Öğretmenlerin Büyük Çilesi - "İl Emri"

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Öğretmenlerin Büyük Çilesi - "İl Emri"
Bu yazı Öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti yüzünden yaşadıkları acıları örneklerle gösteren ve aile bütünlüğünü korumak için problemlerini çözmeleri adına MEB'e yapılan çağrıları içeren (medya organlarına gönderilmiş) bir yazıdır. Tek tek * işaretleriyle verilmiş paragraflar öğretmenlerin kendi ağızlarından yazılmış ifadelerdir. Varolan yönetmelik ve klavuzdaki maddeler nedeniyle ne yazık ki Türkiye'de öğretmen eşler birbirlerinden ayrı kalmak zorundadırlar. Bu acı feryatları lütfen okuyun...

"Sizlere daha önce de sesimizi duyurmak için defalarca mail gönderdik, bizler Türkiye’nin beynini oluşturan bir zümreyiz: ÖĞRETMENLERİZ! Ancak sıkıntılarımız o kadar büyük ki artık bırakın geleceğin ışığı çocuklarımızı yetiştirmeyi bu büyük camia cinnet geçirmenin eşiğine geldi. Bizler sesimizi duyuramıyoruz ancak bu şekilde mesleğimizi tam anlamıyla yerine getiremezken vicdanen rahat olamıyoruz.

Aşağıda okuyacağınız mesajlar bu problemle karşı karşıya olan öğretmenlerin sadece küçük bir kısmı. Lütfen bizlere destek verin ve sesimizi duyurup bir çözüm bulunmasında bize yardımcı olun!

*Çocuğumdan ayrıyım eşimden ayrıyım.çocuğunuz varsa daha da perişan oluyosunuz arkadaşlar inanın.ben çocuğumun hasretinden hastayım gerçekten hem psikolojik hem fiziksel olarak hastalıklarım ortaya çıktı.

*Daha 25 yaşında hayata küstüm paramparça olduk, gün sayıyorum ... evliyim ama bekar hayatı yaşıyoruz aramızda kilometreler var. gerçekten psikolojim bozulmaya başladı ne olur biri yardımcı olsun artık:(

*evliliğimizin 1. yılını dün doldurduk ama eşim benden kimlerce uzaktaydı birbirimizi gördüğümüz günler sayılı..1.bölgedeyim ama doğu bölgesinden farksız bir köy elektrik, yol herşey sıkıntı.Bütün stresimi eşimden çıkarırken birbirimizi okadar çok üzüyoruzki en güzel yılımızı da böyle geçirdik,ağlamaktan neden aramaktan yoruldum,sesimizi kimse duymuyor duysalardı hiçbir vicdan bu yükü kaldıramazdı..

*ben de eşimden kilometrelerce uzaktayım. 6 yıllık öğretmenim, ben çocukla bir yerde eşim ise 1000km uzakta başkabir yerde lütfen bizlerin mağduriyetini anlayan birinsan evladı çıksın ve şu işe birdur desin.

*Eşim izmir de çalışıyor.Eş durumu istedim ama hizmet puanımın yetersizliğinden dolayı eşimin yanına gidemiyorum.İl emri geri getirilmezse en az 5 sene daha eşimin yanına gidemem.Bakanlığımız nasıl bir uygulama içerisinde olduğunun farkında değil.Her yere mail attım,görüştüm ama hiç yol katedemedim.Artık umudumda iyice tükendi.Bu bizlere yapılanlar insanlığa sığmaz. Çözüm mü?Çok basit il emri ibaresinin klavuza geri konması bu sıkıntılarımızın çözümü olur.

*Kızıma kavuşmak istiyorum eşime kavuşmak istiyorum artık lütfen.Bakana gidip yalvarmamız mı lazım.O zaman sayın bakanımız yalvarıyorum kendi adıma size ben.benim gibi çaresiz eşleri kavuşturun nolur.sizin eşiniz çocuğunuz ne kadar değerli ise bizimkilerde değerli.ya lütfen bi çare bulunsun ben delirmek üzereyim.

