gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Obama'dan Müslüman dünyasına mesaj

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Obama Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'u ilgiyle izlediğini ifade etti.

ABD Başkanı Obama TBMM'de yaptığı konuşmada, ülkesinin İslam diniyle savaşmadığını söyledi.
    ABD Başkanı Barack Obama, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerine 26 dakika süreyle hitap etti.

Obama, Meclis'te konuşma yaptığı için gurur duyduğunu belirterek, "ABD Başkanı sıfatıyla yaptığım ilk ülke ziyareti Türkiye. Daha önce AB zirvesi ve NATO zirvesine gittim. Bana "Türkiye ziyaretini mesaj verip vermemek için yapıp yapmadığımı" sordular. Buna cevabım evet. Türkiye, ABD'nin önemli bir müttefikidir ve Avrupa'nın önemli bir parçasıdır. Türkiye ve ABD birlikte çalışmalı" diye konuştu.

"ATATÜRK'ÜN MİRASI LAİK CUMHURİYET"

Türkiye'nun kurucusu Atatürk'ün mezarını ziyaretinden çok etkilendiğini ifade eden Barack Obama, "Kendisi adına inşa edilmiş bu anıttan çok etkilendim. Kendisinin bıraktığı en büyük miras, laik demokrasidir ve bu meclis de bunun göstergesidir. Tabii ki, bu günlere kolay ulaşılmadı. 1. Dünya Savaşı'nın sonunda, Türkiye kendisine farklı bir gelecek inşa etti.

Bir cumhuriyet kurdu ve dünyanın saygısını kazandı. Bunu kendisi başardı, hiçbir biçimde dış güçler tarafından empoze edilmedi. Benim ülkemin demokrasisinin de bir hikayesi var tabii. Bizim kurucumuz da George Washington'dur. Biz de kendisine bir anıt yaptırdık. Beyaz Saray'ın penceresinden her gün görüyorum. Bizim yardımımıza koşanlar arasında Osmanlı Sultanı Abdulmecit bize bir mermer plato gönderdi. İnşaata yardım etmek için. 150 yıl geçti aradan ve dostuluğumuz güçlendi" dedi.

"MEHMET OKUR VE HİDAYET'İ İZLİYORUM"

ABD ve Türkiye'nin Kore'den Kosova'ya, Somali'den Bosna'ya kadar pek çok yerde birlikte mücadele ettiğini belirten Obama, "Halklarımız arasındaki bağlar da derinleşti. Bir basketbolveser olarak Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'u gururla izliyorum" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklediğini söyleyen Obama, "Türkiye'nin reformlarını dünya saygıyla izliyor. Ancak Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması AB için daha güçlü bir sinyal olacaktır" dedi.

"Geçmişimizle yüzleşmeyi öğrenmemiz gerekiyor" diyen Obama, "Bizim ülkemizin de ayrımcılık geçmişi var. Her ülke geçmişilyle barışmalıdır. 1915 olaylarının çözümü Ermenistan ve Türkiye tarafından çözülmeli. Bu anlamda Ermenistan ve Türkiye sorunlarını kendisi çözecektir. Bu Meclis 1915 olaylarını konuşmalı" diye konuştu.

"MÜSLÜMAN BİR AİLEDEN GELİYORUM"

Obama, Türkiye'nin terörle mücadelede güçlü bir ortak olduğunu ifade ederek, "ABD hiçbir zaman İslam diniyle savaşta değildir. İslam inancına olan saygımızı göstermeliyiz. ABD'deki pek çok ailede Müslüman var. Bunu biliyorum çünkü ben de Müslüman bir aileden geliyorum" dedi.

Obama'dan Müslüman dünyasına mesaj konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Müslüman

Müslüman

Temiz yüzlü, hal ve hareketleri ile insana huzur ve mutluluk veren, tavır ve davranışları insanların hayrına olan kadın yahut erkek müslüman, çok ender bulunan kıymet ve değerlere; nadide eşya ve antikaya, insanoğlunun şeref ve itibarına; sevinç ve mutluuluk kaynağı olan her şeye, saygınlık ve şerefe; kurtuluş ve refaha, dünya ve ahiret müjdelerine, doğru şahitliğe ve vefaya; Müslüman olduğu...
  2. Dünyada en önemli Müslüman buluslari

Dünyada en önemli Müslüman buluslari

Müslüman Bilim Adamları Mucitlerin icatları ve buluşları. Müslümanların mucitlerin dünyayı değiştiren keşifleri ve yenilikleri. İslam Tarihinde bilim adamı sayısı batılı bilim adamlarından daha fazladır . Biz en fazla bilinen Müslüman Bilim adamlarınızı sizlere tanıtalım istedik. Ameliyat ve Cerrahi alanındaki Müslüman Bilim Adamları Buluşları Ali Bin Abbas (? – 994) 1000 sene önce ilk...
  3. Obama'nın mesajları dünyada yankılandı

Obama'nın mesajları dünyada yankılandı

Yabancı medya özellikle Obama'nın Müslüman dünyasına yönelik verdiği mesajların üzerinde durdu. ABD Başkanı Barack Obama’nın Ankara ziyareti sırasında verdiği mesajlar, yurt dışında da yankı buldu. Bu çerçevede Obama’nın “ABD, İslam ile savaşta değil ve hiç bir zaman olmayacak” sözleri özellikle dikkat çekti. Yabancı medya, "Obama Türkiye'yi büyüledi" gibi ifadelerini de kullandı....
  4. Dünya kadınlar günü mesajları

Dünya kadınlar günü mesajları

Dünya kadınlar günü mesajları paylaştınız mı kızlar ben göremedim de :S
  5. Hazır Dünya Kadınlar Günü Mesajları

Hazır Dünya Kadınlar Günü Mesajları

Dünya Kadınlar günü Hazır Sms Sözleri Dünya Kadınlar günü Kısa Mesajlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları Dünya Kadınlar günü mesajları 2012 Merhaba Sevgili Melek'ler, sizlerin ve bizi ziyaret eden tüm kadınların Dünya kadınlar gününü kutluyor ve bizim gibi yakınlarının Dünya kadınlar gününü mesajlarla kutlamak isteyenler için, hazır mesajlar sunuyoruz. Tüm dünya, ülkemiz ve...

Sayfayı Paylaş