Öksürüğün geçmesi için doğal tedavi yöntemleri

Uzman SühaN

Administrator
Öksürüğün geçmesi için doğal tedavi yöntemleri
Öksürük , sonbahar ve kış ayların da sık rastladığımız hastalıklar dan biri. Genelde soğuk algınlığı kaynaklı olsada sigara kullanımın dan ötürü de öksürük olmaktadır. Bunların dışın da sadece yetişkinler de değil , çocuklarda da öksürük olabilmektedir. Bu makale de öküsürk için evde doğal tedavi yöntemlerine değinicez.

öksürük nasıl geçer.jpg

Öksürüğü olan hastalara öncelikle tavsiyem bulundukları ortamın hijyenine dikkat etmeleri. Odalar sık havalandırılıp nemlendirilmeli ve tozdan arındırılmalıdır. Kuru öksürük , balgamlı öksürük dikkate alınmalı ilk etapta hekime görünülmelidir. Öksürük bir doğal reflekstir. Amacı ciğerleri korumaktır. Dayanılmaz öksürük nöbetleri daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir . Kuru öksürük nöbetlerin de idrar kaçırma, halsizlik ve baş dönmesi gibi durumlar görülebilir. Peki öksürük nasıl geçer evde uyguladığım yöntemleri sizler için sıralayayım.

Bir kase bala 1 yemek kaşığı bal koyup harmanlıyorum ve günde 3 defa tüketiyorum. Bunun yanın da bitki çayların dan faydalanıyorum. Kaynayan suya 1 elma , yarım limon yarım portakal atıyorum kabuklarıyla. Bir iki kaynar geldikten sonra söndürüyorum ve bu karışıma ,ıhlamur, adaçayı , nane atarak demliyorum. Koca bir kupa bardağın da bu karışımı tüketiyorum. Gerçekten çok iyi geliyor ve rahatlatıyor. Ayrıca terlemenize de yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra birde havuç şurubu var onun da tarifini vereyim..

Öncesi ; Kuru öksürüğün nedenleri ve tedavisi Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Malzemeler

5 bardak havuç (500 g)
6 yemek kaşığı bal (150 g)
Hazırlanışı
Havuçları yıkayın ve doğrayın.
Su dolu bir kaba koyup yumuşayana kadar ısıtın.
Yumuşayınca balı da ekleyip mikserde iyice karıştırın.
İlacınızı cam bir kavanoza koyun ve öksürük belirtilerini fark ettiğiniz anda kullanın.

Tüketim biçimi

Bu karışımdan günde dört kaşığa kadar tüketebilirsiniz.
İlk kaşığı sabah uyanınca alın. Diğer 3 kaşığı ana öğünlerden sonra tüketin.
Gece öksürüyorsanız bir kaşık daha alabilirsiniz.
İkinci gün etkilerini fark etmeye başlayacaksınız. İdeal olarak, bunu öksürüğünüz geçene kadar kullanmalısınız.

Bu doğal karışım hakkında ne düşünüyorsunuz? Kendi sağlığınız ve ailenizin sağlığı için evde bu ilacı hazırlamak hiç de fena bir fikir değildir.

Öksürüğünüz bir haftadan fazla sürdüyse ve bu doğal öksürük şurubunu kullanarak bir iyileşme görmüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

benim eşimde kronik öksürük var. yılda 2 defa mutlaka öksürükle mücadele eder. öksürünce pekmez ısıtıp içiriyorum birde zencefilli bal karışımından yediriyorum. o zaman öksürüğü kesiliyor. adaçayı da öksürüğe iyi geliyor. hem iltihabi bir durum varsa tedavi ediyor hemde öksürük krizlerini gideriyor.

Öksürüğün soğuk almanın bir parçası olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Yüksek tansiyonlu ilaçlardan üst solunum yolu enfeksiyonuna kadar öksürük için sayısız neden vardır.Öksürük, astım, ilaçları, akciğer hastalıkları, kalp hastalığı ve sigara gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. Aksi halde sağlıklı insanlarda, normalde üst solunum yolu enfeksiyonunun bir işaretidir.Solunum yolu enfeksiyonlarında vücut ağrıları ve ateş görülürken alerji yapmaz. Öksürüğünüz nefes alma yeteneğinizi etkiliyor veya kanınızı öksürdüyseniz, acil tıbbi tedavi isteyin.Soğuk algınlığı, alerji ve sinüs enfeksiyonlarından öksürükleri birtakım ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotik gerektirir.

ben kızıma genellikle kara turp içine bal hazırlayıp veriyorum oda öksürük için çok iyi geliyor. Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim şimdi kara turp alıyorsunuz ve dibini delmiyecek şekilde içini dolma oyar gibi biraz oyuyorsunuz oyduğunuz yere biraz bal koyuyorsunuz ve bir bardağa turpu oturtuyorsunuz bal dipten süzülüyor ve doğal şurup haline geliyor sabah akşam birer tatlı kaşığı verebilirsiniz çok iyi geliyor

benim eşimin öküsürğü meşhurdur. yaz kış azcık üşütsün hemen kuru öksürük başlar. öksürüğü için bal ve zencefil kürünü yapıyoruz. bal ve zencefil karışımı gerçekten hem öksürüğe hemde boğaz ağrılarına iyi geliyor.

Geri