gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

OKS Öncesi Öğrencilere Tüyolar!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

Bu yıl Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) son kez yapılacak. Önümüzdeki yıl OKS’nin yerini 6, 7 ve 8. sınıflarda uygulanacak Seviye Belirleme Sınavı (SBS) alacak. Sınava sayılı günler kala öğrencilerdeki kaygı düzeyleri giderek artıyor. Öğrencilerin sınava hazırlıkta son aşamalara geldikleri şu günlerde, bu dönemi daha sağlıklı geçirebilmeleri ve kaygı düzeylerini en aza indirebilmeleri için mini bir rehber hazırlayan International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yeşilyurt, öğrencilerin sınavın yapılacağı 8 Haziran tarihine kadar iyi planlama yapmalarını önerdi. Yeşilyurt, bu planlama sayesinde öğrencilerin sınav kaygılarının azalacağını, ayrıca zamanlarını daha verimli bir biçimde geçirebileceklerini söyledi. Kalan süre için gerçekçi bir plan hazırlayın: Örneğin elinizdeki tüm kaynakları bitirmek isteyebilirsiniz. Ancak kalan zamanda bu tüm soruları bitirecek vaktiniz olmayabilir. Zamanınızı eksik olduğunuz konularda sorular çözme yönünde planlayabilirsiniz. Elinizdeki çözmek istediğiniz soruları belirleyin ve sınava kadar bu soruları hangi günlerde bitireceğinizi belirleyin. Deneme sınavlarının sonuçlarını abartmayın: Bu sonuçlar sizin eksik olduğunuz konuları tesbit edebilmek için yapılmaktadır. Morali bozmak ve ‘ bu gidişle bir şey yapamam ’demek yerine ‘eksik olduğum konuları tesbit ediyorum’ düşüncesiyle sınav sonuçlarını değerlendirin. Konu eksiklerini belirlediğinizde bunu telafi edecek zamanınızın olduğunu unutmayın. Eksiklerinizi deneme sınavlarında fark etmek ÖSS’de de fark etmekten daha iyidir.
    Mümkün olduğunca deneme sınavlarını kaçırmayın: Bu sınavlar sadece soru çözmenize değil, sınav ortamına fizyolojik ve psikolojik olarak da hazırlanmanıza yardımcı olur. Çünkü sınav anında uzun süre tuvalete gidemeyecek, aynı sırada oturacak ve yemek yiyemeyeceksiniz. Bu alışkanlıklar sınav ortamında kazanılır.
    Evde test çözerken mutlaka zaman tutmaya özen gösterin: Çünkü ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda soruyu çözmenizden ziyade, soruyu belirli bir zamanda çözmeniz önem kazanmaktadır. Evde test çözerken süre tutmanız size bu alışkanlığı kazandıracaktır.
    Psikolojik dayanıklılığınızı artırın: Sınav esnasında öğrenciler pekçok sorunla baş etmek zorunda kalır. Bu sorunlarla baş etmek için hazırlıklı olunmalıdır. Örneğin üst üste birkaç soru yapamadığınızda neler hissedersiniz? Neler düşünürsünüz ? Bu durum sizi nasıl etkiler ve nasıl baş edersiniz? Bu durumun örneklerini girdiğiniz deneme sınavlarında bulmaya çalışın. Sınavda psikolojik dayanıklılığınızı geliştirmeniz sınav performansınızı çok yakından etkileyecektir.
    Kendinizi başka öğrencilerle kıyaslamayın: Çevrenizdeki öğrencilerin çözdüğü soru sayılarını öğrenip kendinizi kıyaslamaya çalışmayın. Çünkü bu kıyaslamalar genellikle aldatıcı olmaktadır. Önemli olan çok soru çözmek değil, öğretici soru çözmektir.
    Başarılarınızı ödüllendirin: Hedeflediğiniz programa uyduğunuzda kendinizi mutlaka ödüllendirin. Eğer kendinizi ödüllendirmezseniz, ders çalışma isteğiniz kısa zamanda kaybolabilir. Ödül olarak müzik dinlemek, yürüyüş yapmak ya da internete girmek olabilir. Burada önemli olan seçilen ödülün sizin için cazip olmasıdır.
    Bir uzmandan yardım alın: Sıkıldığınızda, kendinizi verimsiz hissettiğinizde rehber öğretmeninizden, okul öğretmenlerinizden veya bir psikologtan yardım isteyin. Sorunların içinde tek başınıza mücadele etmektense yardım alarak çözmeye çalışmak stresinizi ve başarısızlık duygusuna kapılmanızı da önleyecektir.

ailem.com

OKS Öncesi Öğrencilere Tüyolar! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelik Belirtileri tüyoları nelerdir

Gebelik Belirtileri tüyoları nelerdir

kasık ağrısı hamilelik belirtisimi hamilelikte adet sancısı olurmu hamileyken adet sancısı olurmu gebelikte akıntı hamilelik belirtisimidir Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik olması anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine...
  2. OKS sonuçları için geri sayım

OKS sonuçları için geri sayım

OKS 1. yerleştirme sonuçları, 25 Temmuz Cuma günü açıklanacak. 1. yerleştirme için 590 bin civarında adayın tercih yaptığı öğrenildi. Sonuçlar nasıl öğrenilecek? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerinin sonuçları, Bakanlığın internet sitesinden yayınlanacak. 1. yerleştirme için 590 bin civarında adayın tercih yaptığı...
  3. OKS birincisinin Gül sevinci

OKS birincisinin Gül sevinci

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kars Valiliği'ni ziyaret etti. Burada Gül'e takdim edilen OKS birincisi Gül'e, "Birinci olacağımı biliyordum, ödülümü sizden alacağımı bilmiyordum" dedi. Kars Havaalanı'ndan valiliğe Vali Mehmet Ufuk Erden ile geçen Gül, tören kıtasını selamladı. Vali Erden, Cumhurbaşkanı Gül'e kök boyası kilim hediye etti. Erden daha sonra Ortaöğretim Kurumları...
  4. OKS Neden Kaldırıldı?

OKS Neden Kaldırıldı?

oks ne zaman kaldırıldı OKS; esas itibariyle iyi bir ölçme aracı olmasına rağmen, öğretim programlarında ve eğitim sisteminde yapılan düzenlemeler ve değişimlere daha uygun ölçme araçlarının geliştirilmesini ve yeniden düzenlenmesini zorunlu kılmıştır. Yenilenen öğretim programları, gelinen eğitsel şartlar ve yeni eğitim anlayışı OKS’nin kaldırılmasının temelini oluşturmaktadır. OKS; bugünkü...
  5. 2012 SBS Sınav Öncesi Öğrenci ve Velilere Öneriler

2012 SBS Sınav Öncesi Öğrenci ve Velilere Öneriler

sınav öncesi öneriler sınav öncesi motivasyon Sevgili melekler, önümüzde ki hafta pazar günü yani 9 haziran'da ilköğretim 8.sınıflar için SBS sınavı yapılacak. Öncelikle, meleklermekani.com ailesi olarak sınav öncesi tüm öğrencilere başarılar diliyoruz :) Bu yazımızda sınav öncesi ailelere ve öğrencilere bazı tavsiyelerimiz olacak. Sınav öncesi öneriler ve tavsiyelere uyarak daha stressiz,...

Sayfayı Paylaş