gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Okul çantasının ağırlığı

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

Okul çantasının ağırlığı çocuğun kilosunun yüzde 15′ini geçmemeli Okul çağı çocuklarında bel ağrısı görülme sıklığının, yüzde 70’lere ulaştığı bildiriliyor. Bilinen bir başka gerçek de genç yaşta bel ağrısı çekenlerde, daha ileri yaşlarda da bel ağrısı yaşama riski artıyor. Bu nedenle çocukların ve gençlerin okul çağında, erken dönemlerden itibaren bel ağrısından korunması, sağlıklı bir toplumun oluşturulmasına da katkıda bulunur. Okul çağında bel ağrılarına yol açan en büyük faktör hangisi?
    Okul çocuklarında sırt çantasının bel ağrısına yol açtığı gösterildi. Okul çocuklarında sırt çantaları ancak ergonomik olarak tasarlanmışsa, doğru, uygun şekilde kullanılıyorsa güvenlidir diyebiliriz.
    Neden soruna yol açıyor?
    Sırt çantaları hem doğrudan mekanik yüklenme ile hem de duruşu bozarak bel ağrısına neden oluyor.
    Önlem almam mümkün mü?
    Sırt çantaları ve içindeki ağırlıkların toplamı çocuğun vücut ağırlığının yüzde 15’inden az olmalı,
    Ağırlık uygun dağıtılmalı. Daha ağır eşyalar sırta, bele daha yakına konmalı,
    Sırt çantaları uzun süreli taşınmamalı, uzun süreli ayakta kalınacaksa çıkarılmalı,
    Sırt çantasının geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunmalı,
    Sırt çantası her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalı,
    Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı,
    Çanta bel kemeri ile sabitleştirilmeli.
    Okulda önlemler alınabilir mi?
    Okul çocuklarının bel ağrısından korunması ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesinde eğitim politikaları yapıcıları, okul yöneticileri, aileler ve çocukların eğitimi esastır. Eğitim okulda, bilgisayar kullanırken, çanta taşırken ve günlük yaşamda vücudu doğru kullanma, okulda ve günlük yaşamda kullanılan oturma yerleri ve diğer araç gereçlerin çocuğa uygun olarak, ergonomik şekilde düzenlenmesini kapsamalı

Okul çantasının ağırlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 2011 Okul çantaları

2011 Okul çantaları

nike okul çantaları 2011 okul çantaları 2011 2010/2011 yeni eğitim öğretim yılının açılmasına şurda sayılı günler kala şimdiden okul alışverişleri başlamışken tüm öğrenciler için en yeni okul çantası modellerini sunuyorum.Fikir olması açısından sizlere içlerinde marka çantalardanda modeller paylaştım.Belki içinizde marka olayına karşı çıkanlar olabilir ama dip not olarak şunu belirtmek isterim...
  2. lcw okul çantaları

lcw okul çantaları

lcw okul çantaları modelleri fiyatları hakkında genel bilgiler burda melekler lcw okul çantalarına bir baktımda çok güzel modelleri var melekler fiyatlarıda çok çok uygunn okul çantası almadan önce bir göz atmanızı tavsiye ederim:) lcw okul kalemlikleride çok şık ve ilginç onlarada bakmanızı tavsiye ederimm işte okul çanta modelleri ayrıntılı bilgi ve fiyatları için...
  3. 2013/2014 Okul Çantaları

2013/2014 Okul Çantaları

okul çantası modelleri, çekçekli çanta modelleri, 2014 okul çantası modelleri 2013/2014 Eğitim ve öğretim yılı çok yakın bir zaman da başlıyor. Şimdiden birçok öğrenci ve veliyi okul telaşı sarmış durumda. Henüz öğrencilerin tatilde olduğu şu sıralar birçok mağaza yepyeni okul çanta modellerini tüketicilere sunarak öğrencilerin temel ihtiyaçlarının başında gelen okul çantalarını satışa...
  4. Adidas Okul Çantaları 2015

Adidas Okul Çantaları 2015

adidas sırt çantası, adidas okul çantaları, adidas okul çantası modelleri, okul çantası modelleri 2015 Anaokulu, ilkokul, ortaeğitim ve liseye ilk kez başlayacak olanlar için okullar bir hafta erken başladı. Tam anlamı ile okulların açılması 14 Eylül 2014 tarihin de gerçekleşecek, Şimdiden bir çok kişi okul alışverişlerini tamamlasada bazıları için henüz başlamadı bile... Okul ihtiyaçlarından...
  5. Nike Okul Çantaları 2015

Nike Okul Çantaları 2015

okul çantaları 2014, okul çantaları 2015, okul çanta modelleri, nike okul çantaları, nike sırt çantası modelleri, nike okul çanta fiyatları Kız ve erkek öğrenciler tarafından en çok tercih edilen okul çanta markası arasın da yerini korumaya devam eden nike okul çantaları, 2014/2015 eğitim ve öğretim yılına devam edecek öğrenciler tarafından yine tercih edilmenin garantisini yaşıyor. Farklı...

Sayfayı Paylaş