gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Oğuzlar ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

İlçenin Tarihi Güneyi Kızılırmak, doğusu ve batısı yüksek dağlarla çevrili Oğuzlar (Karaviran), tarihi adı ile Karabörk Divanı, Kızılırmak’a doğru uzanan bir vadi içinde, çıkışı olmayan bir cebi andırmaktadır.

İlçe, İskilip İlçesine bağlı Karaviran adı ile bir köy iken 1950’lerde adı Karaören olarak değiştirildi ve 1964 yılında Belediye teşkilatı kuruldu. 1990 yılında Oğuzlar adıyla ilçe kurulmuştur.

Coğrafi Yapısı

Çorum’a 68 km. mesafede, yüzölçümü 121 km²., rakımı 650 metredir.

Oğuzlar ve çevresi genel olarak Karadeniz İklimi ile İç Anadolu Bölgesinin karasal iklimi arasında bir geçiş iklimine sahiptir.

İdari Yapısı ve Nüfus Durumu

Oğuzlar İlçesinin 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre nüfusu; İlçe merkezinde 4.678, köylerde 4.405 olmak üzere toplam 9.083 ‘tür.

Ekonomik ve Sosyal Durumu

İlçe ekonomisi oldukça küçük ölçekli olup genelde tarıma dayalıdır.

Yüzölçümü 121 km². dir. 5.092 ha. tarım arazisi vardır. Belli başlı tarımsal ürünler; buğday, arpa, pirinç, ceviz, ve sebzelerdir. Hayvancılık, meyve üreticiliği, örtü altı sebze üreticiliğinin yanında İlçe ekonomisinin en önemli gelir kaynağı ceviz üreticiliğidir. Ülke ceviz üretiminin % 1,5’ i ilçede üretilmekte olup, aynı zamanda çevre illerde üretilen cevizler de, İlçede işlenerek (iç ceviz) piyasaya arz edilmektedir. Merkez ve köylerde 3.462 adet büyükbaş hayvan, 980 adet küçükbaş hayvan mevcuttur.

Eğitim, Kültür ve Sağlık Durumu

İlçe merkezinde bir çok programlı lise, iki bağımsız ilköğretim okulu, köylerde ise iki bağımsız ilköğretim okulu, beş birleştirilmiş ilköğretim okulu bulunmakta olup bu köylerin mahallelerinde üç birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu olmak üzere toplam 13 okulda 1.361 öğrenci okumaktadır.

İlçede 30 yataklı bir devlet hastanesi, bir İlçe merkezinde ve Ağaççamı,köyünde birer sağlık ocağı mevcuttur.

Oğuzlar ilçesi Bilgileri, Tanıtımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gümüşova İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

Gümüşova İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

Gümüşova ilçesi D-100 Karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçe Düzce iline 18 km. mesafede olup Düzce ovasının bitişiğindedir. Düzce’nin güneybatısında yer alan Gümüşova, batıda Sakarya ili, güneybatıda Bolu ili, güneyde Gölyaka ilçesi, doğuda Çilimli ilçesi ve kuzeyde Cumayeri ilçesiyle komşudur. Tarih Gümüşova ilçesi 1321 yılında Osman Bey’in silah arkadaşı Konuralp Gazi tarafından Düzce ve...
  2. Cumayeri İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

Cumayeri İlçesi Bilgileri-Tanıtımı

Cumayeri 1987 yılında Gümüşova beldesiyle birlikte birleşerek Cumaova adı altında ilçe olmuştur. Cumayeri, 1993 tarihinde Gümüşova’dan ayrılmış ve müstakil bir ilçe olmuştur. Cumayeri, Aralık 1999’da Düzce’nin il olmasıyla birlikte Düzce’ye bağlanmıştır. Konumu Düzce’nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri ilçesi batıda Sakarya ili, Kuzeyde Akçakoca ilçesi, doğuda Çilimli ilçesi ve güneyde...
  3. Ortaköy ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

Ortaköy ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

İlçenin Tarihi İlçe toprakları eski devirlerden bu yana yerleşim yeri olduğu Hitit ve Roma dönemlerine ait kalıntıların bulunmasından anlaşılmaktadır. Ortaasya’dan buraya gelen Türkler kabile halinde, Pınarköy ve Asraköy mevkiileriyle Ortaköy’e yerleşmişlerdir. Daha sonra Asraköy ile Pınarköy, Ortaköy ile birleşerek şimdiki Ortaköy meydana gelmiştir. 1959 yılında ilçe olmuştur. Coğrafi...
  4. Mecitözü ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

Mecitözü ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

mecitözü ilçe tarım müdürlüğü mecitözü ilçesi tarihi İlçenin Tarihi Mecitözü tarihinin M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzandığı Kuşsaray Köyü ve Elvançelebi Beldesi’nde yapılan kazılarda anlaşılmıştır. Uzun yıllar Sivas İli Amasya Sancağı’na bağlı olan Mecitözü, 1916 yılında Ankara İli Çorum Sancağı’na bağlanmıştır. Coğrafi Yapısı İlçe kuzeyinde Avkat dağı, güneyinde Çıkrık ve Kırklar dağı ile...
  5. Dodurga ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

Dodurga ilçesi Bilgileri, Tanıtımı

İlçenin Tarihi İlçenin adı Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lugatit Türk adlı eserinde açıkladığı 24 Oğuz boyundan Toturgadan gelmektedir. Dodurga 1910-1935-1942-1943 yıllarındaki depremlerden çok hasar görmüş, birkaç defa yeniden imar edilmiştir. Birinci Dünya savaşında erkek nüfusunun büyük kısmını kaybetmiştir. Milli Mücadelede Dodurga, Osmanlının son zamanlarında her Türk köyü gibi nüfus...

Sayfayı Paylaş