçek beslidir ve beyaz,...
  5. Falafel

Falafel

Arap lezzeti Falafel’i ilk Cevahir avm’de denedim. Upper West Side diye bir restoranda çok değişik lezzetli üstelik hazır yapılmışlarını satın alıp evde de yapabiliyorsunuz.

Sayfayı Paylaş