ölü yıkanırken ruh ne halde ve nasıl hareket ediyor ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  sesin bir enerji türü olduğunu nasıl açıklarız Ben merak ediyorum arkadaşlarım. Acaba ölü yıkanırken ruh ne halde ve nasıl hareket ediyor ?

  Bu konu hakkında bilginiz varsa verirseniz sevinirim.
  [​IMG]

   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi  Merhabalar Değerli Misafirimiz,
  Halk arasında; Ölü toprağa girene kadar oralarda gezinir, herşeyi görür, duyar acaba kim öldü dermiş ? Ta ki bedeni toprağa girdiğinde, " bende gideyim ya herkes gitti allah rahmet eylesin " dermiş ama kafasını kaldırdığında öldüğünü anlarmış diye anlatılır. Dediğimiz üzere tam olarak net bir bilgi olmasada aşağıda biraz daha açıklayıcı bilgiler var.

  Umarım yardımımız dokunmuştur.

  Hz. Ebu Hureyre (R.A) anlatıyor: “Resulullah (S.A.V) buyurdular ki:

  “Bir Müslüman muhtazar olduğu (can çekişme anına girdiği) zaman rahmet melekleri, beyaz bir ipekle gelirler ve şöyle derler: 'Sen razı ve senden de (Rabbin) razı olarak (şu bedenden) çık. Allah’ ın Rahmet ve reyhanına ve sana gadabı olmayan Rabb'ine kavuş.' Bunun üzerine ruh, misk kokusunun en güzeli gibi çıkar. Öyleki melekler onu birbirlerine verirler, tâ semanın kapısına kadar onu getirirler ve: “Size arzdan gelen bu koku ne kadar güzel” derler. Sonra onu mü’minlerin ruhlarına getirirler.

  Onlar, onun gelmesi sebebiyle sizden birinin kaybettiği şeyinin kendisine geldiği zamanki sevincinden daha çok sevinirler. Ona “Falanca ne yaptı? Falanca ne yaptı?” diye (dünyadakilerden) haber sorarlar. Melekler: “Bırakın onu, onda hala dünyanın tasası var!” derler. Bu gelen (kendisine dünyadan soran ruhlara): “Falan ölmüştü yanınıza gelmedi mi?” der. Onlar: “O, annesine, Haviye Cehennemi'ne götürüldü!” derler.

  Aleyhissalat-ü ves Selam devamla derler ki: “Kafir muhtazar olduğu vakit, azab melekleri mish (denen kıldan kaba bir elbise) ile gelirler ve şöyle derler: “Bu cesedden kendin öfkeli, Allah’ ın da öfkesini kazanmış olarak çık ve Allah’ ın azabına koş!” Bunun üzerine , cesedden en kötü bir cife kokusuyla çıkar. Melekler onu arzın kapısına getirirler.

  Orada: “Bu koku nede pis” derler. sonunda onu kafir ruhların yanına getirirler.” (Nesai)

  Sahabelerden Bera b. Azib (R.A) şöyle anlatmıştır:

  "Peygamber Efendimiz ile birlikte Ensardan birinin cenazesine katılmıştık. Mezarlığa vardığımızda ölü henüz toprağa verilmemişti. Peygamber Efendimiz orada bir yere oturdu, bizde onun çevresinde yere çöküverdik. Sanki başımız üzerine kuş konmuş gibi oturuyorduk. Peygamber Efendimiz' in elinde bir çöp vardı, onunla toprağı eşiyordu. Birden başını kaldırarak: "Kabir azabından Allah' a sığınınız." (Ahmed b. Hanbel) buyurdu.

  Ey nefsim!

  Sen neyi istersin? Son nefesinde Azrail (A.S)'ın sana çok korkunç bir vaziyette görünmesini ve ruhunun o kıl torbasına konarak korkunç azaplarla ölmeyi mi, yoksa çok güzel yüzlü ve latif görünümlü bir şekilde gelen Azrail (A.S)'a ruhunu sanki yağdan kıl çıkar gibi verip latif ve misk kokulu meleklerin elinde ölmek mi?

