gebe
  1. Monera

Monera Forum Okuru

Ömer'e Neden Faruk Denildi

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

Bir münâfık ile bir yehûdî, bir husûsda anlaşamadı. Yehûdî da'vâyı hâlletmek için, Sultân-ı Enbiyâ hazretlerinin meclis-i şerîflerine gelmek istedi. Münâfık da yehûdîlerin re'îsi Ka'b bin Eşrefe gitmek istedi. Sonunda, Resûlullahın (sav) katına geldiler. Da'vâyı yehûdîye hükm buyurdular. Münâfık o hükme râzı olmayıp, hazret-i Ömerin (ra) huzûruna d'vâyı halletmesi için geldiler. Yehûdî, mâcerâ ve da'vâyı hazret-i Resûlullahın huzûruna varıp, Resûlullah hazretlerinin kendisine hükm eylediğini, münâfıkın ise buna râzı olmadığını anlatdı. Hazret-i Ömer (ra) o münâfıkdan, anlaşmazlığı süâl buyurdular ki, - Bu yehûdînin anlatdığı gibi midir. Münâfık,
    - Evet, öyledir. Ammâ ben Peygamberin hükmüne râzı olmayıp, geldim ki, sen hükm edesin, dedi.
    Hazret-i Ömer (ra) buyurdu:
    - Siz yerinizde durunuz. Gelip, sizin için hükm edeceğim.
    Varıp, evlerinden kılıncını aldı. Geldi ve münâfıkın boynunu vurdu. Buyurdu ki:
    - Allahü teâlânın ve Resûlünün hükmüne râzı olmıyan kimseye ben böyle hükm eylerim.

O vakt, Cebrâîl aleyhissalâtü vesselâm âyet ile gelip, hazret-i Ömere (ra) hak ile bâtıl arasını ayırt etdi demek olan Fârûk lakabı verildi.
    Âyet-i kerîme budur:

(Şu kimseleri görmezmisin, sana ve senden öncekilere indirilen kitâblara inandıklarını zan ederler. Muhâkeme olunmak için tâgûta gitmek isterler..)

2. gökçe

gökçe Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Ömer'e Neden Faruk Denildi
    Teşekkürler canım paylaşım için. Benim büyük oğlumun adıda ömer faruk. Ben tek ömer ismini koymak istemiştim rahmetli kayın pederim Ömer ismi tek olmaz Ömer Faruk koy demişti. Allah razı olsun. İyikide söylemiş..

3. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Ömer'e Neden Faruk Denildi

emeğine sağlık

Ömer'e Neden Faruk Denildi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. En Çok Sevdiğiniz 3 şey Denilse Ne Derdniz?

En Çok Sevdiğiniz 3 şey Denilse Ne Derdniz?

Peygamber efendimiz buyurdular ki: Dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: güzel koku, helal nisa (kadın), gözüm nuru olan namaz —Hz. Ebubekir (r.a) ise bana üç şey sevdirildi ya rasulullah: senin yüzüne bakmak Kızımın Rasulullah’ın zevcesi olması, senin yolunda mal harcamak —Hz. Ömer (r.a) bana üç şey sevdirildi. İyilikle emretmek, kötülükten nehyetmek eski kaftan giymek —Hz. Osman(r.a)...
  2. Faruk K. İyice duydunmu

Faruk K. İyice duydunmu

faruk k ele güvendin mi faruk k ele güvendinmi sözüme geldin mi ka güvendinmi güvendin sözüme geldin Ele güvendin mi, sözüme geldin mi Sana yakışmayan terkedişleri yoluma serdin mi Kadere sordun mu, hayra yordun mu Yüzüme çarptığın kapıma gelme sen İyice duydun mu Ölüm değil zulüm değil ki aşk Gidene dön demek ters gelir bize Anam değil babam değil ki yar Yakan ateş değil derdi düşer dile Bu...
  3. Faruk K. _ Bedelsiz

Faruk K. _ Bedelsiz

Bedelsiz asklara yasak sabahlara uyursan Uyanmam insallah benim olanlari verirsen onlara mutluda olama insallah iyiligi sana kotulugu bana etmisim haberim yok o guzel hatirina dayandim ama bitti caresi yok gidiyorum donecegim anlamina gelmez sana neler neler yazdim cizdim oku oku bitmez
  4. Faruk K. _ Azar Azar

Faruk K. _ Azar Azar

Benden başka herkes aşkta işini biliyor ama Benden başka kimse kalbini dinlemiyor Senden başka herkes bak peşimden koşuyor ama Gönlüm senden başka kimseyi beklemiyor Kadınlar aynı erkekler aynı Seven de sevmeyen de bekleyen de aynı Gidenler haklı dönen yok geriye Al birini vur birine herbirisi aynı Azar azar kader bize ne yazar Böyle gelmiş böyle gitmez o kadar Beni aşka düşman etme Yok yok...
  5. DETOKS DENİLİNCE AKLA GELEN BESİNLER NELERDİR?

DETOKS DENİLİNCE AKLA GELEN BESİNLER NELERDİR?

KIRMIZI KAPYA BİBER İçerdiği C vitaminiyle turunçgilleri geride bırakan kırmızı kapya biber vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcıdır. Detoks programlarında güvenle tercih edilebilir. CEVİZ Ceviz denilince akla gelen ilk şey omega-3 tür. Omega-3 yağ asitleri hücrelerin detoksla birlikte daha kolay yenilenmesini sağlar. FINDIK Yüksek selenyum ve E vitamini içerdiği için karaciğerin...

Sayfayı Paylaş