gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Obama'dan Erdoğan'a övgü

Konu, 'Çöplük' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Başbakan Erdoğan'la görüşen ABD Başkanı Obama, "Erdoğan'ın liderliğinden çok etkilenmiştim" dedi.

Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, Başbakınlık Merkez Bina'daki görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan'ın makam odasında birer açıklama yaptı.

İlk sözü alan Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

''Bölgesel konuları değerlendirme imkanımız oldu, Afganistan, Irak, Orta Doğu gibi. Ve tüm bunları görüşmenin yanında geleceğe yönelik, enerjiye yönelik, enerji konusu üzerinde de durduk.

NATO'daki son gelişmeleri değerlendirme fırsatı da bulduk. İnanıyorum ki teröre karşı ortak mücadelemiz bundan sonra da aynı kararlılık, aynı dayanışma içerisinde devam edecek. Ben kendilerinin özellikle ülkemize göstermiş oldukları bu sıcak ilgi sebebiyle çok çok teşekkür ediyorum.''

OBAMA: LİDERLİĞİNDEN ÇOK ETKİLENMİŞTİM

ABD Başkanı Barack Obama, konuşmasına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Türk Hükümeti'ne ''olağanüstü konukseverlik'' için ''teşekkür'' ederek başladı.

Başbakan Erdoğan'ı geçen hafta Londra'da yapılan G-20 Zirvesi'nde yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirten Obama, şöyle devam etti:

''Liderliğinden çok etkilenmiştim. Ve konuşmamızın, görüşmemizin çok mükemmel bir özetini verdi. Daha da çok etkilendim. Konuşmamda ziyaretim boyunca söylediğim şeyi tekrarlamak istiyorum; Türkiye'nin ABD'nin kritik stratejik bir ortağı olduğunu düşünüyorum. Sadece terörle mücadelede değil...

Her iki ülkenin, inanıyorum ki bölgenin ve tüm dünyanın refahına yol açacak ekonomik kültürel ve siyasi bağlarını geliştirmekle de ilişkilerimizin böyle olduğunu düşünüyorum.''

GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

Erdoğan ile Obama arasında yapılan görüşmede, Ortadoğu, PKK terörü, NATO konusu, ikili ilişkiler ve ekonomi konularının ele alındığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Obama, ''Türkiye, İsrail ve Suriye arasında süren barış görüşmelerini yakından takip ettiğini ve bu çabaların devam etmesinin Ortadoğu barışı için çok faydalı olacağını'' söylediği bildirildi.

NATO'da işbirliğinin çok önemli olduğuna işaret eden Obama, Türkiye'nin NATO'ya büyük katkıları olduğunu dile getirdi.

Obama, Türkiye-Ermenistan, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin gündeme geldiği görüşmede, ayrıca PKK terör örgütü konusundaki düşüncelerini de yineledi. Terör örgütünün bitirilmesi konusundaki kararlılıklarının devam ettiğini dile getiren Obama, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin artırılması konusunda karşılıklı olarak daha fazla çaba sarfetmenin gerekliliği üzerinde durdu.

ABD Başkanı Obama, NATO konusunda ABD'nin garantörlüğünde çözülen genel sekreterlikle ilgili verilen sözlerin gerçekleşmesi konusunda kişisel olarak bunun üzerinde durduğunu ve gerçekleşmesi için de özel olarak çaba sarf edeceğini belirtti.

Obama'dan Erdoğan'a övgü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ÖvgÜ Gereksİnİmİ

ÖvgÜ Gereksİnİmİ

ÖVGÜ GEREKSİNİMİ Çocuğunuzu, Topluma Uyumlu ve Yararlı Bir Kişi Olarak Yetiştirmede Kişisel Olarak Nasıl Etkili Olabilirsiniz? Çocuk yetiştirmedeki ve özellikle çocuğun kişiliğini yerleştirmedeki temel ilkelerden biri de övgünün harikalar yaratan gücünü kullanmaktır. Bütün çocukların övülmeye ihtiyacı, hepsinin de övgüye ve takdire değer yanları vardır. Övgüye değer yanlarını arayın! O...
  2. GM'ye Obama'dan Yardım Sözü

GM'ye Obama'dan Yardım Sözü

ABD’li General Motors (GM) son bir ayda nakit desteğinin 2 milyar dolara yakın düştüğüne dikkat çekerek "Yılın sonunu bile getiremeyebiliriz" açıklaması yaptı. ABD’de ocak ayında Başkanlık koltuğuna oturacak olan Barack Obama da, "Otomotiv sektörü ABD’nin belkemiği konumunda. Bu nedenle takımımla birlikte sektörü güçlendirecek bazı kurallar belirlemeye öncelik tanıyoruz. Ayrıca...
  3. DTP'den Erdoğan'a yeni tehdit

DTP'den Erdoğan'a yeni tehdit

Başbakan Erdoğan'dan Van'a gitmemesini isteyen DTP'liler, gezinin "provokasyon" olduğunu savundu. DTP Van İl Teşkilatı, Van mitingine katılacak olan Başbakan Erdoğan'ın şehre gelmemesi gerektiğini savunarak, bu gezinin provokasyon amaçlı olduğunu ileri sürdü DTP Van İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın açıklamasına DTP Van Milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Özdal Üçer de katıldı. DTP...
  4. Obama'dan Irak'a sürpriz ziyaret

Obama'dan Irak'a sürpriz ziyaret

ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ın başkenti Bağdat'a beklenmedik bir ziyarette bulundu. Türkiye'deki temaslarının ardından Bağdat'a geçen Obama, buradaki Amerikalı askerleri ziyaret etti. Obama, başkomutanlarını büyük bir alkışla karşılayan Amerikalı askerlere hitaben konuşmasında, Amerikan kuvvetlerinin, demokratik bir ülke olarak ayakta durabilmeleri için Iraklılara gerekli fırsatı...
  5. Özlem Yıldız'a Eşinden Övgü !

Özlem Yıldız'a Eşinden Övgü !

özlem yıldız sinan serter özlem yıldız haberleri özlem yıldız Son zamanlarda ekranlarda göremediğimiz ünlü sunucu Özlem Yıldız'ın evliliğinde bazı problemler yaşandığı konusunda basında bazı bilgiler dolaşıyordu melekler. Eşi Sinan Serter'in maddi problemler yaşaması sebebiyle zor günler geçiren Özlem Yıldız'la ilgili eşinden bir açıklama gelmiş. İşte haberin detayları... Sunucu Özlem...

Sayfayı Paylaş