gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Öğrenme Kuramları Nelerdir?

Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

öğrenme kuramları nelerdir davranışçı öğrenme kuramı davranışçı kuramları kuramı nedir ÖĞRENME KURAMLARI Tüm öğrenme durumlarını açıklayan tek bir kuram yoktur. Farklı öğrenme durumları için farklı kuramlar geliştirilmiştir. Belli başlı öğrenme kuramları aşağıdaki gibidir;
    A. DAVRANIŞÇI KURAMLAR: Öğrenmenin nasıl
    gerçekleştiğine odaklanırlar, sonuç odaklıdırlar.

1. Klasik koşullanma (Pavlovv)
    2. Bitişik kuramlar (Vvatson.Guthrie)
    3. Bağ kuramı (Thorndike)
    4. Edimsel koşullanma (skinner)
    B. BİÜŞSEL AĞIRLIKLI - DAVRANIŞÇI KURAMLAR:
    Süreç odaklıdıriar.
    1. işaret öğrenme (Tolman)
    2. Sosyal öğrenme (Bandura)
    C. BİLİŞSEL KURAMLAR: Öğrenmenin zihindeki
    oluşumuna odaklanırlar.

1. Geştalt kuram (VVertheimer, Köhler, Kofka)
    2. Bilgi-işlem kuramı
    D. İNSANCIL (HÜMANİSTİK) KURAMLAR:
    Öğrenmenin nasıl daha iyi olabileceğine odaklanırlar.
    1. Ihtiyaçlar Hiyerarşisi (Maslow)
    2. Benlik Kuramı (Rogers)
    E. (NÖROFİZYOLOJİK KURAM)
    1. Beyin temelli öğrenme modeli Burada yapılan smıflamalar farklı kaynaklarda farklı şekillerde yapılmaktadır. Ancak sıntflama o kadar önemli değildir. Hangi kuramın hangi ilkeyi savunduğunu kavramak yeterli olacaktır. Bir çok kaynak Davranışçılar ve bilişselciler olmak üzere ikiye ayırmaktadır.
    DAVRANIŞÇI YAKLAŞIM
    Deneysel, bilimsel bir yaklaşımdır. Etkisi 1960 lara kadar sürmüştür. Öğrenme uyarıcı-tepki ilişkisi içinde açıklanır. Insan davranışlarının gözlenebilir hale getirilmesi üzerinde çalışmışlardır. Kurucusu VVatson'dur. Öğrenmeyi gözlenebilen, ölçülebilen uyarıcı ve tepkilere indirgemiştir. Thomdike, Pavlov, VVatson Skinner önde gelen temsilcilerindendir.
    Davranışçı yaklaşımın temel sayıltıları;
    1. İnsanların öğrenmesi ile canlıların öğr4enmesi
    birbirine benzerdir.

2. Hayvanlar üzerindeki araştırmalarla insan
    davranışları açıklanabilir.

Öğrenme Kuramları Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öğrenme Kuramları ve Öğretim İlkeleri

Öğrenme Kuramları ve Öğretim İlkeleri

öğrenme kuramları nelerdir öykü temelli öğrenme thorndike kuramı ve öğretim ilkeleri öğretim kuramları Seksenli yıllardan itibaren Eğitim Sistemi’nin yeniden yapılanması gerektiği tüm Milli Eğitim Bakanları “sistemin çöktüğü” itiraflarıyla ortaya koydular. Milli Eğitim örgütünün “çağın gerisinde kaldığı ,ihtiyaçlara karşılık veremediği” resmi olarak bir çok kez ifade edildi. Ancak Tartışmalr...
  2. Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

öğrenmeyi etkileyen faktörler nelerdir türe özgü hazır oluş öğrenmeyi etkileyen faktörler etmenler öğrenmeye etki eden ÖĞRENMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER A. Öğrenenle ile ilgili faktörler S Türe özgü hazır oluş öğrenecek olan organizmanın istenüen davranışı göstermek için gerekli biyolojik donanıma sahip olması demektir. Organizma bu donamımdan yoksun olduğunda öğrenemez. Örneğin; İnsan...
  3. Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Özgül Öğrenme Güçlüğü Nedir?

özgül öğrenme güçlüğü nedir kaba motor becerileri nelerdir kaba motor beceriler nelerdir ince becerileri ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ Özgül öğrenme güçlüğü öğrenmeyle ilgili bir sorun olarak algılanmakla ve tanıtılmakla birlikte; gördüğümüz, duyduğumuz ya da dokunduğumuz, tanımaya çalıştığımız şeylerin algılanmasıyla ilgili ya da işlenmesiyle ilgili bir sorun olarak yaşanmaktadır. Beyindeki...
  4. Aktif öğrenme nedir?

Aktif öğrenme nedir?

aktif öğrenme nedir Bugün yeni yeni oturtulmaya çalışılan bu sistemde öğretmenin rolü önemsiz gibi görünse de aslında en öenmli rol yine öğretmende. Merkezde öğrenci olmalı ancak öğrenciyi merkeze oturtması gereken yine öğretmen. Yaptığı yönlendirmelerle öğrenciyi aktif hale getirmeli, kullanılması için hazırladığı araç gereçleri öğrenciden esirgememeli ve okulun öğrenci için var olduğunu...
  5. öğrenmede kuramlar varmı varsa nelerdir

öğrenmede kuramlar varmı varsa nelerdir

öğrenmedeki kuramlar nedir birisi bana anlatabilir mi ?

Sayfayı Paylaş