gebe
  1. zuzu65

zuzu65 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Ölüme 1 Dakika Kala

Konu, 'Hayat Bilgisi' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

giyotin korkunç .
    _-ÖLüMe 1 DaKiKa KaLa-_

Hapishanede on iki yıl geçiren bir adam tanırım.Üzerine kirizler gelirdi.Bir çocuk gibi hüngür hüngğr ağladığını gördüm.Hatta bir gün İNTİHARA bile kalkıştı.Hapishanede ki hayatı çok kötüymüş,ama bu,hiç kuşkusuz o denlide değersiz değil.Orada örümcek ve pencerenin altında büyüyen bir ağaçtan başka tanıdığı da olmamış...Fakat size geçen yıl tanıdığım bir adamdan söz edeceğim.Çok garip bir olaydı.Az görülen cinstendi bir şeydi.Size söz ettiğim adam bir gün diğer mahkumlarla beraber İDAM sephasına goturuluyor ve orda ona siyasi bir olaydan dolayı kurşuna dizileceği kararı okunuyor.20 dakika sonra bu zavallının af kararı geliyor:İki kararın okunması arasında geçen 15 ve 20 dakikalık süre içinde bu adam bir kaç saniye sonra çleceği düşüncesi ile yaşamıştı.Bu konuda ona bazı sorular da sordum.Her şeyi canlı olarak hatırlıyor ve o birkaç dakikalık süre içinde,olan şeylerin sonsuza kadar aklından cıkaramayacagını söylüyordu.Askerlerin ve halkın kuşattığı sehbadan 20 adım öteye 3 direk cakmişlardı,çünkü kurşundan geçecek bir kaç mahkum varmış.Bunlardan üçünü getirmişler ve direklere bağlamışlar,üzerlerine de bir mahkum elbisesi (Uzun beyaz bir gömlek)giydirmişler;tüfekleri görmemeleri içinde gözlerini bağlamışlar,sonra,her direğin karşısına bir manga asker geçmiş.Bana bunu anlatan adam listeye sekizinci olarak yazıldığı için ancak 3 cu postada direğe bağlanacaktı.Bir papaz elinde ki hacla hepsini kutsamış... Fazla değil,sıralarının gelmesini 5 dakikacık kalmış.O, bu 5 dakikayı kendisi için her şeye bedel olarak gördüğünü söylüyordu.Ona öyle gelmiş ki bu 5 dakikayı son derece ''Hesablı Yaşamak'' gerekir, son anını hic aklına getirmemeli...Hemen bu 5 dakikayı planlamış:arkadaşları ile vedalaşmak için 2 dakika,2 dakika da son kez kendini düşünmek ve son 1 dakikayı ise cevresine bakmak...Bütün bu yaptığı hesabı,zamanı 3 bölmesini çok iyi hatırlıyordu.27 yaşında,salıklı güçlü bir gençken ölecekmiş.Arkadaşları ile vedalaşırken sormuş olduğu bir soruyu ve verilen yanıtla çok güzel hatırlıyordu.Arkadaşlarıyla vedalaşması bitince kendisi için ''Kendini Düşünmek'' için ayırdıgı kalan 2 dakika da neler düşüğneceğini bile hesablamış.Bu kısa süre içinde cabucak ve apaçık yanıt bulmak istiyordu.Şimdi vardı ve yaşıyordu ama 3 dakika sonra ''HİÇ'' olacaktı...
    Bir kimse yada bir şey...Ama nasıl bir kimse? Nerde ? Bütün bunları düşünmek ve yanıtlamak için de sadece 2 dakikası vardı.Yakınlarda bir kilise vardı.Kilisenin tepesi yıldızlıydı,çatısına inen güneş ışınlarıyla parlıyordu.Bu çatıya,çatıdan yansıyan ışınlara korkunç bir ısrarla baktığını,onlardan gözlerini ayıramadığını hatırlıyordu.Bu pırıltılara 3 dakika sonra yepyeni bir varlık olarak kavuşacakmış gibi gelmiş ona...Bu bilinmeyen yeni varlığa dönüşme düşüncesi onu çok korkutmuş.Ama o,''O anda ağır,aralıksız düşünceler duyuyordum'' diyordu.Ah,ölmesem! yeniden hayata kavuşsam! ne sonsuz mutluluk! dünya benim olur! Her dakikanin değerini bilir,hiç bir anımı boşa gecirmem!...''Bunları düşünürken bu duyguların sonunda tamamen değiştiğini,bir an önce ölüp kurtukmak istediğini söylüyordu.''
    '' - Nihayet idam yerine gitmek üzere yola cıkarlar.Mahkumun içinde bu anda bile yaşayacağı umudu vardı.Ama öyle geliyorki yol boyunca hep: ''Biraz daha yaşıyacagım,önümde daha 3 saat var...Bu sokağı gecince öbür sokak,ondan sonra sağ tarafta ekmek fırını bulunan öteki sokaktan gececegiz....Ekmekçiye kadar önümğzde epey yol var...''diye düşünür.Çevresinde gürültlü bir topluluk,on binlerce yüz,on binlerce göz vardır.Bütün bunlara gögüs germesi gerekir,ama asıl düşündüğü şudur....''Buarada on binlerce kişi var,onlardan birini değil de beni idam edecekler!! '' İşte bütün bu hazırlıklar...İdam sehpasına bir merdiven ile cıkıyor.Basamağın önünde birden Ağlamaya başlıyor.Oysa güçlü bir erkek olduğunu söolüyorlardı.Acımazsız bir KATİLMİŞ.Bütün bu zamanlarda papaz yanındaydı,araba da yanında oturuyor bir şeyler söylüyordu,ama onu duydugunu hiç sanmıyorum.Dinlese bile üçüncü sözcükten ötesini anlamamıştır.Mutlaka Böyledir.Basamakları çıkmaya başladı.Ufak adımlarla yürüyordu,çünkü ayakları bağlıydı.Akıllı bir adam olduğu anlaşılan papaz,konuşmasını kesti,HAÇ ı öptürmeye başladı.Basamağın başına geldiğinde daha da SOLDU,yukarı idam sehpasına çıkınca birden BEYAZ laşmaya,bir kagit gibi beyazlaşmaya başlamıstı.Ayaklarının güçü kalmamış,uyumuştu;miğdesi bulanıyor,bir şey sanki bogazını sıkıyor gıdıklıyordu.Bunları bir korku anında yada bilinciniz çalıştığı halde iradenizin kayıp oldugu anda siz de duymazmısınız? Anidan yaşanan çöküntü gibi bir şeydir bu...İşte mahkumun kendisini böyle hissetiği anda papaz sesini cıkarmadan hemen dört ucu gümüş HAC ı dudağına dayayıveriyor;hem de bunu sık sık tekrarlıyordu.HAC dudaklarına değdikce o gözlerini acıyor,bir kaç saniye için canlanıyor,ayakları bir kaç adam daha gidiyordu.HAC ı aç gözlülükte cabuk cabuk öptürüyordu.Onun bunu o an da dini duygularla yaptığını hiç sanmıyorum.Bu giyotin tahtasına varana değin devam etti.Tuhaftır böyle bir anda nedense sayıklamaları pek sık rastlanmıyor! Tersine kafa son derece canlı calışıyor,ama bende öyle sanıyorum ki o anda insanın kafasında türlü,gereksiz gülünç düşünceler dolaşır.''O anda bana bakıyor,alnında bir siğil var,celladın alttaki düğmesi kopmuş...'' Bu anda gördüğü her şeyi bilir gözleri ve tek noktada dolaşıp durur.Bütün bunlar Son ceyrek saniye içinde gecer ve başını GİYOTİNE koyup beklediği anda biter... Hatta Bıcağın boynuna inerken cıkardığı sesİ BİLE BELKİ DUYAR!! muhakkak duyar.Ben olsam,Başımı koyar bu sesi işitmeye calışırdım.Belkide bu son saniyenin,onda biri kadar bir anda duyulur,ama genede duyulur.Bunlar bir yana,hatta baş gövdeden ayrıldıktan sonra bile kısa bir süre de olsa canlı kalındığını bir çok şeyin biline bilecegini söylüyorlar;nasıl bilebilirler? Ya bu canlılık 5 saniye sürecek olsa!.............