*Arkadaşlar ben de eşimden sekiz yıldır ayrıyım ,üstelik iki de çocuk var. Yüce Allah'tan dilerim ki, ayıranları da eşinden çocuğundan ayırsın.ayırsın ki insanlar ne haldeler anlasınlar!..

*Arkadaşlar 2 yıl oldu. ben Muş'tayım, eşim nevşehirde 2 günüm olsa her hafta 12 saat yola razıyım

*bende kadrolu açıktan atamayım ,350 km çocuğumdan ve eşimden ayrı yere atandım ama yeni kılavuzda yer alan " görev yerinde 1 yıl çalışma zorunluluğu" yüzünden eş durumundan dolayı tayin isteyemedim 10 yıllık ve kadrolu olmama rağmen ....

*eşimle aramda 1100 km var, ve daha 1.5 yıllık evliyim.evliliğim ilk senesi kpss sınavına hazırlık ve yapılan fedakarlıklarla geçti. şimdi ise eşimdem ayrıyım bu eziyet bitmeli arkadaşalar..bu haber ana haber bültenlerine haber olmalı bence.. saçma saçma uygulamalar yaaa evliyiz ama eşimizden ayrıyız.

*8 aylık hamileyim 1 yıl doldu tayin istedim anakara da 4 kişilik yer açıldı tabiki olmadı,ek atama dediler yer açmadılar bide eşin çalıştığı ilçe dışında tercih yok dediler.umutları ağustosa bağladık ama o da muamma. ağustosta da olamazsa 4 aylık bebekle bir sınır köyüne eşimden ayrı gitmek zorunda kalmak benim kabusum oldu. e hükümet e sayın bakan bize elinsaf artık.acilen bize çözüm:(

*nişanlımla ağustosta evlenmeyi düşünüyoruz ama bu ayrı gayrı durumları bizi iki kat düşündürüyor. henüz atanmamış olmakla birlikte ihtimaller üzerinden geceleri kabus görmeye başladım..o türkiyenin bir ilinde yada ilçesinde ben ayrı bir ilinde veya ilçesinde:(

bunu aylardır,yılardır yaşayan tüm arkadaşlara canı gönülden sabır diliyorum.. Allah yardımcımız olsun..

*meslegımden hıc zevk alamaz hale geldım.4 yıldır meslekteyım cok sevıyordum.fakat bu sene yaptıgım ısten hıc bısey anlamadım.subat donemınde yer degıstırmek ıstedım fakat olmadı.yazında zor gıbı gorunuyor.il emrı olmadan olmayacak gıbı.

*merhaba bende eş durumu mağduruyum 3 yaşındaki oğlumdan ve eşimden ayrıyım oğlum hergün anne gel diye ağlıyor çocuğumun ve benim psikolojim bozuk bize yaşattıklarının umarım katı katını çekerler

*açık bir şekilde görülüyorki M.E.B. ne öğretmenini ne öğrencisini nede onun ailesini düşünüyor... hani derlerya deveye sormuşlar neren eğri nerem doğruki demiş. Bu eğitim sisteminin neresi doğru. Sen ülkende eğitimin kalitesini yükseltmek istiyorsan çocuklar okusun istiyorsan kitap mitap dağıtmaktan önce Öğretmeninin yaşam kalitesini yükselteceksin ki oda öğrencileriyle canla bşla ilgilensin ama sen öğretmeninin yaşam kalitesini yükseltmek bi yana dursun onu atamadan emekliye kadar bir sürü sorunla boğuyorsun sürekli gelecek kaygısı sürekli ailevi sıkıntılar sürekli saçma sapan yasalar... sonrada o öğretmenden başarı bekliyorsun şurada okuyorum arkadaşlarımın durumunu ailelerinden uzakta çocuğundan uzakta kalmış insanlar sürekli belirsizlik içinde nasıl verimli çalışsınlar Allah tüm meslektaşlarımıza sabır versin ben başka birşey söyleyemiyorum bu işler bu kadar zor olmamalı ...

