gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ölülerimizi saymayın!- can dundar

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Savaş insanı duyarsızlaştırıyor. "Neyse ki zayiatımız az" diye konuşma*lar oluyor sağda solda... "Böyle bir ope*rasyon için 20 şehit çok iyi" deniyor, öte yandan gazeteciler "200 PKK'lı öldürülmüş. Bu az değil mi?" diye soruyorlar. "200 ölü için harekata de*ğer miydi" tartışmaları yapılıyor.[/FONT] [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Böyle konular açıldığında hep birkaç yıl önce okuduğum bir asteğmenin mektubuna gidiyor aklım... Şırnak'ın Görmeç köyünden yazılmış mektup... Çizgili dosya kağıdında bozuk bir elyazısı...[/FONT] [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Sevgili anneciğim" diye başlıyor ve şöyle de*vam ediyor:[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Şu mektubu yazmak için kağıdı bile askerler içinden aratarak zor buldum. Burada yaşamak çok zor anne... Yaşamak da ölmek de çok tuhaf buralarda.."[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]***[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Tartışıyoruz...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ülke ekonomisi bu hare*kat için ödenecek 50 trilyo*nu kaldırabilecek mi? Aca*ba bu paraya değer miydi? Bu bedel biraz pahalı değil mi?[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Herşey tartışmalı" di*yor biraz gözüpek olanları*mız... "Operasyonun mali*yeti kamuoyu önünde didiklenmeli... Ne de olsa bu para bizim vergilerimizden ödeniyor..."[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Oysa insan canı maliyet listelerinde değil... Para et*miyor, vergisi de cep yakmıyor. O yüzden "Değer miydi bu canlara" soru*su akla bile gelmiyor.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Sürüyor Asteğmen'in mektubu:[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Burada uyumakla ölmek arasında pek fazla fark yok. Daima uyanık olmak zorundaydım. Bir anlık gaflet hepimizin sonu olabilir. Akşam olun*ca herşey bitiyor. Sadece bekleme başlıyor. Taa ki bir Kaleşnikofun bu sessizliği bozmasına ka*dar. İşte o zaman insanın aklına hiçbirşey gelmi*yor. Yaşamak da ölmek de çok tuhaf buralarda..."[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]* * *[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Plevne Zaferi"... "Çelik Harekatı..."[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Harekatların, zaferlerin adları var, ölülerinse yalnızca sayıları...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]İş "karşı"da da farklı değil. Osman Öcalan, 1992 harekatında sadece 150 kayıp verdiklerini açıklayıp öğünmemiş miydi?[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Cezmi Ersöz, son kitabında bu yaklaşımı "sayı*ların amansız oyunu" diye niteliyor:[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Ölen, yaşanmamış coşkulardır, görülmemiş düşlerdir, meçhul arzulardır. Kalplerdeki yemin, kalplerdeki sırlardır, insanla beraber ölen, uçsuz bucaksız, ve eşsiz bir dünyadır".[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ve asteğmenin mektubu şöyle bitiyor:[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Buralara nasıl düştüm, suçum neydi bilmiyo*rum. Ama "Başa gelen çekilir" diyorum. Ne yaşa*yacağım, ne öleceğim belli. Herşey olabilir. Ama buradan sağ salim dönmek ve sizlere tekrar ka*vuşmanın özlemiyle yaşamaya daha kuvvetli sarılıyorum."[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]***[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Asteğmen Hakan Zeki Varan, bu mektubu yazdıktan iki gün sonra Şırnak'ın Görmeç ilçesin*de çığ altında kalarak öldü.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Yine o alışkın olduğumuz toplu rakamlar ara*sında haberdar olduk ölümünden... Ne mektubu*nu okuyan, ne adını duyan oldu. Yıl sonu bilan*çolarında karşılık verilen ölü sayıları kıyaslanır*ken listede yeraldı mı bilmem.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Rakamlar açıklanınca birileri "Bu ölü sayısı çok" dedi. Başka birileri "Bu hiçbirşey değil" de*yip, arazi koşullarından sözetmeye başladı.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Cezmi Ersöz'ün deyişiyle "sayıların o amansız oyunu" başladı yeniden...[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ölenin adı tanıdıksa, içimiz cız etti. Tanımadık*larımıza kederlenmedik.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Haberlerde ölü sayısı büyükse üzüldük. Küçük rakamlar haberden bile sayılmaz oldu.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Duyuyorum; birileri rakamları sayıyor bir yer*lerde... topluyor, çıkarıyor.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Bense Zeki asteğmenin mektubunu koyuyo*rum terazinin diğer kefesine... Ve hepinizden ri*ca ediyorum:[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Düşün O'nu hesaptan... ölülerimizi saymayın.[/FONT]
    [FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Çünkü "eşsiz bir dünyadır, onlarla beraber ölen..."[/FONT]

Ölülerimizi saymayın!- can dundar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mısır'ın Ölüler Kitabı

Mısır'ın Ölüler Kitabı

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Ölüyü diriltemem

Ölüyü diriltemem

ÖLÜYÜ DİRİLTEMEM Trablusşam Nakîb-ül-eşrâfı Şeyh Abdülfettâh Zağbî Efendi, Yûsuf Nebhânî hazretlerine şöyle anlatmıştır: Bir defâsında bir arkadaşımız hastalanmıştı. Abdullah ibni Şeyh Hıdır ez-Zağbî'yi de yanımıza alıp ziyâretine gitmek istedik. Onu götürmekten maksadımız hastanın bereketlerinden istifâde ederek şifâya kavuşması idi. Ancak gitmek istemedi. Çok ısrar edince kabûl edip...
  3. ölüden mektup

ölüden mektup

ÖLÜDEN MEKTUP... Dostlarım, Dün, oldukça yağmurlu, Mezarlık çamurluydu, Özür dilerim... Hastalığım amansız, Ölümüm; size göre Erken ve zamansızdı. Kara haber Tez yayıldı.. Aldınız. Cami avlusuna, koşup geldiniz, Son bir görev bildiniz... Kiminiz, Namaz vaktini, iple çektiniz. Acele işiniz vardı, gidecektiniz. Kiminiz, Kaçamak tebessümle, Hasretler giderdiniz; ''Bir...
  4. Ölülerden elektrık üretılecekmiş...

Ölülerden elektrık üretılecekmiş...

Tüm ilginç fikirler Asya ülkelerinden çıkıyor. Bu kez Tayvan'dan geldi haber. Ölülerden elektrik üretilecek. ALLAH sonumuzu hayr etsin...bir onlar kalmıştı onlarıda kattık icatlarımıza.....Bari ölüleri rahat bırakın... Tayvan'ın başkenti Taipei'deki bir krematoryum ölü bedenlerin yakılma işlemi sırasında ortaya çıkan ısıdan elektrik üretecek. Krematoryumun müdür yardımcısı Yang Yi-lin AFP'ye...
  5. ölülerimiz unutmayalım ....

ölülerimiz unutmayalım ....

ölülerimiz için dua Salih El-Mersi'nin şöyle dediği rivayet edilir : Bir ...cuma gecesi sabah namazını kılmak için,mescide... gitmek üzere evden çıktım. Giderken yolumun üzerindeki kabristana uğradım. Kendi kendime: "Sabah oluncaya kadar burada kalayım" dedim. Bir kenara oturdum. Biraz sonra üzerime bir ağırlık çöktü ve uyuya kaldım. Rüyamda kabristanda yatanların hepsinin çıkmış...

Sayfayı Paylaş