Okul Kantinlerinde Neden Meyve Satılmıyor?

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
Okul Kantinlerinde Neden Meyve Satılmıyor?
okul kantinlerinde neler satılabilir kantinde neler satılır
Mevsimine göre meyvelerin satılması hem üretici hem de tüketici açısından tabiki faydalı olacaktır. Gönül de satılmasını, okul kantinlerin de bol bol meyve tüketilmesini ister.

Amma velakin fiyatta ve kalitede bir standart sağlamak mümkün değil, sürekli (günlük) bir denetlemeyi zorunlu kılar. İşletmeciler de bu işi kar sağlamak amacıyla yaparlarsa (ki öyle yapmaları gerekir), her öğrenci meyvesini, meyve suyunu evden getirmeye başlar. İşletmecilerin meyveleri de satılmadan çürümeye yüz tutar.

En iyisi mi kantinlerdeki mevcut düzen devam etmeli, getirenler getiriyor zaten meyvesini, içeceğini. Bence öğrencilerimizi özendirmeye çalışsak daha faydalı olur.

Kantinlerde Meyve Satılmıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) genelgesi olmasına rağmen okul kantinlerinde meyve satılmıyor.

Konunun uzmanları, kantinlerdeki denetimsizlikten yakınırken okullarda narenciye tüketiminin yaygınlaşmasını istiyor.

Adanalı Ziraat Mühendisi Şaban İş, okullarda narenciye tüketiminin artırılması için mücadele veriyor. Okul kantinlerinde öğrencilerin doğal beslenecekleri meyveler, süt ürünlerine rastlamadığına dikkat çeken Şaban İş, tüm okul kantinlerinde, çocukların sağlıklı ürünler tüketmesi ve sağlıklı beslenme ve gelişebilmeleri için meyve, meyve suyu ve süt tüketiminin artırılmasını talep etmişti. Bu dilekçeye karşılık Milli Eğitim Bakanlığı, 2007 yılında bir genelge yayınlamış ve kantinlerde meyvelerin taneyle satılması, gazlı içecek çeşitlerinin azaltılması ve taze meyve suyunun teşvik edilmesi talimatını vermişti. Aradan geçen 3 yıllık süreye rağmen, okul kantinlerinde meyve ve taze meyve suyu bulunmuyor.
Eğitim-Bir-Sen Adana 2 No'lu Şube Başkanı Ali Uslu da okul kantinlerinde meyve satılabileceğini ifade ederek şunları söylüyor: "Bir elma 10 kuruşa ya da 20 kuruşa satılabilir. Meyve yenilmesi teşvik edilebilir. Kantinlerde böyle bir eksiklik var. Okullarda taze sıkılmış portakal ve nar suyu satılmalı. Elma, mandalina ve portakal kantinlere konulmalı."

Türk Eğitim-Sen 3 No'lu Şube Başkanı Rıfat Çelik ise kantinlerdeki denetim yetersizliğine dikkat çekerek, "Kantinlere sattığı ürünleri nereden aldığı, kaça verdiği ve kullanma tarihi süreleri konusunda kontrol mekanizması yok. Bu denetimler yapılmalı." diyor.

yemek isteyen zaten evinden getirir ya..cocugum okulda meyve yesin diyen anne baba'da ihtiyacını manavdan vs.giderir beslenmesine koyar :D

Geri