gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ödevim organ naklinin önemi

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Melekler merhaba. Organ nakli çok önemli biliyorum birilerinin hayatını kurtarıyorsunuz, kalan ömrünü iyi geçirmesini sağlıyorsunuz vs. ama öğretmen daha ayrıntılı bilgiler istiyor. Bana yardım edermisiniz organ naklinin önemi nedir ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Organ Bağışı Görev yapmayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilebilmesi işlemine Organ Nakli veya Organ Transplantasyonu denilir.Günümüzde göz, böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, kemik iliği, kalp-akciğer, kemik ve ince barsak en çok nakledilen organlardır. Bu nakillerde organlar hemen hemen daima ölülerden yada 1. derecedeki akrabalardan sağlanmaktadır.

İnsanda canlıdan ilk böbrek nakli 1947 de Boston da gerçekleştirilmiştir. İlk başarılı kalp nakli ise 1967 yılında Dr. Christian Barnard tarafından gerçekleştirilmiştir.Türkiye’de ilk kez 22 Kasım 1968 de Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde Dr. Kemal Beyazıt tarafından kalp nakli yapılmış ancak hasta kaybedilmiştir.

ödevim organ naklinin önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. organ nakli nasıl olur

organ nakli nasıl olur

böbrek nakli nasıl yapılır organ nakli nasıl yapılır organ bağışı Organ naklinde ölen bir insanın sağlıklı organları veya dokuları, ağır kronik hasta olan insanlara nakledilir. Bu operasyonun amacı, alıcının işlevini yerine getirmeyen organlarını değiştirmektir. Organ nakli, bu hastaların hayatını kurtarmaya yöneliktir. Son dönemlerde organ nakilleri tıbbi tedavi ve müdahalede alışagelmiş...
  2. Organ BaĞiŞi: Organ Naklİ

Organ BaĞiŞi: Organ Naklİ

ORGAN NAKLİ NEDİR ? Görev yapmayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilebilmesi işlemine” Organ Nakli” veya Organ Transplantasyonu “denilir. ORGAN NAKLİNİN ŞU ANKİ DURUMU NEDİR ? Günümüzde göz, böbrek, karaciğer, kalp, pankreas, kemik iliği, kalp- akciğer, kemik ve ince barsak en çok nakledilen organlardır. Bu nakillerde organlar...
  3. Hayvanlardan Organ Nakli!...

Hayvanlardan Organ Nakli!...

hayvandan organ nakli, nerede, hangi hayvan, nasıl olur, olur mu, açıklamaları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çinli bilim adamları, organ nakli konusunda çok ilginç bir iddia ortaya atarak ,genetik olarak oynanmış domuzların organlarının insanlara organ naklinde kullanılabileceğini bildirdiler. Global Times gazetesinin Şinhua ajansına dayandırarak...
  4. Organ Nakli Afişleri

Organ Nakli Afişleri

Organ Nakli Afişleri arıyorum ben bakındım ama güzel şeyler bulamadım acaba bu konuda siz yardım edebilir misiniz?
  5. Organ Nakli Kimlere Yapılır

Organ Nakli Kimlere Yapılır

Organ Nakli Kimlere Yapılır ve hangi organların nakli yapılabilir? Arkadaşalr sorularımın cevabını bilenleri bu sayfaya bekliyorum.

Sayfayı Paylaş