gebe
  1. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48

Olumun hediyeleri.

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında seerose tarafından paylaşıldı.

Bir gün Peygamber Efendimizin(s.a.v) huzuruna bir adam geldi. “Ey! Allah’ın Resulu, izin verirsen ölümü temenni edeceğim”dedi. Cenabı Peygamber(s.a.v) “Ölüm öyle bir şeydir ki, onun için azık gereklidir. Uzun bir seferdir, ölümü temenni etmek için ona hediye gereklidir” dedi. Adam ”O hediye nasıl bir şeydir?” dedi.
    Sevgili Peygamberimiz “Azrail, kabir, münker, nekir, mizan, sırat, malik, rıdvan, ruh, Peygamber ve Allah (c.c.)nin hediyesidir.
    Azrail aleyhisselam’ın hediyesi dörttür: Hasımları razı etmek, hak sahiplerine haklarını vermek, ölüm için hazırlık ve muhabbettir.
    Kabrin hediyesi de dörttür: Yalanı terketmek, yoldan korunmak, Kur’anı Kerim’e devam ve gece namazı kılmaktır.
    Münker ve Nekirin hediyesi de dörttür: Amelde ihlaslı olmak, insanlara eziyet verecek şeyleri terk etmek, iyi ahlak sahibi olmak ve zikrullaha çok devam etmektir.
    Sıratın hediyesi de dörttür: Gözleri haramdan muhafaza etmek ,genç iken takva ve veralı olmak, cemaate devam etmek ve taat üzere sebat etmektir.
    Malikin hediyesi de dörttür: Allah korkusu için ağlamak, gizli sadaka vermek, isyanı terketmek, ana babaya ihsan etmektir.
    Rıdvanın hediyesi de dörttür: Mekruh olan şeylerden kaçınmak, Allah (c.c) nimetlerine şükretmek, malını Allah rızası için vermek ve emaneti muhafaza etmektir
    Ruhun hediyesi de dörttür: Az yemek, az konuşmak, az uyumak ve istiğfar etmektir.
    Allahu Teala hazretlerinin hediyesi de dörttür: İyiliği emretmek, kötülükten men etmek, insanlara nasihat etmek, insanlara şevkat ve muhabbet etmek
    Rasulullah Efendimizin hediyesi de dörttür: Zatına muhabbet etmek, ehli beytine muhabbet etmek, sünnetine sarılmak ve bütün ashabını sevmektir.
    Her derdin devası islamdadır. Günahın devası da istiğfardır.
    Sür çıkar ağyarı dilden ta tecelli ede Hak,
    Padişah konmaz saraya hane mamur olmadan,
    İsmi pakın, pak olur zikreyleyen
    Her murada erişir ALLAH diyen.
    Her nefeste ALLAH adın de müdam,
    ALLAH adıyla olur her iş tamam.
    ALLAH’IM! daima zikreden zakir kullarından, daima şükreden şakir kullarından, daima ameli salih işleyen kullarından ilahi ente maksudi ve ridake matlubi sırrına mazhar eyle bizi (amin)
    Alinti...

2. »| HeRCai |«

»| HeRCai |« Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    38
    Bu müthis paylasim icin allah razi olsun canim :):)

Olumun hediyeleri. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kutsi - Hediyem Olsun

Kutsi - Hediyem Olsun

bu acının tarifi yok anlatamam ki anlatan çok anlayan yok duygularımı kelimeler bazen anlamsız kalır bana düşen bu sevgide sadece sabır ah sevgilim senden ne bekledim ne buldum bana şimdi acı gelen ellerin oldun benim sana gözyaşlarım hediyem olsun bu acılar kaldı bende eyvahlar olsun inandırdın beni senin yalan aşkına çek git görmeyim seni allah aşkına benim sana gözyaşlarım hediyem olsun...
  2. yeni yıl hediyeniz tasarım ödüllü olsun :)

yeni yıl hediyeniz tasarım ödüllü olsun :)

Tasarım ödüllü yeni yıl hediyesi Dünyanın en prestijli tasarım ödülü olan If Awards ödülünü almaya hak kazanan Electrolux Ergorapido, şarjlı el süpürgesini klasikleşen çizgisinden çıkartarak, renkli ve zarif tasarımla buluşturuyor. Kablosuz kullanım sağlayan Ergorapido 2'si 1 arada, tek seferde 80 m2 alanı temizleyebiliyor. Kolay temizlik için, dikey üniteyle...
  3. Gelsin Hediyeler

Gelsin Hediyeler

Geçen hafta arkadaşımın doğum günü vardı. hediyelerde gelmeye başladı. Tabii en sevdiğim günlerde o yüzden doğum günleri oluyo. :) hediyeler arasında fazla ayrım yapmam ama bu yıl swatch saat gelince bayram ettim. Ben de sordum nasıl aldın ya bunu diye. normalde söylenmez ama beklemediğim birinden gelmişti. Cardfinans Go 'nun 8 taksit kampanyası varmış swatchtta ordan almış. çok güzel oldu ya. :)
  4. Size hediyem

Size hediyem

Buğün içim kıpır kıpır güzel bir gün ....... Yanlızım düşlerim kaldı deliyimmmmm ........:nanik: http://www.youtube.com/watch?v=fFJjZkyxhgw
  5. Sevgilime Hangi Hediyeyi almalıyım

Sevgilime Hangi Hediyeyi almalıyım

2014 sevgililer günü,2014 sevgililer günü hediyesi,2014 sevgililer günü hediye seçimi,sevgilime nasıl bir hediye almalıyım hakkında bilgiler Sevgililer gününe sayılı günler kala, sevgilileri bu özel günü, nerede, nasıl ve hangi hediyelerle kutlayacağı heyecanı şimdiden sarmış durumda. Bu tatlı heyecanın önemli nedenlerinden biri de, sevgililer günü hediyesi olarak ne alınabileceğine...

Sayfayı Paylaş