Öğretmenler günü ile ilgili kompozisyon

Uzman SühaN

Administrator
Öğretmenler günü ile ilgili kompozisyon
öğretmenlerle ilgili yazı,öğretmenlerle ilgili makale,öğretmenler günü ile ilgili yazılar,24 kasım öğretmenler günü yazısı hakkında bilgiler

ogretmenler_gunu_mesajlari_24_kasim_2013_h106526.jpg

Binlerce hayata iz bırakan yükünü gözlerinde ve gönlünde taşıyan Öğretmenler Her toplumda mesleklerle ilgili geçmişten bu yana söylenegelmiş bazı sözler var. Bunlardan biri de ; Bana bir harf öğretenin,kırk yıl kölesi olurum (Hz. Ali) Bir harf için 40 yıl diyen Hz Ali , alfabedeki harf sayısı kadar kölelik vurgusu yaparken, bilimin köleliği ne talip olmakla Kur an ın bilime, eğitime verdiği değeri de göstermektedir Öğretmenlik, gerçekten de doğasından gelen bir öz değere sahip. Şüphesiz ki, bir toplum için de büyük katma değerler sağlayan bir meslek.

Hz. Ali nin sözünden, öğretmenlerin küçümsendiği ve başarısız olduklarının iddia edildiği bir yüzyıla gelmiş durumdayız malesef... Artık öğretmenler, öğrenciden çok veliler ile uğraşır duruma gelmiş Eskiden veliler çocuklarını öğretmenlere(Mecazi anlamda) Eti sizin, kemiği benim diyerek teslim ederlerdi.Şimdi ise Efendim çocuğu eğitmek sizin göreviniz. Görevinizi iyi yapsanız hiçbir sorun çıkmaz. Aksayan yönler varsa, okulun ve öğretmenin hatalarından kaynaklanıyor. Veli savunucu bir tutumla suçlamalarını açıktan ya da örtülü biçimde öğretmene ve okula yöneltiyor.

Oysaki temel yaklaşım çocuğun gelişimi ve uyumu konusunda nasıl işbirliği yapabiliriz sorusu çerçevesinde biçimlendirilmelidir (İyi öğretmen aramak, bulmak hakkımız, görevimiz.Ya iyi veli olmak! İyi insanlar,iyi insanlar tarafından yetiştirilir.Önce kendimizi,sonra çocuğumuzu yetiştirme derdine düşmemiz gerekecektir.Unutulmamalıdır ki kültür aileden eğitim okuldan alınır ...Kısaca analar doğurur, öğretmenler (yoğurur) yetiştirir..) Yeryüzündeki en kutsal mesleğini icra edip, önüne katıp cehaleti ege de sulara gömmektir öğretmen olmak.. Sonsuz bir emek denizine yelken açıp, sabırla karayı görmeye, karaya çıkmaya çalışmaktır.. Binlerce yıllık bir ulusun, geleceğinin sorumluluğunu omuzlarınıza yüklemektir öğretmen olmak...

Cumhuriyetin ilk yıllarında gayet iyi bir statüye sahip bir meslekken şimdiler de ise sadece 24 kasımda hatırlanan bir meslektir öğretmen olmak Sınıfında zengin çocuklarının yanında, yırtık ayakkabı ile gelen fakir çocuklara ölesiye üzülmektir öğretmen olmak .Öğrencisi için cebinden para harcamaktır.. Öğrencisine bilgiler verip , onu hedeflerine ulaşmasını sağlamak ,ülkeye hayırlı evlat yetiştirmektir öğretmen olmak... Vazifesinin kutsiyetine inandığım , ferdin toplumun, kişiliğin, şahsiyetin, adaletin ve bilginin mimarlarına sevgilerimle..ÖZLEM BÜLBÜL
YASAL UYARI :İsim ve soyisim gösterilmeden yayınlanamaz
kaynak:https://www.meleklermekani.com/yazi-yukunu-gozlerinde-ve-gonlunde-tasiyan-ogretmenler.html

Geri