*ben eşimden 6 aydır ayrıyım eş durumundan tayin isteyebilmem için 1 yılımı doldurmam gerekiyor. Ağustosa yetişemiyorum şubatta şansımı deneyecem ama umudum yok bu atamada koskoca Konyaya 4 acık vermişler. bu arada bi çocuğum olacak ve baba demeyi birçok kelimeden daha sonra öğrenecek. bundan daha kötü bişey yoktur heralde dünyada
aklım çocuklarımdayken yarın okula gidip ders verecem.kafam dinç değil.elimde bir sihirli sopam olsa günlerin geçmesini hızlandırırdım.ağlayan iki çift göz bırakdım ardımda.ağlayarak vedalaştım çocuklarımdan ve kilometrelerce uzaktayım.polyanna olmaya çalışıyoruz ama nereye kadar?
gerçekten yeter artık 6 VASITAYLA gidip geliyorum okula. HEM DE İSTANBUL DA. ama kimseye sesimizi duyuramıyoruz. il mem e kadar çıktık. bizzat ATA ÖZERLE görüştük. hiç tv lerde konuştuğu gibi değilmiş. yapacağım bir şey yok dedi. kendimi ateşe atamam dedi. ateşe atmayla ne alakası var bunun. derse yetişemiyorum çok uzak . küçücük bebeğim var evde. kime anlatalım derdimizi ....?

yazık günah, binlerce insan mağdur edildi! nasıl görmezden gelebilirler öğretmenlerimiz eşlerinden ayrı perişan olmuş vaziyette! hangi zihniyet eş durumunu kaldıralım işine gelen öğretmen olsun işine gelmeyen istifasını versin gitsin diyebilir!!! eşleri birbirinden ayırmakla bütün tayin sorunlarını çözdünüz mü yani! il emrine atamanın kaldlrllması eğitim sistemine zarar veren bir yıkımdır...

*Arkadaşlar bu durum çok kötü bir durum maalesef aile faciaları denilebilecek olaylar yaşanıyor.Saçma sapan bir nedenden dolayı öğretmen arkadaşlarımız eşlerinden ayrılmak zorunda kalıyorlar bu duruma bir çözüm bulunmalı ve tayinlerde kadrolu sözleşmeli ayrımı kalkmalı.Çünkü sözleşmeli çalışan ve evli olan binlerce öğretmen var.Bu arada 26 yaşına girdik hersene olduğu gibi sürekli erteliyoruz.

*Başbakanımız Filistindeki çocukların mağduriyetini düşünüyor. Bunu herkes düşünüyor ama herkes önce kendi evinin önünü temizlemeli. Bende evliyim bir çocuğum var bir yılı aşkın süredir eşimden çocuğumdan ayrıyım. Çocuğum henüz birbuçuk yaşında ve gelişimi olumsuz etkileniyor bu durumdan. Eşimle aramızda sorunlar başladı bu durumda olan yüzlerce aile var. Bu durum ailelerimizin parçalnmasına kadar gidecek, boşanmalar artacak. Devletimizde bu durumdan hem sosyal yönden hemde ekonomik yönden kayba uğruyor çünkü her iki eşinde iş verimi oldukca düşmüş durumda. Hangi yönden bakılırsa bakılsın bu durum milletimizin geleceğini olumsuz etkilemektedir.

Bu olumsuzluk hem kadrolu öğretmenlerde hemde sözleşmeli öğretmenlerde söz konusu. Sözleşmeli öğretmenler dahada zor durumda. Eşimde sözleşmeli öğretmen çalıştığı yerde bir yıllık sireyi geçirmiş olmasına rağmen eş durumundan tayini çıkmadı. Lütren bu problemimize bir çzüm bulunsun artık...

