normal doğum için yapılması gerekenler

Konu, 'Hamilemiyim Soru Cevap 2013' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. kızlar ilk çocuğum ve ben normal doğum yapmak istiyorum bunun için bir egzersiz yada kullanılan yöntem var mı teşekkür ediyorum.
 2. Selamlar değerli misafirimiz,

  Tüm kadınlar gibi sizinde normal doğum yapmayı istemeniz gayet normal. Hem sağlıklı hemde bir kesim işlemi olmadan yapılan bu doğumu herkesin istediği ortada. Aslında uzmanlar bunun için yararlı 10 adet öneride bulunmuşlar.

  Bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Umarım yardımcı olur site.


  1. Doğum için kendinizi rahat hisedebileceğiniz ve normal doğumu destekleyen bir hastane seçin.


  2. Doğumda sorumluluğunuzu alan doktoru seçerken aşağıdaki normal doğumu destekleyen 6 uygulamaya nasıl baktığını sorgulayın.


  3. Tıbbi bir sebep yokken doğumunuzun erken başlatılmasını kabul etmeyin. Doğumun kendi başlaması bebeğinizin de hazır olduğunun en önemli işaretidir. Doğumunuzun kendi ritmini yakalamasına izin verin.Zamana saygı gösterin ve
  doğumunuzun ilaçlarla hızlandırılmasına izin vermeyin.


  4. Doğum sırasında hasta gibi yatağa bağlı kalmayın ve hareket etmekte özgür olun. Dik pozisyonları tercih etmeniz ve kasılmalarda hareket özgürlüğünüzün olması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar ve doğumunuzu kolaylaştırır. Bebek doğum kanalına daha rahat girer ve doğum süresi kısalır. Yürüyün, sallanın,dans edin yani kısaca bedeninizi izleyin, o size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.


  5. Doğumda size destek olacak kişiyi seçerken iyi düşünün. Bu kişi sakin olmalı ve doğum boyunca size duygusal ve fiziksel olarak sürekli destek vermeli.Bu kişi eşiniz veya akrabanız olabilir.Profesyonel bir doğum koçu ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz.


  6. Doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye sürekli bağlı kalmayın. Bu sizi kısıtlar ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız.Ara ara bebek kalp atışlarının izlenmesi yeterli olacaktır.


  7. Bedeninizin istediği ölçüde gıda ve sıvı alımınızı engellemeyin. Doğumun tüm evrelerinde sıvı ve enerji ihtiyacınız olacaktır.Bunun engellenmesi doğumunuzu yavaşlatır ve müdahaleleri getirir.


  8. Kasılmalar sırasında rahatlamak için anestetik ilaçlar dışındaki gevşeme yöntemlerini tercih edin. Anestetik ilaçlar doğal hormonlarınızın doğru salınımını bozar.Derin gevşeme,imgeleme,odaklanma,nefes teknikleri,masaj,sıcak veya soğuk uygulamaları ve lamaze sınıflarında öğrendiğininiz diğer teknikler sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.


  9. Sırt üstü doğum yapmaktan kaçının. Sınıflarda öğrendiğiniz doğum teknikleri kasılmalarınızın etkisini arttıracak ve yerçekimi ile çalışmanızı sağlayacaktır.Ikınmalar sırasında bedeninizi izleyin.Bedeniniz isteyince ıkının.Sağlık personelinden sadece sessiz ve sözel destek isteyin.


  10. Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alın. Sıcak cilt teması sayesinde bebeğiniz gevşek kalır,ısısı korunur,kalp atımı ve solunumu daha kolay adapte olur.Anne-bebek bağı kolay ve çabuk kurulur.Bebeğinizle aynı odada kalmanız bebeğinizi daha iyi tanımanızı ve ihtiyaçlarına çok daha çabuk cevap vermenizi sağlar.Emzirme için güzel bir başlangıç olur.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. normal dogum olması için yapılması gerekenler

  ,
 2. normal doğum için yapılması gerekenler

  ,
 3. normal doğumda yapılması gerekenler

  ,
 4. normal doğum yapmak için yapılması gerekenler,
 5. doğum anında yapılması gerekenler,
 6. hamilelikte normal doğum için yapılması gerekenler,
 7. doğumda yapılması gerekenler,
 8. normal doğum öncesi yapılması gerekenler,
 9. gebelikte normal dogum icin yapilmasi gerekenler,
 10. rahat bir normal doğum için,
 11. doğumun kolay olması için hamilelik de yapılması gerekenler,
 12. hamilelikte normal doğum yapmak için yapılması gerekenler,
 13. normal dogum icin yapilmasi gereknler