gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Okul Kantinlerinde Neden Meyve Satılmıyor?

Konu, 'Egitim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

okul kantinlerinde neler satılabilir kantinde neler satılır Mevsimine göre meyvelerin satılması hem üretici hem de tüketici açısından tabiki faydalı olacaktır. Gönül de satılmasını, okul kantinlerin de bol bol meyve tüketilmesini ister.
    Amma velakin fiyatta ve kalitede bir standart sağlamak mümkün değil, sürekli (günlük) bir denetlemeyi zorunlu kılar. İşletmeciler de bu işi kar sağlamak amacıyla yaparlarsa (ki öyle yapmaları gerekir), her öğrenci meyvesini, meyve suyunu evden getirmeye başlar. İşletmecilerin meyveleri de satılmadan çürümeye yüz tutar.

En iyisi mi kantinlerdeki mevcut düzen devam etmeli, getirenler getiriyor zaten meyvesini, içeceğini. Bence öğrencilerimizi özendirmeye çalışsak daha faydalı olur.

Kantinlerde Meyve Satılmıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) genelgesi olmasına rağmen okul kantinlerinde meyve satılmıyor.

Konunun uzmanları, kantinlerdeki denetimsizlikten yakınırken okullarda narenciye tüketiminin yaygınlaşmasını istiyor.

Adanalı Ziraat Mühendisi Şaban İş, okullarda narenciye tüketiminin artırılması için mücadele veriyor. Okul kantinlerinde öğrencilerin doğal beslenecekleri meyveler, süt ürünlerine rastlamadığına dikkat çeken Şaban İş, tüm okul kantinlerinde, çocukların sağlıklı ürünler tüketmesi ve sağlıklı beslenme ve gelişebilmeleri için meyve, meyve suyu ve süt tüketiminin artırılmasını talep etmişti. Bu dilekçeye karşılık Milli Eğitim Bakanlığı, 2007 yılında bir genelge yayınlamış ve kantinlerde meyvelerin taneyle satılması, gazlı içecek çeşitlerinin azaltılması ve taze meyve suyunun teşvik edilmesi talimatını vermişti. Aradan geçen 3 yıllık süreye rağmen, okul kantinlerinde meyve ve taze meyve suyu bulunmuyor.
    Eğitim-Bir-Sen Adana 2 No'lu Şube Başkanı Ali Uslu da okul kantinlerinde meyve satılabileceğini ifade ederek şunları söylüyor: "Bir elma 10 kuruşa ya da 20 kuruşa satılabilir. Meyve yenilmesi teşvik edilebilir. Kantinlerde böyle bir eksiklik var. Okullarda taze sıkılmış portakal ve nar suyu satılmalı. Elma, mandalina ve portakal kantinlere konulmalı."

Türk Eğitim-Sen 3 No'lu Şube Başkanı Rıfat Çelik ise kantinlerdeki denetim yetersizliğine dikkat çekerek, "Kantinlere sattığı ürünleri nereden aldığı, kaça verdiği ve kullanma tarihi süreleri konusunda kontrol mekanizması yok. Bu denetimler yapılmalı." diyor.

2. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    yemek isteyen zaten evinden getirir ya..cocugum okulda meyve yesin diyen anne baba'da ihtiyacını manavdan vs.giderir beslenmesine koyar :D

Okul Kantinlerinde Neden Meyve Satılmıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Okul kantinlerine dikkat

Okul kantinlerine dikkat

Türk Eğitim-Sen’in okul kantinleri ile ilgili yaptığı anket, kantinlerde sağlıksız yiyeceklerin satıldığı, zehirlenmelerin yaşandığı ve kantinlerin denetlenmediğini ortaya koydu. Ankete göre okul kantinlerinde satılan ürünler fahiş fiyatlarla öğrencilere satılıyor. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, okul kantinleriyle ilgili yaptıkları anket sonuçlarını açıkladı. Türkiye genelinde 3...
  2. Çankırı Zabıtası Okul Kantinlerini Denetledi

Çankırı Zabıtası Okul Kantinlerini Denetledi

Çankırı Zabıtası Okul Kantinlerini Denetledi Resmi büyütmek için tıklayın Çankırı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekipleri, Okul Kantinlerini Düzenli Aralıklarla Denetliyor. Kantinlere Yönelik Denetimleri Milli Eğitim ile Sağlık Müdürlükleriyle Koordineli Olarak Yapan Zabıta Ekipleri, Denetimlerin İlk Aşamasında Temizlik ve Hijyen Kurallarına Uyulup Uyulmadığını Kontrol Etti. Çankırı Belediyesi...
  3. meyvenin cilde faydaları neler ?

meyvenin cilde faydaları neler ?

Selam kızlar :) Ben meycve yemeyi hiç sevmiyorum ama meyvenin faydalarından da haberdarım.Yalnız benim cildim çok bozuk acaba diyorum meyvenin cilde de faydası var mı ?
  4. meyvelerdeki vitaminler nelerdir

meyvelerdeki vitaminler nelerdir

selamlar bana hangi meyvede hangi vitamin olduğuna dair bilgileri verebilirmisiniz.
  5. Demirhindi meyvesinin faydaları nelerdir?

Demirhindi meyvesinin faydaları nelerdir?

Afrika kıtasında fillerin uysallaşması için yedirilen demirhindi meyvesi, Osmanlı İmparatorluğunda susuzluğu kesmesi, kusma ve ateş ve rahatlama için kullanılmıştır. Geleneksel Tıp içinde yaprakları, tohumları sıklıkla kullanılır. Baharat olarak, meyveleri bütün olarak kullanılır. Günümüzde, sanayide şekere kıvam verici, alerjik reaksiyonlarda kullanılır. Demirhindi meyvesi içinde, A, B1,...

Sayfayı Paylaş