  Tabi latif bir ölüm istersin değil mi?

  Ey nefsim!

  Bu gaflet halinden uyanman ve Allah-u Zülcelal' e ibadet etmen gerekir. Gerçek manada ve hakiki müslüman olarak ibadetlerine dikkat etmen ve Allah-u Zülcelal' in yolunda Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in sünnetinde ve evliyaların istikametinde yürümen gerekir. Yoksa sonunun ne olacağını iyi düşün. Mü’min kulun ruhunun "yağın içinden bir kılın çekilmesi gibi kolay çıkacağı" hadisini bilen bir zat dedi ki: "Ben o kadar Kur'an okuduğum halde bu manayı Kur'an'da bulamadım. Oysa ki ben biliyorum ki Ku-an'da şu ayet vardır:

  "Yaş ve kuru hiçbir şey yoktur ki, apaçık bir kitapta olmasın." (En’am; 59)

  Kur'an'ı Kerim’ de herşey bulunur. İşte bu yüzden ben bu mana niye Kur'an' da yoktur diye merak ettim. Bir gün Peygamber Efendimiz (S.A.V)'i rüyamda gördüm. Ona: "Ya Resulullah! Böyle böyle, bu mesele bana merak oldu." dedim. O da bana: "Yusuf suresini oku." dedi. Yusuf suresini okudum. Orada şöyle geçiyordu: "Mısırdaki kadınlar; 'Züleyha kendi kölesine muhabbet besliyor' diye onu itham ettiler, kınadılar. Züleyha da onları topladı ve her birisinin eline bir elma ve bıçak verdi. Onlar elmaları soyarken, Yusuf’ u da onların yanına çıkardı. Kadınlar Yusuf' un güzelliğine bakarken, ellerini kesmeye başladılar. Yusuf’ la meşgul olmaktan ellerinin kesildiğini hissetmediler, hiç acı duymadılar." Ben bunu okuyunca anladım ki, mü’minin ruhu vücuttan çıkarken, Allah-u Zülcelal, onun gözlerinin önüne ahiretteki yerini, Cennet-i Ala' yı getiriyor. Mü’min de onunla meşgul olurken, ruhun çıkarken verdiği acıyı hissetmiyor.

  Bir gün Hz. Ömer (R.A) Ka’b (R.A)’a “Ey Kaab, bize, biraz ölümden söz et.” deyince, Ka’b şunları söylemiştir: “Ölüm, insan oğlunun içine sokulmuş bir diken ağacına benzer. Bu ağacın her dikenli ucu, adamın damarlarından birine batmıştır. Bir süre sonra çok kuvvetli bir insanın o ağacı geri çektiğini düşün! Ağaç geri çekilince kopardığını koparır ve bıraktığını da bırakır.”

  Ey nefsim!

  Akıllı olan bir kimse gibi, ölüm anının dehşetini göz önüne getir ve onu iyice düşün. Dünyayla sarhoş olan bir kişinin yapacağı şekilde bu anlatılanları sanki duymamış, okumamış gibi olma.

  Ey nefsim!

  Eğer sen dünya muhabetiyle, keyf-u sefasıyla sarhoş değilsen ve aklın yerindeyse bu ikisinden kendine faydalı ve selametli olanını seç. Eğer ruhunun yağdan kıl çekilir gibi alınmasını ve ölürken Cennet' teki yerini görmek istiyorsan, söylediğimiz programa uy ve Allah' a itaat et ! Tabii ki sen, canının kolay alınmasını ve ölürken cennetteki yerini görmek istersin değil mi? Öyleyse: Ey nefsim! Birbirimize söz verelim, birbirimizi aldatmayalım, bu kadar gaflet yeter... Bu ömrümüz, senin elinde hep boşa sarfoldu. Sen bana ne kadar yaramaz bir arkadaşlık yaptın. Ben hep senin istediğin gibi davrandım. Şimdi tevbe edelim, Allah' a yönelelim, ömrümüzü boşa sarfetmeyelim. Şimdi madem ki önümüzde böyle tehlikeler vardır, ben de senin dediğine uyuyorum. Sana teslim oldum de, bir daha yanlış yapmamaya söz ver...

