ölülerin ruhları dünyaya gelir mi ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. Slm.Ben bir şeyi çok düşünüyprum ve merak ediyorum. Ölülerin ruhları dünyaya gelip dolaşırmı ?
  Kadınlar Melektir
 2. Sayın misafirimiz,


  Berzah âleminde ruhlar, akrabalarının ziyaretine giderler; bazıları her gün, bazıları iki günde bir, bazıları da iki cumada bir, ayda bir, bazısı da yılda bir defa. Bu farklılık onların makamlarının darlık ve genişlik durumuyla ilişkilidir.


  Bir hadiste şöyle geçer: Ölüler Ramazan ayının her Cuma günü (ailelerinin yanına) gelir; durup hüzünlü bir sesle ve ağlayarak şöyle seslenirler Ey eşlerimiz, ey çocuklarımız, ey akrabalarımız, bize bir şeyle merhamet eyleyin. Allah size merhamet etsin. Bizi hatırlayın ve dualarınızda unutmayın.


  Ölü ruhun cesedinden ayrılmasından sonra öldüğünü anlamaktadır. Nitekim hadislerden de anlaşıldığı gibi ruhun cesedden ayrılması ile nimet ve azap başlamaktadır. Ayrıca ölünün sadece baş tarafı değil bütün vucudunun üstüne tahta, kerpiç veya kamıştan şeylerle örtmek müstehaptır.


  Ruh bedenden ayrılınca, yani insan ölünce artık biz onun bulunduğu âlemde sürdürdüğü hayatı müşahede edemiyoruz. Ama şer'î naslarda haber verilmiş olan her şeye kesin olarak inanıyoruz.


  Ölüm meleğinin ruhları alışı, Allah'ın izniyledir.
 3. İnsan, ruh ile bedenin birleşiminden oluşur. Ruh, bedeni ev gibi kullanır. Uykuda çıkar gider; uyanınca geri gelir. Ölen beden, yıkılan ev gibidir; yeniden yaratılıncaya kadar ruh oraya dönmez,ALLAH-Ü TEALA, vefat ettirdiği kişilerin ruhlarını kendi katında tuttuğunu ve dünyaya dönememeleri için arkalarına bir berzah / engel koyduğunu Kuranda geçen bazı ayetlerde(zümer 39/42,Müminun 23/99-100), açık bir şekilde bildirmiştir,

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. ruhlar dunyaya gelırmı

  ,
 2. öldükten sonra ruh evine gelirmi

  ,
 3. ölüler dünyaya gelirmi

  ,
 4. insan ölünce ruhu evine gelir mi,
 5. ölülerin ruhları dünyaya gelirmi,
 6. ölen insanın ruhu evine gelirmi,
 7. ölünün ruhu evine gelir mi,
 8. ruh eve gelirmi,
 9. olen kisilerin ruh lari eve gelirmi,
 10. ölu eve gelirmi,
 11. ÖLEN İNSAN GERİ GELİRMİ,
 12. ölülerin ruhlari cuma geceleri gelirmi ,
 13. ölen insan dünyaya gelir mi,
 14. ruhlar ziyarete gelir mi,
 15. oldukten sonra ruh evine sevduklerine gelirmi