ölülerin ruhları dünyaya gelir mi ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. Slm.Ben bir şeyi çok düşünüyprum ve merak ediyorum. Ölülerin ruhları dünyaya gelip dolaşırmı ?
 2. Sayın misafirimiz,


  Berzah âleminde ruhlar, akrabalarının ziyaretine giderler; bazıları her gün, bazıları iki günde bir, bazıları da iki cumada bir, ayda bir, bazısı da yılda bir defa. Bu farklılık onların makamlarının darlık ve genişlik durumuyla ilişkilidir.


  Bir hadiste şöyle geçer: Ölüler Ramazan ayının her Cuma günü (ailelerinin yanına) gelir; durup hüzünlü bir sesle ve ağlayarak şöyle seslenirler Ey eşlerimiz, ey çocuklarımız, ey akrabalarımız, bize bir şeyle merhamet eyleyin. Allah size merhamet etsin. Bizi hatırlayın ve dualarınızda unutmayın.


  Ölü ruhun cesedinden ayrılmasından sonra öldüğünü anlamaktadır. Nitekim hadislerden de anlaşıldığı gibi ruhun cesedden ayrılması ile nimet ve azap başlamaktadır. Ayrıca ölünün sadece baş tarafı değil bütün vucudunun üstüne tahta, kerpiç veya kamıştan şeylerle örtmek müstehaptır.


  Ruh bedenden ayrılınca, yani insan ölünce artık biz onun bulunduğu âlemde sürdürdüğü hayatı müşahede edemiyoruz. Ama şer'î naslarda haber verilmiş olan her şeye kesin olarak inanıyoruz.


  Ölüm meleğinin ruhları alışı, Allah'ın izniyledir.
 3. İnsan, ruh ile bedenin birleşiminden oluşur. Ruh, bedeni ev gibi kullanır. Uykuda çıkar gider; uyanınca geri gelir. Ölen beden, yıkılan ev gibidir; yeniden yaratılıncaya kadar ruh oraya dönmez,ALLAH-Ü TEALA, vefat ettirdiği kişilerin ruhlarını kendi katında tuttuğunu ve dünyaya dönememeleri için arkalarına bir berzah / engel koyduğunu Kuranda geçen bazı ayetlerde(zümer 39/42,Müminun 23/99-100), açık bir şekilde bildirmiştir,

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. ruhlar dunyaya gelırmı

  ,
 2. öldükten sonra ruh evine gelirmi

  ,
 3. olulerin ruhlari evlerine gelir mi

  ,
 4. öldükten sonra ruh evine gelir mi,
 5. ölüler dünyaya gelirmi,
 6. insan ölünce ruhu evine gelir mi,
 7. ölen kişinin ruhu evine gelir mi,
 8. ölüler eve gelirmi,
 9. ölülerin ruhları dünyaya gelirmi,
 10. ölüler evine gelirmi,
 11. ölen ruhlar dünyaya gelirmi,
 12. ruhlar dünyaya gelebilir mi,
 13. ruh gelirmi,
 14. ınsan ölünce ruhu gelirmi,
 15. olen kisilerin ruh lari eve gelirmi