gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Öğrencilerden Aynı Başarıyı Beklemek...

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Eğitimciler için çok derin anlamı olan bir hayvan öyküsü anlatılır. Bu öyküyü dinlerken bazıları sadece gülüyor ancak bu öyküden alması gereken dersi almıyor. - Tavşan, kuş, balık, sincap, ördek ve öteki hayvanlar bir okul kurmaya karar verirler. Her biri, bir öğretim programı hazırlamaya başlar. Kuş uçmanın, balık yüzmenin, sincap ağaca tırmanmanın ve öteki hayvanlarda kendi özelliklerinin öğretim programına alınmasını diretirler. Böylece, öğretim programına hayvanların tamamın istedikleri dersler konur. Hayvanların tamamını bütün dersleri mecburen almak zorunda bırakırlar. Tavşan, koşma dersinde en başarılı hayvandır, hiçbiri onun gibi koşamaz. Ama öteki hayvanlar, tavşanın uçmayı öğrenmesinin iyi bir zeka ve duygu eğitimi olacağı konusunda diretirler. Böylece tavşan uçma dersine katılmak zorunda kalır. ‘Haydi uç bakalım tavşan” denir. Zavallı küçük tavşan havaya sıçrar, yere düşer bir bacağı kırılır, kafatası çatlar. Beyni zedelendiği için, daha sonra iyi koşamaz bile artık. Dolayısıyla koşma dersinden ‘pek iyi” yerine ‘iyi” alır. Uçma dersinden de, hiç olmazsa çabalayıp denediği için orta alır. Eğitim programını hazırlayan kurul sonuçtan memnundur. Benzer bir durum kuşun başına gelir. Uçma dersinde çok başarılıdır, havada taklalar bile atar ve ‘pek iyi” alır. Ama, onun da bir köstebek gibi toprağı kazması istenir. Tabi, kuşun kanatları zedelenir, gagası kırılır ve bir daha doğru dürüst uçamaz hale gelir. Kurul ona uçma dersinden orta verdiği için memnundur. Böylece sürer gider bu. Son sınıfın birincisi kim olur biliyor musunuz? Aklı pek gelişmemiş olan yılan balığı, çünkü herşeyi biraz becerebilmiştir. Baykuş okulu bırakır. şimdi de, okullarla ilgili bir seçim olduğu zaman ‘Hayır” oyu kullanıyormuş.
    Bu öyküde anlatılanların uydurma olduğunu biliyoruz, ama hiç kimse bu konuda bir şey yapmıyor. Büyük bir dahi olabilirsiniz. Dünyanın en ünlü yazarlarından birisi olabilirsiniz, ama ‘Filan dersi başaramazsan ilerde başarılı olamazsın, hatta sınıfı geçemezsin”… Ne saçma! Hayatı boyunca hiçbir zaman ağaca tırmanmak zorunda kalmayan bir kuşun ‘tırmanma” dersi alması ne kadar mantıklı ise matematik, fizik gibi derslere hiç ilgi duymayan bir öğrenciye bunları zorla öğretmeye çalışmakta o kadar saçmadır

alıntı

Öğrencilerden Aynı Başarıyı Beklemek... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 198 öğrenciye aynı sınıfta eğitim

198 öğrenciye aynı sınıfta eğitim

198 ilköğretim öğrencisi Bitlis'te tek sınıfta ders görüyor... Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Güzelli köyünde, 198 ilköğretim öğrencisinin tek sınıfta ders gördüğü bildirildi. Güzelli köyü Muhtarı Rızvan Aysal, köy eğitim ve öğretimin zor koşullarda sürdürüldüğünü söyledi. Muhtar Aysal, 198 öğrencisi bulunan Güzelli Köyü İlköğretim Okulu'nda, öncelikle sınıf sıkıntısı yaşandığını...
  2. Beklemek

Beklemek

Bir insanı beklemek heberle, vasıtayı beklemek çaresizlik ve şaşkınlıkla, bir olay ya da gelişme beklemek ahmaklık ya da gafletle tabir edilir. Beklemek ilim ehli için ziyade ilme ve işlerin kemal bulmasına delalet eder.Kendinizi birisini beklerken görmek, bilimde ilerlemeye veya dini inançlarınızın azalacağına işarettir. Kendinizi birisini beklerken görmek, bilimde ilerlemeye veya dini...
  3. beklemek......

beklemek......

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. beklemek...

beklemek...

Beklemek Hayatımıza geldiği gibi giden insanlar vardır... Geldiği gün bizi sevince;gittiği gün ise hüzne boğar... İçimiz kararır,hayata küseriz Fırtına öncesi sessizlik gibidir aslında yaşadığımız... Bir gölün yüzeyi gibi sakinizdir.Hatta dingin ve umarsız... Sonra yavaş yavaş dağılır bulutlar,gün ışığı tekrar içimizi ısıtmaya ve buz tutmuş yüreklerimize işlemeye başlar... Bu bir şanstır...
  5. Sınava Girecek Bütün Öğrencilerimize Başarılar Diliyoruz

Sınava Girecek Bütün Öğrencilerimize Başarılar Diliyoruz

rüyada sınava girmek rüyada matematik sınavına girmek sıraya sınav sonucunu görmek Sevgili Öğrencilerimiz, İşte beklediğiniz gün geldi. Son yıllarınızı yoğun bir şekilde bu sınava girmek üzere hazırlandınız. Eğlencenizden, oyunlarınızdan, arkadaşlık ilişkilerinizden fedakarlık yaparak derslerinize zaman ayırdınız. Sayısız test çözüp binlerce soruya cevap verdiniz; onlarca deneme sınavına...

Sayfayı Paylaş