gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Öğretmenliğe İlgi Artıyor

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Son yıllarda özel sektörün öğretmen talebindeki artış ve maaşların yükselmesinin, öğretmenliğe ve eğitim fakültelerine ilgiyi artırdığı bildirildi.
    Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu, iş imkanlarının ve toplumda öğretmenlik mesleğine olan saygının artması gibi nedenlerle, öğretmenliğin cazip bir meslek haline geldiğini kaydetti.

Kutlu, hiç boş kontenjanları olmadığını ifade ederek, ''Bunun yanında, bölümlere giren öğrenciler de yüksek puanlı öğrenciler. İlginin artışındaki en önemli neden, özel sektörün öğretmen talebindeki artış. Özellikle, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Bilgisayar Öğretmenliği bölümleri mezunlarına büyük talep var. Okul panoları bu bölümlerle ilgili iş ilanlarıyla dolu'' dedi.

Toplumun kültür seviyesinin yükselmesiyle, öğretmenlik mesleğine bakışın da değiştiğini ve daha saygın bir konuma yükseldiğini kaydeden Kutlu, ''Bunun yanında, son yıllarda öğretmenlerin ücretlerindeki iyileştirmeler de eğitim fakültelerine olan ilgiyi artırdı. Yaşanan bu gelişmelerle, mezun olan öğrencilerimizin gelecek kaygısı bulunmuyor'' diye konuştu.

ÇÜ'de durum

ÇÜ'nün, Newsweek dergisinin son sayısında yapılan değerlendirmede dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Kutlu, ''Eğitim kalitesinin yükselmesiyle, ÇÜ'ye de ilgi arttı. Anadolu Liseleri ve Anadolu Öğretmen liselerinden gelen çok sayıda öğrencimiz mevcut'' dedi.

ÇÜ Eğitim Fakültesindeki bölümlerin ÖSS'deki durumuna değinen Kutlu, şöyle devam etti:

''Türkçe öğretmenliği bölümüne alınan en düşük puanlı öğrenci 669'uncu sırada. İngilizce öğretmenliğine ise ilk 2 bindeki öğrenciler gelmiş. sosyal bilimler, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerine ilk 10 binden, bilgisayar öğretmenliğine ilk 17 binden, sınıf öğretmenliği birinci öğretime ilk 20 bin, ikinci öğretime ilk 30 binden, okul öncesi eğitim bölümüne ilk 27 bine giren öğrenciler girmiş. Bu tablo, eğitim fakültelerine ve ÇÜ'ye olan ilgiyi gösteriyor.''

Kutlu, ayrıca ÖSS'de öğretmenlik bölümlerine giriş puanlarının yükselmesiyle nitelikli öğrencilerin alınmasının, gelecekte eğitim kalitesinin artması ve daha nitelikli bireylerden oluşan bir toplum yaratma açısından sevindirici olduğunu vurguladı.

Öğretmenliğe İlgi Artıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öğretmenlik

Öğretmenlik

Öğretmen, en genel tanımıyla, öğrenmeye rehberlik eden kişidir. Bu süreçte öğretmenin önemli sorumlulukları, büyük fedakarlıkları vardır. Öğretme evrensel bir uğraştır. Yaşadığımız çevrede her an ana baba çocuklarına,usta çırağına,öğretmenler öğrencilerine sürekli bir şeyler öğretirler. Yani sürekli bir öğretme ve öğrenme durumu söz konusudur. Ancak öğretme ve öğrenmenin iki değişik işlev...
  2. Öğretmenlik mesleği bilgisi ve öğretmenlik hakkında bilgi

Öğretmenlik mesleği bilgisi ve öğretmenlik hakkında bilgi

TÜRKİYE'DE ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN TARİHÇESİ Ülkemiz yaklaşık bin yıldır Türkiye'dir. Türkiye'de öğretmenlik mesleğinin kökleri bin yıl öncesine giden uzun bir geçmişe dayanır. Bu nedenle Türkiye'de öğretmenlik mesleğine genel olarak bakarken konuyu Selçuklu Türkiyesi, Osmanlı Türkiyesi ve Cumhuriyet Türkiyesi olmak üzere üç ana dönemde ele almak gerekir: 1. Selçuklu Türkiyesinde...
  3. Vitamin çılgınlığı hızla artıyor

Vitamin çılgınlığı hızla artıyor

Vitamin çılgınlığı sonunda bizi de etkiledi. "Vitamin olmadan asla!" diyenlerin sayısı hızla artıyor ama sorunlar da çoğalıyor. Ürünlerin çoğunda dozlar günlük tavsiye edilen miktarların bir hayli üzerinde. Bu durum yağda eriyen vitaminlerin vücutta birikmesine, toksik ve hastalık yapıcı düzeylere varmasına sebep olabiliyor. VİTAMİN, mineral veya bitkisel destekleri kullananların...
  4. Haftasonu sıcaklıklar artıyor

Haftasonu sıcaklıklar artıyor

Haftasonu sıcağa devam Eylül'le birlikte havaların serinlemesi bekleniyordu. Ancak yaz havası devam ediyor. İşte haritalı hava durumu; Haftasonu tüm yurtta sıcak hava hakim olacak. Sadece Doğu Karadeniz kıyıları kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış alacak. Hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek. İşte tüm yurtta 5 günlük...
  5. öğretmenlik mesleği

öğretmenlik mesleği

öğretmenlik mesleğinin zorlukları öğretmen mesleğinin zorlukları öğretmenlik nelerdir Öncelikle belirtmeliyim ki, mesleğimi çok ama çok seviyorum...Çocukluğumun en büyük hayaliydi öğretmen olmak...İlkokul öğretmenim benim modelimdi...Büyüyünce onun gibi güzel, bakımlı, sevecen, bilgili bir öğretmen olmak istiyordum... Çocuklarla bir arada olmak, onların bir fidan misali serpilip büyüdüğünü...

Sayfayı Paylaş