gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Ölüm Adetleri

Konu, 'Örf ve Adetlerimiz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Bir kişi öldüğü zaman 3-4 gün o ölü evinde oturulur.Ölü evinde kadınlar ağıt yakarken erkekler de ayrı bir evde otururlar.Bir kişi öldükten sonra hoca gelir.Su selası verilir.Ölü mezara gömüldükten sonra ölü evine yemekler getirilir.Ölünün canı için gelen yemekler yenir.Ölü evinde Kur'an okunmaya başlanır.Kur'an okunduktan sonra Perşembe yapılır, şeker dağıtılır.Ölünün elli ikinci gecesi yapılır.

2. Kayıtsız Üyeyim

Kayıtsız Üyeyim Forum Okuru

ben bir şey anlamadım. Lütfen daha iyi anlatabilir misiniz?

Ölüm Adetleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Öldü....

Öldü....

Öldü.... Iki dakika önce............................ Yapayalnız kaldı ruhunu yitirince Geceymiş.... tek başınaymış.. ona ne!? Öldü dedim ya size! Tam da iki dakika önce.. Sevdadan mı? değil... Hayat kavgası mı? hayır! Ruhunu diyorum.. ruhunu yitirdi! Öldü dedim ya size.. daha ne diyeyim? Sebepsiz kaçışlar planladı durdu hep.. En sonunda başardı: Ne istedi ruhundan? Neden kıydı?...
  2. Ölü/Ölüm

Ölü/Ölüm

Ölmek dince eksikliğe ve itikat bozukluğuna; yolculuğa, bir yere taşınmaya yahut yoksulluğa yahut evlenmeye, Ölüm bazen uzlete, rahata kavuşmaya yahut şerefe; âni ölüm yoksul için zenginliğe, zengin için yoksulluğa, Ölmek, bir hatadan yahut günahtan pişman olmaya, ölüm belirtileri olmadan, uyurken hastalanmaksızın öldüğünü görmek ömrünün uzun olmasına, Bir şeyden korkan yahut üzüntü ve sıkıntı...
  3. Adet

Adet

1Sayı. 2Herhangi bir sayıda olan (şey), °tane.
  4. Anadolu'da Ölümle İlgili Adet ve İnanışlar

Anadolu'da Ölümle İlgili Adet ve İnanışlar

hamileyken mezarlığa gidilirmi hamileyken mezarlığa gidilir mi adetliyken gidilir mi adetliyken camiye regl döneminde Toplum hayatı birçok alanda değişik inanma, adet, töre, tören, ayin, kalıp davranış vb. tarafından kuşatılmıştır.Gelenek görenek ve inançların daha etkili olduğu özellikle küçük yerleşim birimlerinde,geçiş dönemlerinden olan ölüm de toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın yoğun...
  5. ölü...

ölü...

Hangi mahallede imam yok, Ben orada öleceğim. Kimse görmesin ne kadar güzel, Ayaklarım, saçlarım ve her şeyim. Ölüler namına, azade ve temiz, Meçhul denizlerde balık; Müslüman değil miyim, haşa, Fakat istemiyorum, kalabalık. Beyaz kefenler giydirmesinler, Sızlamasın karanlığım havada. Omuzlardan omuzlara geçerken sallanmayayım, Ki bütün azalarım hülyada. Hiçbir dua yerine getiremez, Benim...

Sayfayı Paylaş