gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

öğrenci andını kim yazmış

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

andımızı kim yazmıştır türk andı öğrenci andını kim yazdı komik öğrenci andı andımızı yazdı Evet oldukça basit üstelik bunu bilmek için üniversite okumaya hatta öğretmen olmaya gerek yok Öğrenci andının yazarı Dr.Reşit GALİP’tir.

Öğrenci Andı

"Türküm, doğruyum, çalışkanım,
    İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
    Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
    Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
    Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
    Ne mutlu Türküm diyene

Bu arada öğrencilerimiz andı okurken Ey büyük Atatürk yerine En büyük Atatürk; Milletimi özümden çok sevmektir kısmını ise milli eğitimi şeklinde telafuz etmektedirler
    “Yetmiş yıldan beri okullarda her sabah söylenmekte olan "Öğrenci Andı" nı yazan ve 23 Nisan 1933'te Türk çocuklarına armağan eden de Dr. Reşit Galip'tir.
    Prof. Dr. Afetinan, "Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler" adlı eserinde (s. 213) Dr. Reşit Galip ve "AND" hakkında şunları yazmıştır:

"1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. O, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk'ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. 'Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı' dedi:

Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti."

Öğrenci andında yer alan her sözde ve anlamında Türk Millî Eğitiminin amacının özü vardır. And'da geçen her sözün ve ettikleri yeminin anlamı öğrencilere iyi kavratılmalı. Öğrenciler, okul içinde ve okul dışındaki hayatlarında, her sabah söyledikleri and'a göre hareket ederek "doğru" ve "çalışkan" olmalı. Küçükleri korumalı. Büyükleri saymalı. Yurdunu ve milletini özünden çok sevmeli. Yükselmeyi ve ileri gitmeyi "ülkü" edinmeli. Atatürk'ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümelidir. Yeri gelince varlığını, Türk varlığına armağan edebilmelidir.

Öğrencilerin okul içinde ve okul dışındaki davranışları, AND'da söyledikleri sözlere ve ettiği yemine uygun olmalıdır.”

öğrenci andını kim yazmış konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Germinal Kitabını Kim Yazdı ?

Germinal Kitabını Kim Yazdı ?

Germinal Kitabının Yazarı Germinal Kitabının Yazarı Kim Araştıran ve merak eden, ya da bir toplulukta adını duyup öğrenmek isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için Germinal adlı kitabının yazarını paylaşmak istiyoruz :) Germinal Kitabının Yazarı Emile Zola dır. Germinal, genellikle Emile Zola'nın en iyi eseri ve Fransız edebiyatının en iyi romanlarından biri olarak...
  2. Zaman Makinesi Kitabını kim yazmıştır?

Zaman Makinesi Kitabını kim yazmıştır?

Zaman Makinesi kitabını kim yazdı? Bu kitabın yazarı kim gerçekten merak ediyorum, yardımcı olun lütfen...
  3. Bilimin Öncüleri kimlerdir yazın

Bilimin Öncüleri kimlerdir yazın

Merhaba arkadaşlar hepinize mutlu ve neşe dolu bir pazartesi günü geçirmenizi diliyor ve sizlerden Bilimin Öncüleri kimlerdir diye biliyorsanız benimle bildiklerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
  4. 2012 Sbs Birincileri kimler yazın

2012 Sbs Birincileri kimler yazın

Kızlar 2012 Sbs Birincileri kimler olmuş bu konuda bilginiz haberiniz var mı? Ben merak ettim 2012 Sbs Birincilerini bilen varsa yazsın 2012 Sbs Birincilerini
  5. Atatürkün Avrupaya Gönderdiği Öğrenciler kimler bilen varsa yazsın

Atatürkün Avrupaya Gönderdiği Öğrenciler kimler bilen varsa yazsın

Selam arkadaşlar aranızda Atatürkün Avrupaya Gönderdiği Öğrenciler kimler bilen varsa lütfen çok acil olarak bana bu sayfadan Atatürkün Avrupaya Gönderdiği Öğrenciler hakkında bilgi versin.

Sayfayı Paylaş