*ben de sizin gibi evli ama bekar yaşayanlardanım ve bu yüzden zamanımı internette oyalanarak geçiriyorum oysa eşim yanımda olsaydı boyle olmazdı.ben istanbul o diyarbakır turkiyenin iki ayrı ucu aile kurumunu kurmak istiyorsun bi arada tutamıyorsun çocuk düşünsen arada yetim gibi kalacak buyuk sorumluluk bu şekilde işimiz allaha kalmış.kesinlikle aile baglarını sarsan yasalar var ve hepimizin psikolojisi binlerce çocukla ugrasmaktan zaten altust olmus durumda evde de huzur olmayınca sıfır kocamana bir sıfıııırrrrr oldu hayatımız.duyun bizi duyun

*maddi manevi bir yıkım bu , öğretmen kendisinden uzakta olan ailesini düşünmekten ne kadar verimli olur işine? ...Bir anne kendi çocuğundan ayrı kalarak başka çocuklara nasıl faydalı olur ??Bizler duygusu olmayan mekanik birer robot muyuz?İnanın psikolojimiz bozuldu ailecek ...

*30 günlük evliyim ama ayrıyım eşimden..aramızda kilometreler var,üstelik ağustosta çıkıp çıkmayacağı da belli değil.eşimle birbirimize bile alışamadan ayrılığa alışmaya çalışıyoruz bu gidişle psikolojimiz bozulacak..lütfen sesimizi duyurun...

*benim oğlum da 2.5 yaşında.bazen gece kalkıyor annem niye gelmedi diyor.1-2 saat uyumuyor,annem gelsin diyor.insana en ağır geleni de bu.

*eşim 1 eylül 2008 de göreve başladı ben bayan başıma istanbulda tek kaldım eşim ise doğunun ucra bir mezrasında beni merak ederek sıkıntılı günler yaşıyor.bizi bu duruma düşürenler dilerimki aynı sıkıntıları yaşasınlar ki ayrılığın ne demek olduğunu anlasınlar.Buraya yazı yazan arkadaşlar gibi kafayı yemek üzereyiz biz mutsuz olunca bu görevimize de yansıyor açıkçası yaşamaktan çok ta keyif almıyorum çünkü biz birleşene kadar ne sıkıntılar çektik şimdi ise milli eğitim bizi ayırdı.ne diyeyim eminim hepiniz aynı durumdasınız artık birileri bu gidişe bir son desin....

*ben giresunda 7 yıllık öğretmenim, eşimin atamasını yaptılar hakkariye... 2 aylık oğlum kucağında gittiler :( oğlumun emeklemesini göremicem, yanıma geldiğinde beni tanımıyor olacak :(

*eşim hamile hasta yatıyor dr heyet raporu verdi şimdide heyet raporunun geçerli olmadığı ve iş akdinin feshedileceği şeklinde yazılar okumaya başladık eşim hasta hasta tekrar okula gitmek zorunda kalacak. Bizi bu hallere düşüren ve hasta olma hakkımızı dahi elimizden alanları Allah ıslah etsin

*arkadaşlar ben urfanın bir köyünde sözleşmeli sınıf öğretmeniyim.ağustosta evlendim eşim izmirde ve şubatta izmiri açmadılar agustosta da açılması çok zor diyorlar.ben anlamadım ne zaman giderim eşimin yanına?daha ne kadar kalacagım belli bile degil.bu dayanılmaz bir mutsuzluk herkes duysun, eşimden 24 saat uzakta kaç yıl yaşayacagımı bilmeden evlilik sürdürmeye çalışacagımı bilseydim inanın 26 yaşında bile evlenmezdim!şimdi benim sesimi kim duyacak ki sanki?!

MEB in yaptığı yanlışları kimse görmüyor mu?Şimdi eş durumu atamalarında,''boş pozisyon olursa atanırsın diyor''diyelim ki istediğimiz ilde boş pozisyon yok.ne zaman açılabilir.ya o ildeki aynı pozisyondaki öğretmen kadroya geçer,istifa eder,eş durumuyla gider(ki bu imkansız) ya da ölür...Şimdi şubat ayındaki kadrolu atamalarında sözleşmeli öğretmenlerin bir kısmı kadroya geçti.ilde boş pozisyon oluştu.ama sayın bakanımız o sözleşmelilerin yerine tekrar atama yapılacak diyor.Kardeşim ne zaman boşalır peki?ömür boyu ben eşimde ayrı mı kalacam.ne ben gidebiliyorum ne o gelebiliyor.Nasıl mantık,nasıl insanlık,nasıl bir anlayış, tüm bu mesajı okuyan herkese soruyorum.Ya benim eşimin yanında olmam önemli olan, neresi olursa olsun giderim.