  Allah-u Zülcelal şöyle buyurmuştur:

  "Sonra onu öldürür ve kabre koyar." (Abese; 21)

  Ey nefsim!

  Düşün ki sen öldün. Şimdi kabre girmek zamanı geldi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

  "Kabir ya cennet köşklerinden bir köşktür ya da cehennem çukurlarından bir çukurdur." (Tirmizi, Beyhaki)

  Hz. Peygamber (S.A.V) diğer bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur :

  “Mü’min genişleyen ve aydınlanan kabrinde yeşil bir bahçede olur. Kafir ise, daralan ve kararan kabrinde yılan ve akreplerin hücumuna uğrar. Bu yılan ve akrepler, kıyamete kadar onu ısırıp zehirlerler.” (İbn-i Hıbban)

  Bildirildiğine göre Abdullah b. Ömer (R.A) şöyle demiştir: "Mü’min kul mezara konulunca, kabri yetmiş arşın uzunluğunda genişleyiverir. Üzerine reyhan kokuları saçılır, ipekli elbiselere büründürülür. Eğer dünyadayken, birazcık bile olsun Kur'an okumuş ise, onun aydınlığı kendisine yeter. Yok eğer hiç Kur'an okumamış ise, güneş gibi parlak bir nurla kabri aydınlatılıverilir. Onun kabrindeki hayatı taze bir gelinin hayatı gibi olur. Rahat uykusundan kendisini sadece aile fertleri uyandırır. Yatağından kalkınca da uykusuna doymamış gibi mahmurdur.Buna karşılık kafir kulun kabri öylesine dar olur ki, içinde kaburga kemikleri karnına geçer. Ayrıca üzerine deve boynu iriliğinde, yılanlar salınır, yılanlar kemiklerini çırılçıplak hale getirinceye kadar, vücudundaki etlerin tümünü yiyip bitirirler. Arkasından yanına kör, sağır ve dilsiz azap melekleri gönderilir. Bu azap meleklerinin yanında demir topuzlar vardır, bu topuzlarla onu dövmeye koyulurlar. Döverken feryadını duymazlar ki haline acısınlar! Kendisini görmezler ki, ona merhamet etsinler!"
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  BiLMiYoRuM WaLLa ;)
   
ölü yıkanırken ruh ne halde ve nasıl hareket ediyor ? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Elektrik Kesildiği Halde Telefonlar Nasıl Çalışır!!

  Size şaşırtıcı gelebilir ama, telefon evimizdeki en basit cihazdır. O kadar basittir ki, ana yapısı yüzyıldır değişmemiştir. Eğer 1920′li yıllardan kalma bir antika telefon bulabilirseniz, fişini duvardaki deliğe takın, gayet iyi çalışır. Telefon sistemi o kadar basittir ki, evimizin bir ucuna bir aparat, diğer ucuna bir başka aparat koyup, bunları birbirlerine araya 9 voltluk bir pil ve bir...
 2. 'Düşünüyorum, O Halde Varım' OUT

  düşünüyorum öyleyse varım kime ait düşünüyorum o halde varım öyleyse kompozisyon o halde sözünün açıklaması ingilizce Hiç olmadığı kadar çok sayıda kişisel ve kurumsal gelişim çalışması yapılıyor. Bu alanda yayınlanan kitaplar, dergiler, internet siteleri giderek daha fazla yaygınlaşılıyor. Hem ilgi büyük, hem üretim. Hangi konuda kendimizi ya da içinde bulunduğumuz operasyonu iyileştirmek...
 3. Bakterilerin evrimi. Nasil oluyorda bu organizmalar bizi her defasinda alt ediyor?