Ölüm Güzel Şeydir Budur;perde ardından haber.
    Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü PEYGAMBER. -N.Fazıl kısakürek-

Hayat Güzeldir.......

alıntıdır

2. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Ölüme 1 Dakika Kala
    emeğine sağlık zuzum :)

3. güllü86

güllü86 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Ölüme 1 Dakika Kala

harıka bıseymısss buuu

Ölüme 1 Dakika Kala konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 1 kontöre 15 dakika konuşun

1 kontöre 15 dakika konuşun

Vodafone, Cep Öğrenci tarifesiyle tüm Vodafone'lularla 1 kontöre 15 dakika süreyle konuşabilme imkanı sunuyor. Vodafon'dan yapılan yazılı açıklamada, Cep Öğrenci tarifesine sahip abonelerin, 250 kontör yükleyerek tüm Vodafone'lularla 15 dakikası sadece 1 kontöre konuşabilecekleri belirtildi. Cep Öğrenci tarifesinde 150 kontör yükleyen...
  2. 5 Dakika Daha Kal

5 Dakika Daha Kal

beş dakika daha kal beş dakika daha kal biraz seveyim sonra ben giderim yemin ederim 5 Dakika Daha Kal Senin nakaratın şarkılarda yazılı, hepsini dinledim... hikayeni, sevişini, uğrunda dönen dünyanı... hepsini okudum.. Ve daha çok sevdim, seni.. Ve nice mektuplar yazdım.Hep ''canım sevgilim'' diye başlayan, ''şizofrenim'' diye biten.. Gemici satırlarımda oldu...Avuçlarımla ellerini...
  3. öldü iki dakika önce....

öldü iki dakika önce....

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. Çok oturuyorsanız 1 dakika kalkın

Çok oturuyorsanız 1 dakika kalkın

Özellikle de masa başı çalışanları yakından ilgilendirecek bir haberimiz var şimdi Melek'lerim. Evet siz de çok oturuyorsanız, lütfen 1 dakika ayağa kalkın, çünkü; Avustralya’da bulunan Queensland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ofiste tüm gün oturmanın ciddi sağlık problemlerine neden olduğunu ortaya koydu. Araştırmada çalışanların düzenli aralıklarla 1 dakikalığına bile olsa...

Sayfayı Paylaş