Bu vatan bizim,elbette ayırım yapmam ama bu şekilde imkansız çalışan sözleşmeli ya da kadrolu arkadaşlarımın biraraya gelebilmesi.Ne olur il emri uygulamasını geri getirsinler.Ya sadece Gaziantepte eşimin bıranşında benim okulumda (köy okulu)6 tane ücretli çalışıyor.Alın size açık...Bunu çok basit bir hesapla biz görebiliyorsak baştakiler niye göremiyor yada görmek istemiyor.İnanın 16. yüzyıl avrupasına döndük.Sınıflandırmalar bariz belli,sen sözleşmelisin evlenme,sevme,hastalanma,çocuk mu aman ha yapma,fazla yeme(yakında bunu da derler)..

*mart 3 te tam bir yıl olacak ki eşimden ayrıyım ve sayelerinde artık psikolojisi tümden bozuk bir öğretmenim.artık ne kendime ne öğrencilere faydası olamayan boşluklar,kabuslar içinde günlerini geçirmeye çalışan biri oldum.ben en doğal hakkım olan şeyi istiyorum .yuvamıı,eşimi.henüz 6 aylık evliyken ayrı bırakıldığım eşimi,şen şakrak olan eski beni istiyorum.yeter artık bu vicdansızlığa dur diyecek kimse yok mu?insafa gelecek kimse yok mu?artık dayanacak gücüm kalamadı!

*nerede ailenin korunması yasası? eşiminde benimde psikolojimiz bozuldu. onun sorunlarına ortak olamadan öyle telefonla teselli vermek o kadar zor ki insan ancak yaşarsa anlar. Allah kimseye yaşatmasın bu derdi.
Sayın Milli Eğitim Bakanı sizce bir öğretmen bu kadar büyük kaygısı olsa öğrencilerine nekadar faydalı olabilir?

Acaba bunu hiç düşünmüş mü yoksa oradan bakanlıktan ütopik kararlarla bunca ailenin param parça olması sizi hiç mi ilgilendirmiyor?
Ama hayır bunların hiçbirini duyacağını sanmıyorum. Eğer duyacak olsa bu yanlışı anlayıp değiştirmeye çalışırdı. Ve her zaman ve her şekilde ülkenin belki de temel taşı olan öğretmenler bu şekilde mağdur edilip kaderine terkediliyor. Sonra da biz eğitim sistemini değiştirdik, sınav sistemini değiştirdik. diyorlar. ne kadar değiştirirsen değiştir bu sistemin uygulayıcılarını problemlerle başbaşa bıraktıkca dünyanın en iyi sisteminin de getirsen beş para etmez.bu da ayrı bir gerçek.
...

Umarım sesimizi, haykırışlarımızı duyan birileri olur.

VE DAHA NİCELERİ..

SİZLERDEN ENAZINDAN BİRİLERİNİN BİZİ DUYDUĞUNU ANLADIĞINI HİSSETTİRECEK UMUDUMUZ OLACAK BİR HAREKET BEKLİYORUZ.

TÜM ÖĞRETMENLER ADINA..
SELAM VE UMUTLA…"

Cevap: Öğretmenlerin Büyük Çilesi - "İl Emri"

Ne denir bilmiyorum bu durumda.
Türkiye'nin dününü,bu gününü,yarınını yetiştiren öğretmenlerin,sevdiklerinden,ailelerinden uzak içindeki özlem ve hasretle bize aile sevgisini,saygıyı,sevmeyi aşılayan öğretmenlere büyük haksızlık...

Birilerinin buna son vermesi lazım.O birileri unutmamalı ki onuda yetiştiren o konuma gelmesinde temel rolünü alan da bir öğretmendi...

Umarım tüm öğretmelerin sesini duyarlar,umarın çileleri son bulur...

Geri