gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Nur Yoldaş Kimdir?

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

nur yoldaş nur yoldaş kimdir [​IMG]

Sevgili melekler,
    Nur Yoldaş ismi 1980lerde meşhur olmuş ve bu şöhret uzun sürmüş ama tek albümle sınırlı kalmıştır.Peki kimdir Nur Yoldaş?

1956 yılında Eflani de dünyaya geldi.İlk 45'liğini 1974 yılında Polydor Şirketinden Nur Belda adıyla çıkardı:Aşk Bir Fantazi&Bile Bile.1976'da müzisyen Ergüder Yoldaş ile evlendi ve bu ilk evliliğinden 1977'de oğlu Devrim dünyaya geldi. Nur Yoldaş, müzik kariyerine Altın Mikrofon Yarışması ile başlamıştır. Aynı yarışmada tanışıp evlendiği Ergüder Yoldaş bestesi olan "Sultan-ı Yegáh" 45'liği ile 1981 yılında Türk popunda çığır açmıştır. Aralık 1981'de Öncü Plak tarafından yayınlanan farklı makamlarda bestelenmiş ve çok sesli Batı Müziği ile Türk Müziği'nin sentezini yapan on şarkının yer aldığı "Sultan-ı Yegáh" Albümü 1982 yılına damgasını vurarak büyük başarı elde etmiştir.Sultan-ı Yegah başta olmak üzere, Mihrimah,Saki,Nagehan Bustan Faslı,Nedir Yarabbi Derdim ve Sadabad gibi eserler bu albümden çıkan bellibaşlı hit eserler olmuştur.10 Nisan 1982'den itibaren sanatçı bu şaheser albümü tanıtım amacıyla bir turne çalışması yapmıştır.
    Nur-Ergüder Yoldaş çiftinin kurdukları Workshop Plakçılıktan 1983'te yayınlanan "Elde Var Hüzün" adlı aynı çizgideki albümün beklenen ticari başarıyı getirmemesinin ardından, Ergüder Yoldaş'tan boşanarak müziğe uzun yıllar ara vermiş ve bu aranın ardından 1992'de Dönüş (Sakine) adlı albümünü çıkarmışsa da, eski parlak günleri bir daha yaşamak mümkün olmamıştır.Bir döneme damgasını vurmuş ve Yoldaş çiftinin adeta markası haline gelmiş olan efsane albüm "Sultan-ı Yegáh"ın 1998'de Beyoğlu Metropol tarafından CD formatında tekrar yayınlanması, sanatçıyı genç kuşaklara tanıtan önemli bir proje olmuştur.

45'lik
    Aşk Bir Fantazi - Bile Bile (1974)
    Sultan-ı Yegáh - Anadolu, (1981)
    Albüm / Uzun Çalar )
    Sultan-ı Yegáh (1981)

Albüm
    Elde Var Hüzün (1983)
    Dönüş (Sakine) 1992
    Sultan-ı Yegáh (1998)

Nur Yoldaş Kimdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Nur Aysan (Mahidevran Sultan) kimdir? Nur Aysan Resimleri

Nur Aysan (Mahidevran Sultan) kimdir? Nur Aysan Resimleri

nur aysan mahidevran sultan mahidevran sultan resmi nur aysan biyografi boyu Nam-ı değer Mahidevran Sultan Nur Aysan'ı daha yakından tanıyalımmı kızlar...Ben çok beğeniyorum Nur Aysan'ı özellikler saçlarına bayılıyorum:D:D Nur Aysan biyografisi ve resimleri :tik: Doğum Tarihi : 12.11.1980 Doğum Yeri: Duisburg Almanya Boy : 169cm Kilo : 51 Göz Rengi : mavi Saç Rengi : kumral...
  2. Nur Yerlitaş Kimdir?

Nur Yerlitaş Kimdir?

nur yerlitaş nereli nur yerlitaş biyografi kimdir yerlitas kimdir nur yerlitaş, kimdir, hakkında bilgi, hayatı, röportajı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ekranların sevilen yarışması ''Bugün ne giysem?''in jüri üyelerinden biri Nur Yerlitaş.Kendisiyle yapılan bir röportajla,ünlü modacıyı tanıyalım.. Ünlülerin modacısı Nur Yerlitaş, ilginç bir...
  3. Can Yoldaşı Kitabının Yazarı Kimdir

Can Yoldaşı Kitabının Yazarı Kimdir

Can Yoldaşı Kitabının Yazarı Kimdir , Arkadaşlar Can Yoldaşı Kitabını arkadaşım önerdi ama Yazarının Kim olduğunu merak ediyorum okusammı ki :S
  4. Aşkın Nur Yengi Kimdir, Resimleri

Aşkın Nur Yengi Kimdir, Resimleri

Aşkın Nur Yengi Kimdir, Resimleri Arkadaşlar Aşkın Nur Yengi nin biyografi bilgileri ve resimleri lazım bana bakındım pek ilgimi çeken bişeyler bulamadım:S
  5. Ben BUrdan Atlarım Nur Gümüşdoğrayan Kimdir?

Ben BUrdan Atlarım Nur Gümüşdoğrayan Kimdir?

Bu konu; Ben Burdan Atlarım Nur Gümüşdoğrayan Kimdir hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yaklaşık bir aydır, tıpkı olimpiyatlara hazırlanan sporcular gibi çalışan ünlülerin yarışacağı Ben Burdan Atlarım çok yakında Show Tv ekranlarında olacak. Yarışmacılardan biri olan Nur Gümüşdoğrayan'ı bu sayfamızdan tanıyoruz.. Bir dönem oyuncu Murat Han ile olan ilşkisiyle gündem de...

Sayfayı Paylaş