  Bakteri gelişimini önleyen ya da onları öldüren Antibiyotikler ilk keşfedildikleri zaman zatürree, tifo gibi hastalıklara mucizevi bir çözüm gibi gözükmüşlerdi. Fakat neredeyse bu buluştan hemen sonra, bakteriler bu antibiyotiklere karşı evrimleştiler ve ilaçlarımızı bu savaş içinde etkisiz kıldılar. Aşağıdaki tabloda Vancomycin antibiyotiğine karşı 1990'larda artan direnci görüyoruz....
 4. Gülüyorum O Halde Zayıfım

  Bir kahkaha bir kalem pirzolanın yerine geçer mi bilinmez, ama mutlu olan insanların mutsuz olan insanlara göre daha zayıf olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bunun nedeni ise mutsuzluğun neden olduğu yeme isteğine karşı koyamamak Mutluluk ve yemek yeme davranışları kişiden kişiye farklılık gösterse de, çoğu insanın mutsuz olduğunda alacağı ilk soluk buzdolabının önü ya da bir...
 5. Merak ediyor musunuz Kuru temizleme nasıl yapılıyor?

  evde kuru temizleme nasıl yapılır ewet meleklerim genelde takım palto ve ceketler kuru temizlemeye verilir özellikle açık renkler bakalım nasıl yapılıyomuş... Giysilerinizi evde çamaşır makinesinde yıkarken kirleri çözen madde sudur. Ancak örneğin yünlü kumaşlarda olduğu gibi, birçok kumaş türünde su etkili olamayabilir. Kuru temizlemede suyun yerine bir petrol ürünü kullanılır....
 6. Miyoplar Nasıl Görür Merak Ediyor musunuz ?

  miyop göz miyoplar olan insan nasıl görür miyop nasıl görür Gözlük kullanan kişiler gözleri sağlıklı olan insanlara bir türlü gözlüksüz dünyayı nasıl gördüklerini anlatamazlar melekler :) Hatta zaman zaman hiç mi görmüyorsunuz gibi garip sorularla bile karşılaşabilirsiniz. Ben de bir miyop olarak gözlük kullanmayan anlayamaz diye geçiştirdiğim bu sorulara cevabı nihayet buldum. Nette...
 7. Karakteriniz Ömrünüzü İşaret Ediyor Nasıl mı? İşte Cevabı..

  Karakterimiz ve Yaşam Süremiz Karakterimizin Yaşamımıza Etkisi Hayata pozitif bakabilmek, her zaman mutlu olmak,sıkıntıları bi yana bırakmak,düzenli bir hayat yaşam süremizi etkiliyor..Sağlıklı yaşam için neler yapılmalı ve nasıl yaşamalıyız..işte aşağıdaki yazımıza göz atın... Karakteriniz Ömrünüzü İşaret Ediyor! Yapılan bir araştırmaya göre yaşam tarzı ve genetik dışında...
 8. Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl ve Ne Zaman Etki Ediyor ?

  Bu konu; Yumurta Çatlatma İğnesi Nasıl ve Ne Zaman Etki Ediyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bebek sahibi olma yolunda yapılan tedavilerden biri yumurta çatlatma iğnesidir. Fizyolojik sebeplerle yumurtası çatlamayan kadınlara uygulanan bu yöntemle yumurtanın zamanı geldiğinde çatlayıp döllenmesi sağlanır. Peki bu iğneler nasıl ve ne sürede etki ederler? Yumurta...
Tags: Add Tags

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. ölüler bizi görür mü

  ,
 2. ölüler bizi görürmü

  ,
 3. ruhlar bizi görürmü

  ,
 4. ölen kişi bizi görürmü,
 5. ölüler bizi duyar mı,
 6. öldükten sonra ruh ailesini görür mü,
 7. ölen kişinin ruhu bizi görürmü,
 8. insanlar öldükten sonra bizi görebilirler mi,
 9. ölüler dünyayı görürmü,
 10. ölüler mezarda bizi görürmü