gebe
  1. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Nörohipofiz lobundan salgılanan hormonlar nelerdir

Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

I-) Nörohipofiz lobundan salgılanan hormonlar : Bu lobun iki ana hormonu vardır, birisi Oksitosin diğeri ise Vazopressin dir. Her iki hormonda gerçekte hipotalamusta üretilir, ancak hipotalamus ile hipofiz arasındaki portal damarağına geçerek nörohipofize ulaşır ve buradan kana karışır. Nörohipofiz burada yanlızca kan damarlarına yataklık yapmaktadır, bir bakıma köprü vazifesi görmektedir. Oksitosin : Bu hormon hamile kadınlarda doğum esnasında rahimin etrafına sarılı olan düzkas hücrelerinin kasılmasına neden olur, böylelikle doğum esnasında yavru rahim kanalı boyunca ilerler. Bunun yanısıra bebekler anne sütünü emerken civardaki sinir hücrelerine baskı yaparak annenin beynine sinir impulsu gitmesine neden olur. Bu impulslar oksitosin salınımını artırır, böylelikle oksitosin süt kanallarının kasılmasına ve sütün bebek tarafından emilmesine yardımcı olur.
    Vazopressin : Vazopressin hormonu, damar cidarlarında konumlanmış düz kas hücrelerinin kasılmasına ve aynı zamanda böbreklerden suyun absorbe edilmesini uyarır, böylelikle kandaki üre seviyesi düşürülmüş olur. Damarların daralması ise kan basıncının ayarlanmasında fonksiyoneldir.

Nörohipofiz lobundan salgılanan hormonlar nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. I-) Nörohipofiz lobundan salgılanan hormonlar :

I-) Nörohipofiz lobundan salgılanan hormonlar :

I-) Nörohipofiz lobundan salgılanan hormonlar : Bu lobun iki ana hormonu vardır, birisi Oksitosin diğeri ise Vazopressin dir. Her iki hormonda gerçekte hipotalamusta üretilir, ancak hipotalamus ile hipofiz arasındaki portal damarağına geçerek nörohipofize ulaşır ve buradan kana karışır. Nörohipofiz burada yanlızca kan damarlarına yataklık yapmaktadır, bir bakıma köprü vazifesi görmektedir.
  2. Güzellik Hormonları

Güzellik Hormonları

Hormonlar, güzelliğimizin bodyguard'lan... Ancak madalyonun bir de öbür yüzü var. Hormon dengesi bozulduğunda bodyguard'lar bu kez aleyhimize çalışıyor. Peki, teraziyi dengede tutabilmek ve güzelliğimize zarar vermemek için dışardan hormon takviyesi ne kadar sağlıklı? Güzellik hormonları Cildimizin saçlarımızın ve bedenimizin gelişip şekillenmesinde rol oynayan en önemli maddelerin başında,...
  3. Bitkisel Hormonlar

Bitkisel Hormonlar

Bitkisel Hormonlar Bitkilerde hormon üretilen yapılar: 1) Kök ve gövde ucu 2) Yapraklar 3) Tohum 4) Depo gövde ve köklerde 5) Tomurcuk 6) Dikotiledon’larda yara bölgesi 7) Meyve Bitkilerde taşıma sistemi olmadığı için hormonların taşınması difüzyonla olur. Hedef yapılar, hormon üreten yapılara çok yakındırlar Bitkisel hormonlar; bitkilerde hücre bölünmesi, hücre büyümesi , çimlenmenin...
  4. sizde Kadın hormonumu erkek hormonumu var. Buyrun deneyin.

sizde Kadın hormonumu erkek hormonumu var. Buyrun deneyin.

yüzük parmağı işaret parmağından uzun kadınlar yüzük parmağı işaret parmağından uzun erkekler ayak Bugün sabah Tv izlerken Doktor Mehmet Öz'ün programına baktım. Duyduğum şeyler ilginçti. Parmaklardan hormon durumumuza bakılıyordu.. En ilgincide Yüzük parmağı işaret parmağından uzunsa kadın hormanları yüksek, Yok kısaysa erkek hormonları yüksekti.. İŞARET PARMAĞI İLE YÜZÜK PARMAĞI ÇOK...
  5. Gebelikte kilo ve hormonlar

Gebelikte kilo ve hormonlar

kızlar herkeze merhaba öncelikle hiç hamiş kalamadım henüz fakat merak ettiğim bir konu var hamilelikle ilgili yaklaşık 2,5 senedir her türlü bilgiyi öğrendim deneyerek fakat benim çoookk merak ettiğim bi konu var ki bunu sizlerle paylaşmak ve yorumlarınızı öğrenmek istiyorum hepimiz biliyoruzki hamilelikle birlikte baştan ayağa bütün hormonlar değişmekte yalnız benim merakım olan şey kilo...

Sayfayı Paylaş