Öğrenci Velilerine Uyuşturucu Eğitimi

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Öğrenci Velilerine Uyuşturucu Eğitimi
Eskişehir'deki Uyuşturucu ile Mücadele Derneği tarafından Atatürk Anadolu Meslek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenci velilerine yönelik olarak uyuşturucu eğitimi düzenlendi.

Yaklaşık 3 bin öğrencinin eğitim gördüğü Atatürk Anadolu Meslek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde uyuşturucu eğitiminin başlaması nedeniyle tören düzenlendi. Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, öğrenci velilerine yönelik 4 ay sürecek eğitim programının açış konuşmasını yaptı. Dindar, çocukların uyuşturucu maddelere alışmamaları için anne ve babalara büyük görevlerin düştüğünü belirterek şöyle dedi:

""Son yıllarda uyuşturucu konusunda hoş olmayan olaylarla karşılaşıyoruz. Çocuklarımız okula geldiği eğitim ve öğretim saati içinde öğretmenlerinin kontrolündeler. Okul dışı zamanlarda da çocuklarımızı kontrol etmemiz gerek. Çocuklarımızın farklı arkadaş grupları oluyor. Çocuklarımız bu arkadaş gruplarında uyuşturucuyla tanışabiliyor. Çocuklarımızın uyuşturucuyla tanışmasını önlemek için onları kontrol etmemiz gerekiyor."

"Eskişehir Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Kadir Gözcü, hazırladıkları ‘Aileye Ulaşım Projesi' kapsamında benzer eğitimin bir süre önce İsmet Paşa İlköğretim Okulu öğrenci velilerine verdiklerini belirterek, bunu Atatürk Anadolu Meslek Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde sürdürdüklerini söyledi. Gözcü, öğrenci velilerine verdikleri eğitimlerin psikolog, psikiyatrist, sağlık görevlisi ve rehber öğretmenler tarafından yürütüldüğünü kaydetti.Açılış konuşmaları ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pskiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Gülcan Güleç, uyuşturucu maddelerin zararlarını anlattı. Yrd.Doç.Dr. Güleç şöyle konuştu:

""Parçalanmış ailelerin uyuşturucu maddelere başlaması daha kolay oluyor. Bu çocuklar otorite boşluğu nedeniyle çabuk bağlanıyor. Çocuk ile aile ilişkileri dengede olmak zorunda. Bütün maddeler uyuşturmuyor. Bazıları keyif veriyor. Bunlar keyif veren ve bağımlılık yapan maddeler. Bu maddeler illegal maddelerdir. Çocukların evde internetten sipariş edip yetiştirdiği nane ve mantar türü uyuşturucu maddeler var. Aile çocuğunun çiçek yetiştirdiğini sanıyor. En yaygın uyuşturucu maddelere sigara ve alkoldür. Daha sonra esrar gelir. Sigara içen çocuklar içmeyenlere göre esrar kullanımında yüzde 65, kokain ve esrar kullanımında da yüzde 104 fazla potansiyele sahiptirler.""

Milliyet

Geri